Obezite Cerrahi Sonrası Karın Ağrısı

Yayın Tarihi: 17/02/2019

Obezite Cerrahisinden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur?

Obezite cerrahisi geçiren hastalar arasında ameliyattan sonra mide ağrısı en sık karşılaşılan problemlerdendir. Gerçekte, ameliyat türüne bağlı olmaksızın, bu karın ağrılarının en önemli nedeni obezite cerrahisinden sonraki yaşam tarzı değişikliklerine ayak uyduramamak ve fazla yemekten kaynaklanır. Bu ağrılar iki farklı şekilde gelişebilir.

Obezite Cerrahisinden Sonra Sık Görülen Karın Ağrıları

Obezite ameliyatlarından sonra fazla miktarda katı gıda yemekle gelişen “tokluk hissi”, ameliyattan öncekinden farklıdır. Ameliyat sonrası doluluk hissi daha çok bir rahatsızlık olarak hissedilebilir ve bazen de bulantıyla birliktedir.

Bazı hastalarda ağızda sulanma, köpük gelmesi, hatta burundan sıvı gelmesi olarak bile gelişebilir. Tipik olarak bütün bu şikayetler zamanla birlikte azalma ve kontrol edilebilme eğilimindedir.

Obezite ameliyatı geçirdiyseniz, bariatrik cerrahiden sonra bedeninizdeki değişikliklere aşina olmalı ve ameliyat sonrası dönemde adaptasyon ve değişime çaba harcamalısınız. Bununla birlikte aşırı veya dirençli belirtiler olması durumunda, mutlaka cerrahınızla iletişime geçmelisiniz. Bazı belirtiler aslında ciddi problemlere işaret ediyor olabilir.

Tehlikeli Karın Ağrıları

Obezite ameliyatlarından sonra gelişen bazı şikayetler ciddiyetle ele alınmalıdır. Bunlardan birkaçı ameliyat türüne göre farklılaşmakla birlikte alarm işaretleri olarak dikkatle incelenmelidir.

Mide Bandı Ameliyatından Sonra Gelişebilecek Problemler

Eğer aşağıdaki şikayetler varsa mutlaka bir obezite cerrahı ile iletişime geçmelisiniz:

-Aşırı veya düzelmeyen kusma

-Sıvı alımında sıkıntı

-Ciddi gastroözofageal reflü

İlk ve en basit önlem olarak mide bandınızdaki sıvının acil olarak boşaltılması önerilir. Bundan sonra belirtiler hızla düzelmiyorsa bandınızın kaymış olması büyük ihtimaldir. Özellikle band tamamen boşaltıldığı halde hala sıvı tüketemiyorsanız, band kayması büyük ihtimalle acil bir ameliyat gerektirecektir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Gelişebilecek Problemler

Tüp mide ameliyatı geçirdiyseniz ve aşağıdaki belirtileriniz varsa acilen cerrahınızla iletişime geçmeniz gerekir:

 • Aşırı veya düzelmeyen kusma
 • Sıvı alımında zorlanma
 • Ciddi gastroözofageal reflü
 • Şiddetli ve ilerleyici karın ağrısı
 • Sol omuz ağrısı

Kusma veya sıvı alımında zorlanma katı gıdaya bağlı bir blokajı veya darlığı akla getirir. Bu durum acil olarak hastanede müdahaleyi ve endoskopiyi gerektirir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk haftalarda ilerleyici şiddetli karın veya sol omuz ağrısı kaçak veya delinmeyi akla getirmelidir. Tüp mide ameliyatından sonra geç dönemde görülebilecek bu kaçak belirtileri hastanede gözetim altına alınmayı  ve bazı durumlarda acil ameliyatı gerektirir.

dumping sendromu

Roux-en-Y Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Gelişebilecek Problemler

Gastrik bypass ameliyatından sonra aşağıdaki belirtiler varsa acilen cerrahınızla iletişime geçmelisiniz:

 • Aşırı ve beslenmeyle bağlantısız kusma
 • Sıvı alımında yetersizlik
 • Ciddi gastroözofageal reflü
 • Şiddetli, ilerleyici karın ağrısı
 • Sol omuz ağrısı
 • Gögüs kemiği altında keskin, yakıcı ağrı
 • Bulantı, kusma, karında şişkinlik

Gastrik bypass ameliyatlarından sonra bulantı, kusma ve sıvı alımında problemler gelişebilir. Bu belirtiler genellikle mide-barsak bileşkesinin, yani stomanın iyileşme dokusunun aşırı gelişimiyle veya ülser nedeniyle daralması, yani striktür nedeniyle gelişebilir. Hastane yatışı veya endoskopik değerlendirme gerekebilir.

Eğer darlık geliştiyse çoğunluklu endoskopik balon uygulamasıyla ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir. Ülser durumunda antiülser tedavi sorunu çözecektir. Bazen balon dilatasyonun eklenmesi de gerekebilir. Ülseri olan ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda veya darlığın endoskopik olarak düzeltilemediği durumlarda revizyonel cerrahi gerekebilir. Bu revizyon acil değil, elektif bir ameliyat olarak planlı şekilde yapılabilir.

Aralıklı bulantı kusma, kramplar ve karında şişlik bazen ishalle devam edebilir. Bu tablo tam ya da kısmi bir barsak tıkanıklığına işaret edebilir. Bu belirtileri birkaç saattir yaşıyorsanız yakındaki bir acil servise başvurmanızda fayda vardır. Çoğu zaman ishal bu belirtilerin kaybolmasıyla birliktedir. Bir kezden fazla tekrar eden karın ağrısı, bulantı, kusma, şişkinlik ve takibeden ishal ile karşılaştıysanız bariatrik cerrahınızla görüşmeniz gerekir.

Tam barsak tıkanıklığı bulantı, kusma, gaz ve büyük abdest çıkaramama ve karında ilerleyici şişlikle seyreder ve acil, hatta yaşamı tehdit edebilecek bir acil cerrahi tablodur.

Ameliyat Sonrası Destek Çok Önemli

Özetle, obezite cerrahisi geçirdikten sonra hissedebileceğiniz belirtilerin hiçbirini ihmal etmemeli ve obezite cerrahınızla bağlantıya geçmelisiniz. Bu belirtilerin obezite cerrahı olmayan bir cerrah veya acil hekimince değerlendirilmesi bile hatalı yargılara ve gecikmelere neden olabilir.

Hastaların çoğunluğu bu belirtileri aile hekimleri veya varsa dahiliye uzmanları ile paylaşmaya eğilimlidir. Ancak bu primer hekimlerin bariatrik ameliyatlar ve yan etkileri hakkında yeterli bilgisi olmayabilir. Bu bir eksiklik değil, son derece normal bir durumdur. Bazı durumlar ciddi sorunlara neden olabileceğinden, primer hekimler tarafından gerekli ve uygun tanısal metodlara başvurulmadan basit ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılması yaşamı tehdit eden gecikmelere neden olabilir.

Eğer obezite ameliyatına karar verdiyseniz, cerrahınızın size bu konuda bir destek verebileceğinden emin olmalısınız. Obezite cerrahisi ameliyat yapıldığında başlayan ve neredeyse ömür boyu devam eden bir süreçtir. Sadece ameliyatınızı yapıp, sonra olası komplikasyonlarda size destek veremeyecek olan cerrahlardan uzak durmanız sağlıklı bir ameliyat sonrası süreç için zorunludur.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

11 thoughts on “Obezite Cerrahi Sonrası Karın Ağrısı”

 1. blank
  Cemal KARABAKAL

  Merhaba gastrik bypass sonrasında gögüs altı ağrısı sebebi nedir. Ve tedavisi nedir. Teşekkürler

 2. blank
  Songül Kimverdi

  İyi sabahlar hocam ben İsviçre’de kalıyorum kızım bundan 3 sene önce paypas oldu fakat hala geçmeyen bir karın agrısı var yemeklerden sonra karın agrısı oluyor buna bağlı ishal bütün testleri oldu fakat hiç birşey çıkmadı geçen sene safra kesesi amaliyatı oldu ondan bu yana hep ishal onarsa birşey bulamadılar tedavilere hala devam ediyor ishale o kadar şeyler denendi ilaçlar hiç ile yaramadı ve daha çok kilo verdi ne yapacağım bilmiyorum bir öneriniz var mı teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum

  1. blank

   Songül hanım merhaba,
   3 yıl sonra hala devam eden ishal ve aşırı kilo kaybı atlanan barsak uzunluğunun fazla olduğu anlamına gelir. Çözümü mesafeyi biraz geriye çekmek olabilir. Daha detaylı değerlendirme ve randevu için 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

   1. blank
    Songül Kimverdi

    Size çok teşekkür ederim hocam değerli bilgileriniz için ,burada aklınıza gelebilecek bütün testleri yaptılar hocam hiç birşey çıkmadı ama bu ishal geçmedi kızım 41 kilo oldu safra kesesinden sonra oldu zaten ishali ,önceden sade karın ağrısı vardı hemen hemen her ay hastaneye randevuya gidiyor hep aynı diyetisyene gönderdiler bakalım artık iyi akşamlar diliyorum tekrar teşekkür ederim sevgiler

   2. blank

    İyi günler ben 5ay evvel mide amiliyatı oldum …bu gün dahil iki kere göğüz altında başlayan bütün karın bölgesine dağılan çok şittetli sancım oldu …amiliyatımı Türkiye’de oldum ..şu an yurt dışında yaşıyorum hastaneme bildirdim ağrı kesici alın dendi ama ben çok huzursuzum …lütfen yardımcı olun ….Teşekkür ederim .!

    1. blank

     Merhaba,
     Obezite ameliyatı sonrası ağrım var dediğinizde “ağrı kesici alın” diyen bir merkezde ameliyat olduğunuz için üzgünüm. Şikayetlerinizin önce muayene, sonra da USG ve kan tetkikleri ile araştırılması gerekir. Ve kural olarak karın ağrılarında ağrı kesici kullanılmaması gerekir.
     Sağlıklı günler dilerim

  2. blank

   Merhaba iyi günler ben yaklaşık altı gün önce ameliyat oldum yürüyüş yaptığım da karnım iniyor ama sıvı aldığımda tekrardan şişiyor bu normal mi acaba teşekkürler

   1. blank

    Zehra hanım merhaba,
    Ameliyatınızın üstünden 1 hafta bile geçmeden internette çare aramanız üzücü. Bu ve tüm diğer sorularınızı ameliyatınızı yapan ekip cevaplamalı, cevaplamıyor ya da cevaplayamıyorsa obezite cerrahisi yapmamalı.
    Sağlıklı günler diliyorum

 3. blank
  Bünyamin egeli

  Merhaba iyi günler 6 sene tüp mide ameliyatı oldum.. Ameliyattan sonra katı gıdaya gectiğimde. Aşırı gaz oluşmaya başladı. Gaz genelde yemekten 30 dakika sonra oluşmaktadır. Çok siddetli gögüs agrısı ile başlamaktadır. bazen 1 saat bazen ise 10 saatten fazla sürmektedir. gaz oluşmaya başlağında ağızdan gururtu bir şekilde agızdan cıkmaya başlamaktadır.. daha sonra gaz bağırsaklarıma indiğinde hem gögüs agrısı hemde dayanılmaz karın agrısı yapmaktadır. gaz cıkması hem agızdan hemde makattan cok fazla gaz cıkıs olduğunda rahatlamaktadır. ameliyat olurken mide fıtığıda onarılmıstı. ozaman bazı test reflüm olduğuda söylenmişti. en son bazı testler yaptırdım. safra kesemde asırı tas oluşumundan dolayı 1 ay önce aldırdım. baryumlu mide film cektirdim. endoskopi yaptırdım. film ileri düzeyde hieter herni cıktı. bazı doktorlar gastirk paypas olmak gerektiğini söylemektedir. bazıları ise olsan bile gaz sorunun devam edebilir demektedir. Hocam gaz sorunun sebebi ne olabilir ve bunun gercek bir çozumu varmıdır.. Tesekkürler

  1. blank

   Bünyamin bey merhaba,
   Endoskopinizde mide fıtığı varsa mutlaka bypass dönüşümü yapılmalıdır. Ancak revizyon ameliyatları üst düzey ve deneyim gerektiren ameliyatlardır. Bu konuda uzman ekibimizden destek almak için 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp