Obezite Cerrahisinin İlişkiler Üzerindeki Etkisi

Yayın Tarihi: 06/02/2019

Obezite cerrahisi geçiren ve büyük miktarda kilo veren hastalarda, ilişki durumunda değişiklikler de görülüyor. İki ayrı İsveç çalışmasında, bariatrik cerrahinin ilişkiler üzerinde etkisi olduğu gösterildi. Bunlardan biri ameliyatla büyük miktarda kilo kaybını takiben boşanma oranlarında artış olduğunu ileri sürerken, diğeri bekarların yeni bir ilişkiye başlama veya evlenme oranlarında artış olduğunu gösteriyor.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, obezite cerrahisinin hastaların yaşamları üzerinde derin etkileri olduğunu gösteriyor. Anlamlı kilo kaybı ve diyabet, hipertansiyon gibi yandaş hastalıklardaki düzelmeler kişilerin fiziksel ve mental iyilik halini anlamlı derecede iyileştiriyor. Sıklıkla yeni hobiler geliştiriyorlar, fiziksel olarak daha aktif hale geliyorlar, kendilerine güvenleri de anlamlı olarak artıyor. İyileşen beden algıları ve kendilerini beğenmeleri nedeniyle birçoğu ilişkilerini yeniden gözden geçiriyor.

Boşanma Oranları Artıyor!

2000’e yakın obez hastanın incelendiği bir İsveç çalışmasında hastalar obezite cerrahisi sonrası 10 yıl kadar izlendi. Hastaların bulguları SOS çalışmasındaki ameliyat geçirmemiş 1900 obez erişkinin bulguları ile karşılaştırıldı. Sonuçta, obezite cerrahisinin boşanma oranlarında artışa yol açtığı ve artışın özellikle büyük miktarda kilo verilmesi ile orantılı olduğu gözlendi. Aynı şekilde, JAMA’da yayınlanan bir başka çalışmada ise ilişkisi olmayan hastalarda yeni ilişki ve evlenme oranlarında artış gösterildi.

obezite ilişki

Sağlam ilişkilerde obezite cerrahisi muhtemelen bir sorun değildir, hatta ilişkilerin güçlenmesini bile sağlayabilir. Ancak halihazırda stabil olmayan veya sorunlu ilişkilerde ciddi kilo kaybı ve özgüven artışı ayrılmaları arttırabilir. Bunun nedenleri ameliyat sonrası yaşanan dönüşüm olabileceği gibi, partnerin ameliyattan sonraki kişiyle başta tanıdığı kişiyi karşılaştırdığında kendini daha az bağlı hissetmesi de olabilir.

Sorunlu ilişkilerde ameliyat geçiren kişiler partnerlerinin bilinçli ya da bilinçsiz mobbingine karşı dikkatli olmalıdır. Bir çok hastamdan duyduğum, “eşim zayıf halimi beğenmiyor, ben seni kiloluyken seviyordum diyor” yakınması, aslen sorunlu bir ilişkinin ameliyat sonrası çatırdamaya başladığına işaret olabilir. Bu aşamada hastanın kaçınması gereken en önemli tehlike, eşinin sevgisini kazanmak için diyetini gözardı edip tekrar kilo alma eğilimine girmesidir. Unutmayın, sağlam bir evlilik kilolarınız ya da dış görünüşünüze bağlı değildir. Bu partnerinizin bu ilişkinin yürümediğini anlatmaya çalışma şeklinden ibaret olabilir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp