Roux-en-Y Gastrik Bypass mı, Sleeve Gastrektomi mi?

Yayın Tarihi: 02/09/2020

Roux-en-Y Gastrik Bypass Ameliyatı Daha Fazla Ek Müdahale Riski Taşıyor!

En sık gerçekleştirilen iki obezite ameliyatı türü olan tüp mide ve Roux-en-Y gastrik bypasstan hangisi daha fazla ekstra ameliyat veya işlem gerektiriyor? JAMA dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, eski ya da klasik gastrik bypass hastaları sonradan daha fazla oranda tekrar cerrahi ya da endoskopik işlem gerektiriyor. Tüp mide ile gastrik bypass arasında karar verme aşamasında iseniz, bunu bilmek önemli olabilir.

Roux-en-Y gatrik bypass mı yoksa Gastrik sleeve mi?
Roux-en-Y Gastrik Bypass mı, Sleeve Gastrektomi mi? 3

Çalışma Amerika’daki sağlık sigorta şirketlerinin 18-64 yaş arasındaki hasta veri tabanında gastrik bypass ve sleeve ameliyatı olanların  2010 Ocak-2017 Haziran tarihleri arasındaki kayıtlarının incelenmesiyle gerçekleştirildi. Toplamda 4476 bypass ve 8551 sleeve hastası, ilk ameliyattan sonra ne kadarının tekrar bir karın ameliyatı veya işlem gerektirdiğiyle ilgili değerlendirldi.  Hastalar ilk ameliyatlarından sonraki 4 yıl boyunca izlendi.

Roux-en-Y Gastrik Bypass etkili ama tekrar ameliyat riski yüksek!

Gastrik bypass hastalarının % 20 oranında daha fazla ek ameliyat veya müdahale gerektirdiği bulundu. Ek olarak endoskopik işlemler de bypass hastalarında daha fazlaydı. Bypass hastaları 4 yıl içerisinde % 26.5 oranında endoskopi gerektirirken, sleeve hastalarında oran % 18 idi.

Bypass ameliyatı kilo kaybı ve diyabet düzelmesi açısından daha etkili olmakla beraber, hastaların bu oranlardan haberdar olmaları gereklidir. Hastaların “tüp mide mi, gastrik bypass mı?” kararı tamamen hasta özelinde, ameliyattan beklentiler ve kişiye özel sağlık sorunları eşliğinde değerlendirilmelidir.

Editörün Notu: Burada incelenen Roux-en-Y bypass ameliyatıdır, mini gastrik bypass ameliyatını kapsamamaktadır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

4 thoughts on “Roux-en-Y Gastrik Bypass mı, Sleeve Gastrektomi mi?”

 1. Berabar çalışma şansını yakaladığım işinde çok başarılı bir insan.

   1. Hakan Ozcelik

    Degerli hocam, obesite ve transit bipartisyon ameliyati terubem var. Obesite ve metabolik cerrahi sertifikasyonu icin bir planiniz yada desteginiz olabilirmi? Dr Hakan ( Genel Cerrah) Aydın 05324736872

    1. Merhaba,
     Covid nedeniyle uzun süredir ara verdiğimiz eğitim çalışmalarına yakın zamanda tekrar başlayacağız. Duyurularımızı takip edebilirsiniz.
     Görüşmek üzere

Yorumlar kapalı.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp