Obezite Cerrahisinde Ameliyat Sırasında Görülen Stapler Hattı Kaçakları ve Kanamalar Neden Olur?

Obezite Cerrahisinde Ameliyat Sırasında Görülen Stapler Hattı Kaçakları ve Kanamalar Neden Olur?

Obezite cerrahisinin en korkulan, ancak % 1 gibi düşük bir oranda görülen komplikasyonu stapler hattı kaçaklarıdır. Hastalarımızın en merak ettiği konu kaçaklara neyin sebep olduğudur. Yeni yapılan bir çalışmaya göre, ameliyat sırasında meydana gelen stapler kaçakları ve kanamaların en önemli sebebinin stapler problemleri olduğu ortaya çıktı.

Obesity Surgery dergisinde yayınlanan makaleye göre, laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatlarında % 1-3, gastrik bypass ameliyatlarında ise % 0.1-5.6 arasında bildirilen kaçaklar, en korkulan ve ciddi komplikasyonlar arasında önde geliyor. İntraoperatif kanama ve kaçakları inceleyen 16 ayrı çalışma değerlendirildi. Ameliyat sırasında kaçak intraoperatif kaçak testinin pozitif olmasıyla belirlendi. Aynı zamanda, ameliyat sırasında görülen bu komplikasyonlara cerrahın deneyimine göre müdahale edildiği ve bu bulguların çoğu zaman raporlanmadığı da ortaya çıktı.

Ameliyat sırasındaki kaçakların nedenleri hastaya bağlı faktörlere, cerrahi tekniğe ve cihaz malfonksiyonuna bağlı olabilir. Çalışmada, ameliyat içinde saptanan kanama ve kaçak komplikasyonlarının en büyük sebebinin staplere bağlı hatalar olduğu ortaya kondu ve stapler teknolojisindeki gelişmelerin bunu azaltabileceği belirtildi.

Kaynak: http://link.springer.com/article/10.1007/s11695-016-2177-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!