Obezite Cerrahisinden Sonra En Sık Yapılan 5 Hata!

Yayın Tarihi: 08/07/2020

1-Bariatrik Vitamin Kullanmamak

Obezite cerrahisinden sonra yeterli ve uygun vitamin-mineral alımına dikkat etmek çok önemlidir. Ameliyat sonrası beslenme dönemine adapte olma sürecinde aynı zamanda iyileşmenin mükemmel olması için de vitamin kullanımı zorunludur. Ancak vitamin desteği almamanın etkisi ani olarak ortaya çıkmayabilir, zaman içinde görülebilir. Bir süre kan değerleri de normal bulunabilir, ancak ardından düşmeye başlayabilir. Bu durumda bir takım ciddi sağlık problemleri yaşanabilir. Bunlar:

  • Kalp hastalıkları, iletim bozuklukları
  • Kemik yoğunluğunda azalma
  • Diş çürümesi
  • Hafıza kaybı
  • Odaklanma güçlüğü
  • Halsizlik
  • Görmede bozulma
  • Saç dökülmesi
obezite cerrahisinden sonra vitamin kullanımı

2-Yeterli Fiziksel Aktivitede Bulunmamak

Obezite cerrahisinden ortalama 2 hafta sonra egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Bundan sonra günde en az 30 dakika süreyle egzersiz yapmanız önemlidir. Egzersizin türünden çok hoşlanacağınız bir şey seçmeniz önemlidir. Yüzme ve yürüyüş harika başlangıç seçenekleridir. Bariatrik yoga da hem zihinsel olarak arınmanız, hem vücudunuzu fit ve formda tutmanız, hem de deri sarkmalarının en az olması için ideal bir egzersiz yöntemidir. Türkiye’nin ilk bariatrik yoga eğitmeni Mahsa Milani aynı zamanda ekibimizin bariatrik diyetisyenidir. Destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

3-Yetersiz Su Tüketimi

Vücudunuz ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde suya ihtiyaç duyar. Yeterli miktarda su alımı aynı zamanda enerjik hissetmenizi sağlar. Su aynı zamanda kilo kaybınızı da hızlandırır ve bir çok sağlık sorununu önler. Gün boyunca yudum yudum su alarak yeterli miktarı tutturmayı ihmal etmemelisiniz. Ağrıya ve midede gerilmeye neden olacağından hızlı ve büyük yudumlarla içmekten kaçının. Su tüketiminde zorlanıyorsanız limon, salatalık veya zencefille aromalandırmayı deneyebilirsiniz.

4-Alkol Almak

Alkol hiçbir besin öğesi bulundurmamanın yanısıra, ciddi miktarda kalori verir. Alkolün her gramında vücudunuzun kullanmayıp depolayacağı 7 kalori bedeninize girer. Özellikle gastrik bypass hastalarının alkolden kaçınması önemlidir. Gastrik bypass alkolün kan dolaşımına çok daha hızlı karışmasına yol açar. Beli bir süreden sonra kısıtlı miktarlarda alkol tüketimi için bariatrik diyetisyenimizden izin alabilirsiniz. Ancak en doğrusu bunu olabildiğince geciktirmek, mümkünse hiç başlatmamak ya da çok düşük dozlarda tutmaktır.

obezite cerrahisinden sonra alkol

5-Karbonatlı Ya da Yüksek Kalorili İçecekler Tüketmek

Obezite cerrahisinden sonra gazlı içecekler veya kalorili içecekler tüketmek tekrar kilo alımına veya özellikle tüp midede genişlemeye neden olabilir. Aynı zamanda karbonat içeren içecekler, gaz ağrısı ile ameliyat sonrası ciddi bir işaret olabilecek ağrıları ayırdetmeyi de önler.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp