Obezite Cerrahisi Erken Yaşlanmayı Önlüyor!

Frontiers in CardioVascular Biology 2016’da sunulan bir çalışmaya göre, obezite cerrahisi ile kilo vermek obeziteyle ilişkili erken yaşlanmayı önlüyor. Viyana Tıp Fakültesinden Dr Philipp Hohensinner, “Bariatrik cerrahiden sonra erken yaşlanma belirleyicilerinde düzelme” başlıklı sunumunda, cerrahi hastalarında DNA’daki telomerlerin daha uzun olduğunu ve cerrahiden iki yıl sonra inflamasyon reaksiyonlarının çok daha az olduğunu bildirdi.

Telomerler adeta hücrelerin iç saatleridir. Hücre parçalanmasına yol açan oksidatif streslere maruz kaldıkça telomerler kısalır. Telomerler iyice kısalıp bölünemez hale geldiğinde ise, hücre yaşlanmış olur. Daha önceki çalışmalarda da obez kadınların daha kısa telomerlere sahip olduğu ve ömrün neredeyse 8 yıl kısaldığı saptanmıştı.

“Obez insanlar erken yaşlanır” diyen Hohensinner, “yağ dokularında inflamatuar yani yangısal süreçleri artmıştır, inflamatuar sitokinler yani hücrenin ölümüne yol açan toksinler artmıştır” diye ekliyor. Aynı zamanda obez insanların telomerleri de daha kısadır.

 

76 hasta üzerinde yapılan çalışmada, bariatrik cerrahi geçiren bu kişilerin ameliyat öncesi ve sonrası 1.-2. Yıllarda kan örnekleri alınarak erken yaşlanma işaretleyicileri değerlendirildi. Obezite cerrahisinden sonra vücut kitle indeksi ortalama % 38 oranında azalmıştı. Bu azalma hücreye zararlı toksinlerde de belirgin azalmaya yol açtı. Ameliyattan 2 yıl sonra telomerler ameliyat öncesine göre % 80 daha uzundu. Bu sayede hücreler daha genç hale gelmiş, telomer oksidasyonuna bağlı parçalanmaları azalmıştı.

Kısacası, obezite cerrahisi sadece fazla kiloların verilmesini veya estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşulmasını sağlamaz, aynı zamanda hücre düzeyinde bile çok daha sağlıklı hale gelmenizi sağlar. Obezite cerrahisi için araştırma aşamasındaysanız, daha detaylı bilgi için bu linke tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!