D Vitamini Eksikliğinin Hiç Bilmediğiniz 9 Önemli Belirtisi

Yayın Tarihi: 16/09/2016

D vitamininin önemi konusunda neredeyse her gün yeni bir araştırma yayınlanıyor. Günışığı vitamini de denilen D vitamini kas ve kemiklerimizin gelişmesini sağlıyor. Eksikliği ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Vitamin D eksikliğinin kalp hastalıkları, meme, kolon ve prostat kanseri, depresyon, kilo alma ve diğer birçok problemle ilişkisi saptanmış durumda. İşte D vitamini eksikliğinden şüphelenmenizi sağlayacak belirtiler:

1-Kas ve kemiklerde güçsüzlük: Vücudumuz kemik kitlesi oluşumunu 30 yaşından sonra durdurur. D vitamini eksikliği osteoporoz yani kemik erimesi belirtilerini hızlandırabilir ve kötüleştirebilir.

2-Mutsuz ve üzgün hissetme: Depresyon ve duygusal dalgalanmalar da vitamin D eksikliğiyle ilişkili olabilir. D vitamininin duygusal durumu etkileyen bazı beyin bölgelerinde görevi olduğu saptanmıştır.

3-Kronik dişeti hastalıkları: Yeterli D vitamini almak ağız sağlığı için zorunludur. Bazı araştırmalar güneş ışığının periodontal hastalıkları, yani dişetlerinde şişme ve kanamaya yol açan kronik dişeti hastalıklarını azalttığını göstermiştir.

4-Yüksek tansiyon: Araştırmalar hipertansiyonla D vitamini eksikliği arasındaki bağı göstermiştir. D vitamini seviyeleri yüksek kişilerin tansiyonu düşük olmaya eğilimlidir ve nadiren hipertansiyon hastası olurlar.

5-Halsizlik ve uykusuzluk: Kronik yorgunluk sendromunun altında yatan bir etkenin de D vitamini eksikliği olduğu gösterilmiştir.

6-Duygu dalgalanmaları: Beynin bazı bölgelerinde D vitamini reseptörleri saptanmıştır. Düşük D vitamini seviyeleri depresyonla ilişkilendirilmiştir.

7-Kilo problemi: Araştırmalar D vitamini eksikliğinin obezite gelişimi ve obeziteyle ilişkili komplikasyon riskini arttırdığını göstermiştir. Fazla kilolu ve obez hastalarda D vitamini takviyesi kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

8-Sindirim problemleri: D vitamini eksikliği olan kişilerin çoğunda kabızlık, şişkinlik gibi barsak problemleri bulunmaktadır.

9-Allerjiler: Yine araştırmalar, allerji gelişiminde D vitamini eksikliğinin rol oynayabileceğini göstermiştir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp