Obezken Hamile Kalmanın Tehlikeleri Nelerdir ?

Obezken gebe kalmayın, obezite cerrahisinden sonra da en az 12 ay etkili bir metodla korunun

Pittsburgh üniversitesinden araştırmacılar, kadınların çoğunun obezite cerrahisinden sonra en az 18 ay gebelikten korunulması önerilerine uymadığını ortaya çıkardı. Obezite ameliyatlarından sonra en az 12, ideali 18 ay boyunca gebe kalınmaması gerekiyor. Bunun amacı annenin kilosunun ve metabolizmasının stabil hale gelmesi ve bebek gelişiminin etkilenmemesi.

Kadınların Çoğu Obezite Cerrahisinden Sonra Doğum Kontrolü Önerilerine Uymuyor!

Obezite ve metabolizma cerrahisi alanında geniş bir vaka serisi ve 15 yıllık bir deneyime sahip olan Op.Dr.Murat Üstün, çalışmayı yorumlarken “ne yazık ki bizim sıkı sıkıya üzeirnde durmamıza rağmen kendi hastalarımızda da gördüğümüz durum aynen bu” diyor. Buna göre, hastaların yüde dördü aktif şekilde gebe kalmaya çalışırken, yüzde 42’si de yüksek riskli ameliyat sonrası dönemde korunmadan cinsel ilişkiye giriyor.

“Erken dönemde gebelik oluşursa obezite cerrahisinin bebekte gelişme geriliği, erken doğum ve yenidoğan yoğun bakım gereksiniminde artış gibi negatif etkileri olabilir. O nedenle obezite cerrahisinden önce ve sonra korunma desteği önemlidir. Obezite cerrahisinin multidisipliner bir metod olduğunun en önemli göstergelerinden biri de budur. “ diyen Üstün, “aslında hastaların obez iken yıllardır korunmadan ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamadığını, ameliyattan sonra hormonal denge ve doğurganlıkta bu oranda artışı beklemediklerinden adeta gafil avlandıklarını” ekliyor ve obezite cerrahisi geçirecek doğurganlık çağındaki kadınları bir kez daha uyarıyor: “Obezken gebe kalmayın, obezite cerrahisinden sonra da en az 12 ay etkili bir metodla korunun”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!