Roux-en-Y Gastrik Bypass mı, Sleeve Gastrektomi mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Hangi ameliyat daha iyi?

Roux-en-Y Gastrik Bypass Ameliyatı Daha Fazla Ek Müdahale Riski Taşıyor!

En sık gerçekleştirilen iki obezite ameliyatı türü olan tüp mide ve Roux-en-Y gastrik bypasstan hangisi daha fazla ekstra ameliyat veya işlem gerektiriyor? JAMA dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, eski ya da klasik gastrik bypass hastaları sonradan daha fazla oranda tekrar cerrahi ya da endoskopik işlem gerektiriyor. Tüp mide ile gastrik bypass arasında karar verme aşamasında iseniz, bunu bilmek önemli olabilir.

Roux-en-Y gatrik bypass mı yoksa Gastrik sleeve mi?

Çalışma Amerika’daki sağlık sigorta şirketlerinin 18-64 yaş arasındaki hasta veri tabanında gastrik bypass ve sleeve ameliyatı olanların  2010 Ocak-2017 Haziran tarihleri arasındaki kayıtlarının incelenmesiyle gerçekleştirildi. Toplamda 4476 bypass ve 8551 sleeve hastası, ilk ameliyattan sonra ne kadarının tekrar bir karın ameliyatı veya işlem gerektirdiğiyle ilgili değerlendirldi.  Hastalar ilk ameliyatlarından sonraki 4 yıl boyunca izlendi.

Roux-en-Y Gastrik Bypass etkili ama tekrar ameliyat riski yüksek!

Gastrik bypass hastalarının % 20 oranında daha fazla ek ameliyat veya müdahale gerektirdiği bulundu. Ek olarak endoskopik işlemler de bypass hastalarında daha fazlaydı. Bypass hastaları 4 yıl içerisinde % 26.5 oranında endoskopi gerektirirken, sleeve hastalarında oran % 18 idi.

Bypass ameliyatı kilo kaybı ve diyabet düzelmesi açısından daha etkili olmakla beraber, hastaların bu oranlardan haberdar olmaları gereklidir. Hastaların “tüp mide mi, gastrik bypass mı?” kararı tamamen hasta özelinde, ameliyattan beklentiler ve kişiye özel sağlık sorunları eşliğinde değerlendirilmelidir.

Editörün Notu: Burada incelenen Roux-en-Y bypass ameliyatıdır, mini gastrik bypass ameliyatını kapsamamaktadır.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.