En İyi Obezite Cerrahını Bulmak

Yayın Tarihi: 15/02/2019

En İyi Obezite Cerrahı Kimdir?

En iyi obezite cerrahını bulmak, obezite cerrahisine karar verdikten sonra en hayati kararlardan biridir. Bu makalede, bu konuda dikkat etmeniz gerekenler listelenecek ve karar vermenize yardımcı olacak ipuçları verilecektir.

en iyi obezite cerrahı

Cerrahın Sertifikasyonu

Obezite cerrahisi, cerrahinin hemen her gün gelişen ve değişen, çağdaş ve dinamik dallarından biridir. Her cerrahi uzmanı eğitiminin bir parçası olarak bariatrik ameliyatlar hakkında eğitim almamaktadır. Obezite cerrahisi ile ilgilenen uzmanlar, kendi çabaları ile uzun bir eğitim sürecinden sonra bu ameliyatlara başlamaktadırlar. Bazı cerrahlarsa çeşitli faktörlerle birkaç ameliyat yapmakta ve bırakmaktadır. Dolayısıyla, ameliyatınızı sadece obezite cerrahisi alanında tutarlı ve sürekli bir çalışması olan, obezite cerrahisi alanında bilinen kişilere olmanız önemlidir.

Türk Obezite Cerrahisi Derneği ve Uluslararası Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği (IFSO) ulusal ve uluslararası yetkili meslek örgütleridir. Bu derneklerin üyesi olan, obezite ile ilgili kongre, seminer, workshop gibi etkinlikleri takip eden cerrahlara ameliyat olmanız daha isabetlidir. Her cerrahın her ameliyatı yapabileceği fikri günümüzde tartışılmaz biçimde yanlıştır. Ayrıca obezite cerrahisi ameliyatla bitmeyen uzun bir süreçtir ve kendine has özellikleri vardır.

Cerrahi Başarı Oranları

Ameliyat olmayı düşündüğünüz cerrahın cerrahi geçmişini araştırın. Hangi prosedürlerde ne kadar başarılı olduğunu veya sorun yaşayan hastalarının ne yoğunlukta olduğunu değerlendirin. Elbette her cerrahın komplikasyonları olması doğaldır, ama bunun bilimsel standartları aşmaması gerekir. Bu konudaki bilgileri en iyi o cerrahın daha önce ameliyat ettiği hasta referanslarından ve destek forumlarından alabilirsiniz.

Laparoskopik Yöntemlere Hakimiyet

Seçtiğiniz cerrahın ileri laparoskopik tekniklere hakim olması gerekir. Laparoskopik ameliyatlar konusunda deneyimi ve yeterli vaka sayısı olmayan cerrahlardan uzak durun. Gastrik bypass için açık-laparoskopik seçimi henüz altın standart derecesinde kesinleşmemiş olsa da, mide bandı için laparoskopi kesinlikle tercih edilmesi gereken metoddur. Ve unutmayın ki, laparoskopi yara izinin küçük olmasına değil, gerçek anlamda batına sadece milimetrik kesilerden, özel aletlerle girilerek yapılan ameliyatlara verilen addır. Gastrik bypass için de laparoskopik cerrahinin komplikasyon oranlarını düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Ameliyat Sonrası Bakım

Obezite cerrahı bariatrik ameliyat sonrası hastalarının bakımına adanmış olmalıdır. Obezite cerrahisinde ameliyat belki en önemli kısım olmakla birlikte, başarının tek göstergesi değildir. Ameliyat sonrası yaşanabilecek aksilikler konusunda bilgi ve deneyim sahibi, ihtiyaç duyduğunuzda ulaşabileceğiniz ve her an yanınızda olabilecek bir cerrahı tercih etmelisiniz. Bariatrik cerrahiden sonra iyi takip ve yönergelere uyulması başarılı kilo kaybını sağlayan en önemli faktörlerdendir. Ayrıca, cerrahınızın beslenme, psikolojik destek gibi diğer disiplinlerde de size olanak sunabilmesi önemlidir. Ameliyat öncesi bu detayları doktorunuzla konuşmayı ve sunabileceği desteğin boyutunu öğrenmeyi unutmayın.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp