Obezite Cerrahisi Deri Kanseri Riskini % 60 Azaltıyor!

Viyana’da gerçekleştirilen Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan güncel bir yayına göre, bariatrik cerrahi ölümcül bir deri kanseri türü olan malign melanoma gelişmesi riskini % 60 azaltıyor. Çalışma, kanserin en yaygın türlerinden olan deri kanserlerinde toplam azalma oranını ise % 42 olarak bildiriyor.

Swedish Obese Subjects (SOS) çalışması verilerini kullanan İsveç Gothenburg Üniversitesi araştırmacıları, obezite cerrahisi geçiren 2007 hastayı, geçirmeyen 2040 bireyle karşılaştırdılar. 18.1 yıllık takip sürecinde ameliyat grubunda sadece 23 deri kanseri gelişirken, kontrol grubunda 41 deri kanseri gelişti. Malign melanoma ise ameliyatlı grupta sadece 12 kişide görülürken, diğer grupta 29 kişide gelişti.

Bu uzun süreli çalışmada bariatrik cerrahinin malign melanom riskini bariz şekilde azalttığı gösterildi. Bulgular, obezitenin melanomda bir risk faktörü olduğu görüşünü de destekliyor. Malign melanom bir çok ülkede giderek artan ölümcül bir deri kanseri türü. 2018’de sadece ABD’de 91.270 yeni vaka tanı aldı. Bunların 9320’sinin bu nedenle öleceği bekleniyor.

Melanom görülme yaşı ortalama 63 iken, özellikle genç kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri. Bu grupta yeni melanoma tanısı oranı 2008-2018 arasında % 53 arttı. ABD Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre fazla kilo en az 13 farklı kanser türünde artışa yol açarken, fazla kilo ve obeziteyle ilişkili kanserler tüm kanserlerin % 40’ını oluşturuyor. Annals of Surgery dergisinde yayınlanan bir başka çalışmaya göre ise, obezite cerrahisi geçiren hastalarda herhangi bir kanser türünün gelişmesi riski üçte bir oranında azalıyor.

SON SÖZ: Obezite cerrahisinin sağlığa katkıları sadece obezitenin ve yandaş hastalıklarının tedavi edilmesinin çok çok ötesindedir. Aynı zamanda bir çok kanser türü, diyabet ve kalp hastalığı için koruyucu etkileri de kanıtlanmıştır. (Samer Mattar, Amerikan Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği Başkanı)

2 thoughts on “Obezite Cerrahisi Deri Kanseri Riskini % 60 Azaltıyor!”

  1. Merhabalar hocam 2-3 sene önce beyin ameliyatı geçirmiş olan bir hastanın tüp mide ameliyatı olacak olması ameliyathanede’ki komplikasyon riskini ekstra arttırırmı ? Yoksa diğer her insanda olduğu kadarki bir riskmi mevcuttur ? Yani Oksijen yetersizliği olsun , Beyin’e pıhtı atma ihtimali olsun , Emboli vs olsun. Bu durumlar beyin ameliyatı geçirmiş olan bir hasta için dahamı yüksek hocam ? Bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin.

    1. Merhaba,
      Geçirilmiş beyin ameliyatı obezite cerrahisi risk oranlarını etkilemez. Sadece ameliyat nedeni olan durumun tamamen düzeldiğine dair beyin cerrahisi raporu gerekir.
      Sağlıklı günler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!