D Vitamini Eksikliği Şeker Hastalığı Riskini Arttırıyor!

Yayın Tarihi: 05/11/2019

D Vitamini Eksikliği Diyabet ve Obeziteyle Yakından İlişkili

D vitamini eksikliği glukoz metabolizmasını bozuyor olabilir. Glukoz metabolizma bozukluğu olmayan hastaların vitamin D düzeyleri, şeker hastalığı olanlara göre daha yüksek bulundu.

Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, kilolarına bakılmaksızın, daha düşük D vitamini seviyesi olan hastaların diyabete daha yatkın oldukları saptandı. Sonuçlar, uzun zamandır D vitamini, obezite ve diabet arasında varolduğu düşünülen ilişkiyi aydınlatmaya yardımcı olabilir. Derneğin D vitaminin iskelet dışı etkileri konusundaki bilimsel raporuna göre, D vitamini düşük olan bireylerin obez olmaya daha yatkın oldukları belirlendi. Bu kişiler aynı zamanda diyabet, prediabet ve metabolik sendroma da, normal D vitamini olanlara göre daha yatkındılar.

D Vitamini Eksikliği Şeker Hastalığı Riskini Arttırıyor! 2

Çalışmanın otörlerinden Mercedes Clemente, çalışmanın esas gücünün, diyabetleri olsun-olmasın, çok geniş bir kilo aralığındaki bireylerde D vitamini seviyelerini karşılaştırması olduğunu belirtiyor. Bütün katılımcılar BMI değerlerine, diabet, prediyabet ve metabolik sendrom olup olmadıkları na göre sınıflandırıldılar. Hem kandaki D vitamini düzeyleri, hem de yağ dokusundaki D vitamini reseptör gen ekspresyonu tespit edildi.

Analiz sonucunda, kan şekeri metabolizması bozuk olmayan obez bireylerin, diabetik olanlara göre daha yüksek D vitamini seviyeleri olduğu gözlendi. Benzer şekilde, diyabeti veya kan şekeri metabolizması bozukluğu olan zayıf bireylerin D vitamini düzeyleri de düşüktü. D vitamini seviyeleri kan şekeri seviyeleri ile doğrudan ilişkiliydi, ancak BMI değeri ile direk ilişki yoktu.

Dr. Manuel Macias, “bulgularımız, D vitamini seviyelerinin, obeziteden çok kan şekeri  metabolizması ile ilişkili olduğunu gösteriyor”  diyor. Çalışma, D vitamini yetmezliği ve obezitenin diabet ve diğer metabolik bozukluklar için birlikte rol oynayan risk arttırıcı birer faktör olduğunu gösteriyor. Sıradan bir birey, sağlıklı bir diyet uygulayarak ve yeterince outdoor aktivitede bulunarak bu riski kolayca azaltabilir.

Kaynak: http://press.endocrine.org/doi/pdf/10.1210/jc.2014-3016

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “D Vitamini Eksikliği Şeker Hastalığı Riskini Arttırıyor!”

  1. Benim oğlum 12 yaşında D vitamini eksik damla kullanıyor açlık glukozu 106 tokluk glukozu 107 çıktı D vitamini ile glukoz yüksekliğinin ilişkisi varmı

Yorumlar kapalı.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp