Ameliyat Sonrası Anti-Emboli Çorabı ve Tri-flo Solunum Egzersizi

Yayın Tarihi: 31/12/2016

EMBOLİ ÇORABIMI NE ZAMAN ÇIKARMALIYIM?

Ameliyat sonrası anti-emboli çorabı ve Tri-Flo kullanımı en önemli koruyucu tedbirlerdendir. Obezite cerrahisinden sonra en korkulan komplikasyonlardan biri de embolidir. Emboli, özellikle bacak toplar damarlarında oluşan bir pıhtının akciğer, beyin gibi hayati organlardan birinin besleyici atardamarlarına gitmesi ve orada tıkanıklığa yol açmasıdır. Embolinin şiddetine bağlı olarak sadece belli bir sahada geçici beslenme bozukluğu olabileceği gibi, hayatı tehdit edecek veya felce yol açacak ağırlıkta organ beslenme bozukluğu da meydana gelebilir.

Emboliden korunmak için uygulanan bazı önlemler vardır. Bunlardan ilki ameliyat öncesi başlanıp, standart olarak ameliyat sonrası 10 gün de devam edilen kan sulandırıcı iğnelerdir. Bir diğeri ameliyat sırasında her iki bacağa sararak kullandığımız aralıklı ve devamlı basınç cihazlarıdır. Antiembolik çoraplar da bu önlemlerin bir parçasıdır. Yine de en etkili antiembolik önlem erken mobilizasyon, yani bir an önce yürümeye başlamaktır. Emboli çorabınızı ancak bizim onayımızla çıkarın. En uygun zaman, yeterince hareketlendiğinize inandığınız andır. Bu zamanı ortalama olarak kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Sıkıntılı hasta cevabı : Bacağımı çok sıktı , hatta pişik yaptı, ayaklanır ayaklanmaz çıkarıp atmalıyım.

Pimpirikli hasta cevabı : Valla ben çıkarmam arkadaş, neme lazım dursun isterse 1 ay.

Doğru Cevap : Ameliyattan önceki gündelik hareketlilik durumunuza 100 puan verelim. Ameliyattan sonraki halinizi değerlendirin. 100 üzerinden 60-70 i bulduysanız (bizim de onayımızla) çorabınızı çıkarabilirsiniz. Normalde ortalama 7-10 gün antiembolik çorap kullanmaya devam etmenizi öneririz. Yüksek BMI’lı hastalar( 50 ve üzeri ) emboli çorabını çıkardıktan sonra bir süre daha varis çorabı kullanmaya devam etmelidir.

anti emboli çorabı tri flow

TRİFLOW’U ÜFLEMEYİ NE ZAMAN BIRAKMALIYIM ?

Kısaca Triflow denilen solunum egzersiz cihazları akciğerlerin en ince havayollarına kadar genişlemesine ve mukusun çıkarılmasına, ayrıca dokuların oksijenlenmesine yardımcı olur. Çünkü ameliyat sırasında genel anestezi altında akciğerin normal temizlenme fonksiyonları durur. Böylece ince havayollarında mukus tıkaçları oluşması riski artar. Ameliyat sonrası karındaki kesilere bağlı olarak hastanın yüzeysel nefes alması da en uçlardaki havayollarının kapanmasını kolaylaştırır.

Triflow nasıl kullanılır? Hasta derin bir nefes alarak sırasıyla üfleyerek ve sonra içine çekerek topları havaya kaldırıp,mümkün olduğu kadar uzun süre havada tutarak bir tür solunum egzersizi yapmalıdır. Bu arada öksürüğünüz ve balgam çıkarma ihtiyacınız olabilir, çekinmeyin. Yara yerlerinizi elinizle destekleyerek öksürün ve balgamı çıkarın.

Ne zaman yapacağım derseniz ; ameliyatın ertesi günü kendinize iyice gelince başlayın. İlk gün 30 dakikada bir 10 tane kadar , ikinci gün 20 , üçüncü gün 30 kadar üflerseniz zaten triflow ustası olursunuz. 3 topu da havada tutuğunuz halde egzersize devam ettiğiniz 3 günün sonunda doktorunuz da yeterli buluyorsa triflow temel görevini yerine getirmiş demektir. Triflow’u eve çıkarken yanınıza alıp, bir hafta dolana kadar aralıklı olarak kullanmanızı öneriyoruz.

Son Söz: Obezite cerrahisi ciddi bir karardır. Başarıya en düşük risk oranlarıyla ulaşmak için deneyimli ve sizi önemseyen bir ekiple yola çıkın. Bize ulaşmak için hemen 05524131143 nolu telefonu arayın veya BURAYA TIKLAYIN.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp