D Vitamini Eksikliğinin Hiç Bilmediğiniz 9 Önemli Belirtisi

Yayın Tarihi: 16/09/2016

D vitamininin önemi konusunda neredeyse her gün yeni bir araştırma yayınlanıyor. Günışığı vitamini de denilen D vitamini kas ve kemiklerimizin gelişmesini sağlıyor. Eksikliği ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Vitamin D eksikliğinin kalp hastalıkları, meme, kolon ve prostat kanseri, depresyon, kilo alma ve diğer birçok problemle ilişkisi saptanmış durumda. İşte D vitamini eksikliğinden şüphelenmenizi sağlayacak belirtiler:

1-Kas ve kemiklerde güçsüzlük: Vücudumuz kemik kitlesi oluşumunu 30 yaşından sonra durdurur. D vitamini eksikliği osteoporoz yani kemik erimesi belirtilerini hızlandırabilir ve kötüleştirebilir.

2-Mutsuz ve üzgün hissetme: Depresyon ve duygusal dalgalanmalar da vitamin D eksikliğiyle ilişkili olabilir. D vitamininin duygusal durumu etkileyen bazı beyin bölgelerinde görevi olduğu saptanmıştır.

3-Kronik dişeti hastalıkları: Yeterli D vitamini almak ağız sağlığı için zorunludur. Bazı araştırmalar güneş ışığının periodontal hastalıkları, yani dişetlerinde şişme ve kanamaya yol açan kronik dişeti hastalıklarını azalttığını göstermiştir.

4-Yüksek tansiyon: Araştırmalar hipertansiyonla D vitamini eksikliği arasındaki bağı göstermiştir. D vitamini seviyeleri yüksek kişilerin tansiyonu düşük olmaya eğilimlidir ve nadiren hipertansiyon hastası olurlar.

5-Halsizlik ve uykusuzluk: Kronik yorgunluk sendromunun altında yatan bir etkenin de D vitamini eksikliği olduğu gösterilmiştir.

6-Duygu dalgalanmaları: Beynin bazı bölgelerinde D vitamini reseptörleri saptanmıştır. Düşük D vitamini seviyeleri depresyonla ilişkilendirilmiştir.

7-Kilo problemi: Araştırmalar D vitamini eksikliğinin obezite gelişimi ve obeziteyle ilişkili komplikasyon riskini arttırdığını göstermiştir. Fazla kilolu ve obez hastalarda D vitamini takviyesi kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

8-Sindirim problemleri: D vitamini eksikliği olan kişilerin çoğunda kabızlık, şişkinlik gibi barsak problemleri bulunmaktadır.

9-Allerjiler: Yine araştırmalar, allerji gelişiminde D vitamini eksikliğinin rol oynayabileceğini göstermiştir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp