Yutulabilir Mide Balonu (Elipse) Nedir?

Yayın Tarihi: 19/10/2019

Elipse yutulabilir mide balonu obezitenin ameliyatsız ve ilaçsız tedavisi için geliştirilmiş yeni nesil bir mide balonudur. Bir bariatrik diyetisyen eşliğinde yürütülen diyetle birlikte, kilo verdirme ve sağlık ve estetik faydalar sağlama amacıyla kullanılır.

Endoskopik mide balonu uygulamasında kullanılan mide balonları hafif bir anestezi altında ve endoskopik yöntemle takılır ve çıkarılır. Elipse mide balonunun ileri sürdüğü en önemli farklar ise anestezi gerektirmeden, neredeyse ofis koşullarında uygulanabilmesi ve aylar sonra kendiliğinden inerek barsaklardan atılmasıdır.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu Bana Uygun mu?

Vücut kitle indeksiniz 27’nin üstündeyse, daha önce herhangi bir mide ameliyatı geçirmediyseniz ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için yardımcı bir yöntem arıyorsanız Elipse mide balonu için uygun olabilirsiniz. Ameliyat sınırında olan hastalarda balon kullanımı sadece ameliyat risklerini azaltmak amacıyla bir ön basamak olarak yapılıyorsa anlamlıdır.

Yutulabilir Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilir?

Çalışmalarda yutulabilir mide balonu ile hastaların fazla kilolarının % 20-50’sini verebildikleri gösterilmiştir.

Yutulabilir Mide Balonunun Faydaları Nelerdir?

Eğer mide balonu başarılı ve etkili olursa uzun süreli kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Elbette bu sizin yeni yaşam şeklinde adapte olmanızla yakından ilişkilidir. Yutulabilir mide balonu işlemiyle birlikte size yakın bariatrik diyetisyen desteği de verilecektir. Vücut yağ-kas oranlarını izlediğimiz gelişmiş tartı cihazımızla süreç yakından izlenecek ve her aşamada beslenme değişiklikleri ile ilgili destek alacaksınız.

Uzun süreli kilo kaybı sağlanması sayesinde, diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, hareket kabiliyeti ve kendine güven konularında da iyileşmeler beklenebilir. Bu yöntemi tercih eden bir çok kişi için en çekici tarafı ise, cerrahi içermemesi, yatış gerektirmemesi ve günlük yaşamda minimum kesinti yaratan bir işlem olmasıdır.

Yutulabilir Mide Balonunun Alternatifleri Nelerdir?

Obezitenin tedavisinde kullanılan diğer yöntemler klasik mide balonu uygulaması, gastrik sleeve (tüp mide) ve gastrik bypass ameliyatlarıdır. Ancak balon uygulamaları kesinlikle ameliyatla kıyaslanmamalıdır. Etkinlik olarak metabolik etkileri cerrahinin altında olup, risk ve komplikasyon olarak da cerrahinin son derece altında işlemlerdir.

Yutulabilir Mide Balonu İşlemi Nasıl Yapılır?

Balon sistemi yumuşak, şişirilebilir bir kısım, bir yerleştirme ve dolum sistemi içerir. İnmiş haldeki balon az miktarda suyla yutulur. Bağlantı kanülü ile, midenize indirildiği saptandıktan sonra 550 ml serumla doldurulur. Balon doldurulduktan sonra tüp bağlantısı koparılarak balon midede bırakılır.

Balonu Yutmak Kolay mıdır?

Çoğu kişi balonu zorlanmadan yutabilmektedir. Firma bir test kapsülü geliştirmiştir. Bunu yutabilen hastalara balon yutturulmaktadır. Yutmakta zorlanan ve öğürme refleksi olan hastalarda balonun yutulması bir hayli zor olabilir. Bu durumda biz kateter yardımıyla kapsülün yemek borusuna ilerletilmesine destek olarak işlemi kolaylaştıran bir teknik kullanıyoruz.

Balon Yerleştirildikten Sonra Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür?

Çoğu kişi bir iki gün içinde normal hayata dönebilmektedir. İlk günlerde bulantı, kusma, karında kramplar gibi şikayetler görülebilir. Çoğu vakada standart ilaçlarla bu şikayetler kontrol altına alınabilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Zararlı mı?

Elipse yutulabilir mide balonu işlemi kılavuzlara uygun şekilde yapılırsa, yani radyoloji eşliğinde önce kapsülün yeri belirlenir ve midede olduğuna emin olunarak dolum yapılırsa, sonra da dolu balonun yeri teyid edilirse, son derece düşük riskli bir işlemdir. İşlem sırasında anestezi alınmaması ve endoskopi yapılmaması nedeniyle sorun yaşanma olasılığı neredeyse sıfıra yakındır. Ancak kurallara uygun olarak yapılmayan dolumlarda yemek borusunda yaralanma, yırtılma ve kanama gibi istenmeyen olaylar meydana gelebilir. İşlemden sonra en sık görülen ve genelde bir kaç gün süren bulantı, kusma ve kramplar ise sadece Allurion Elipse mide balonuna değil, tüm mide balonlarına has ve yer kaplayıcı etki nedeniyle meydana gelen yan etkilerdir.

Yutulabilir Balon Ne Kadar Midede Kalır?

Firma bilgilerine göre balon 16 hafta süreyle midede kalır.

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

16 hafta sonra zaman ayarlı kapak eriyerek balonun içindeki sıvı boşalır. Balon sindirim sistemi yoluyla mideyi terkeder ve herhangi bir çıkarma işlemine gerek kalmadan barsaktan atılır. Bazı vakalarda endoskopik veya cerrahi yöntemlerle çıkarma gerekebilir.

Allurion Elipse Mide Balonu Midede Patlar mı?

Patlama gibi bir olay söz konusu olmasa da, tüm mide balonlarında olduğu gibi Elipse yutulan mide balonu da zamanından önce sıvı sızıntısı olarak hacmini kaybedebilir. Bu durumda boşalmış olan çok ince yapılı balon mideyi terkederek barsağa geçebilir. Vakaların tamama yakınında balon sindirim sistemi yoluyla kendiliğinden atılır. Allurion tarafından tüm dünyada 60’dan fazla ülkede 100.000’in üzerinde uygulama yapıldığı bildirilmiştir. Barsak tıkanıklığına yol açan vaka sayısı ise 3 olarak bildirilmiştir. Allurion Elipse yutulan mide balonu 3 aydan önce midenizi terkederse firma garantisindedir ve yeni bir balon ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Hap Gibi Yutulan Mide Balonu Fiyatları Nasıldır?

Ülkemizde internet üzerinden fiyat bildirimi Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Ayrıca zaman zaman firmaların da desteğiyle indirimli işlem yapılabilmektedir. Bu nedenle size özel 2020 Elipse mide balonu fiyatları için +44 7918 548789 nolu telefondan, [email protected] adresinden maille veya bu formu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

Yutulan Mide Balonunu Devlet Karşılıyor mu?

Obezite cerrahisi kriterlerine uyan hastalarda obezite cerrahisi yöntemlerine devlet tarafından cüzi ödemeler yapılsa da, yutulabilir mide balonu uygulamasında herhangi bir devlet katkısı söz konusu değildir. İstanbul Bariatric Center olarak biz hiçbir işlemde devlet katkısından faydalanmıyoruz.

İstanbul Bariatric Center Görüşü:

Yutulabilir mide balonunun en önemli zayıf noktası endoskopi yapılmadan işlem yapılması, en cazip yanı ise çıkarma için ayrı bir işlem gerektirmemesidir. Bu nedenle özellikle yurtdışından ve İstanbul dışından gelecek hastalarımız için tercih edilebilir bir alternatiftir. Böylece çıkarma işlemi için ikinci bir kez seyahat etmenin maliyetleri ortadan kaldırılabilir.

Ancak, reflü belirtileri (mide ekşimesi, yanması, yediklerinin ağza gelmesi) olan hastalarda temkinli yaklaşılmalıdır. Uygulamadan sonra kontrol endoskopisi gerekebileceği veya spontan açılmada sorun yaşanma ihtimali gözönünde bulundurularak birlikte karar verilmelidir. Uygun olup olmadığınızı öğrenmek ve uygulama için randevu almak üzere bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-018-3148-5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5683749/

https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-018-3148-5

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

8 thoughts on “Yutulabilir Mide Balonu (Elipse) Nedir?”

  1. Emin bey merhaba,
   İnternet üzerinden fiyat bildirimi yapılması yasak olduğundan ve size özel bilgi ve değerlendirme yapılabilmesi için +44 7918 548789 nolu Whatsapp numarasından ekibimize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

   1. Merhaba,
    Yorumunuzu geç gördük, kusura bakmayın. İnternetten fiyat bildirimi yasak olduğundan size özel bilgi ve değerlendirme için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
    Sağlıklı günler dileriz.

  1. Ali bey merhaba,
   Sağlık bakanlığı tarafından internet üzerinden fiyat bildirimi yasaklanmıştır. Size özel bilgi ve randevu için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp