En İyi Obezite Cerrahını Bulmak

Yayın Tarihi: 15/02/2019

En İyi Obezite Cerrahı Kimdir?

En iyi obezite cerrahını bulmak, obezite cerrahisine karar verdikten sonra en hayati kararlardan biridir. Bu makalede, bu konuda dikkat etmeniz gerekenler listelenecek ve karar vermenize yardımcı olacak ipuçları verilecektir.

en iyi obezite cerrahı

Cerrahın Sertifikasyonu

Obezite cerrahisi, cerrahinin hemen her gün gelişen ve değişen, çağdaş ve dinamik dallarından biridir. Her cerrahi uzmanı eğitiminin bir parçası olarak bariatrik ameliyatlar hakkında eğitim almamaktadır. Obezite cerrahisi ile ilgilenen uzmanlar, kendi çabaları ile uzun bir eğitim sürecinden sonra bu ameliyatlara başlamaktadırlar. Bazı cerrahlarsa çeşitli faktörlerle birkaç ameliyat yapmakta ve bırakmaktadır. Dolayısıyla, ameliyatınızı sadece obezite cerrahisi alanında tutarlı ve sürekli bir çalışması olan, obezite cerrahisi alanında bilinen kişilere olmanız önemlidir.

Türk Obezite Cerrahisi Derneği ve Uluslararası Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği (IFSO) ulusal ve uluslararası yetkili meslek örgütleridir. Bu derneklerin üyesi olan, obezite ile ilgili kongre, seminer, workshop gibi etkinlikleri takip eden cerrahlara ameliyat olmanız daha isabetlidir. Her cerrahın her ameliyatı yapabileceği fikri günümüzde tartışılmaz biçimde yanlıştır. Ayrıca obezite cerrahisi ameliyatla bitmeyen uzun bir süreçtir ve kendine has özellikleri vardır.

Cerrahi Başarı Oranları

Ameliyat olmayı düşündüğünüz cerrahın cerrahi geçmişini araştırın. Hangi prosedürlerde ne kadar başarılı olduğunu veya sorun yaşayan hastalarının ne yoğunlukta olduğunu değerlendirin. Elbette her cerrahın komplikasyonları olması doğaldır, ama bunun bilimsel standartları aşmaması gerekir. Bu konudaki bilgileri en iyi o cerrahın daha önce ameliyat ettiği hasta referanslarından ve destek forumlarından alabilirsiniz.

Laparoskopik Yöntemlere Hakimiyet

Seçtiğiniz cerrahın ileri laparoskopik tekniklere hakim olması gerekir. Laparoskopik ameliyatlar konusunda deneyimi ve yeterli vaka sayısı olmayan cerrahlardan uzak durun. Gastrik bypass için açık-laparoskopik seçimi henüz altın standart derecesinde kesinleşmemiş olsa da, mide bandı için laparoskopi kesinlikle tercih edilmesi gereken metoddur. Ve unutmayın ki, laparoskopi yara izinin küçük olmasına değil, gerçek anlamda batına sadece milimetrik kesilerden, özel aletlerle girilerek yapılan ameliyatlara verilen addır. Gastrik bypass için de laparoskopik cerrahinin komplikasyon oranlarını düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Ameliyat Sonrası Bakım

Obezite cerrahı bariatrik ameliyat sonrası hastalarının bakımına adanmış olmalıdır. Obezite cerrahisinde ameliyat belki en önemli kısım olmakla birlikte, başarının tek göstergesi değildir. Ameliyat sonrası yaşanabilecek aksilikler konusunda bilgi ve deneyim sahibi, ihtiyaç duyduğunuzda ulaşabileceğiniz ve her an yanınızda olabilecek bir cerrahı tercih etmelisiniz. Bariatrik cerrahiden sonra iyi takip ve yönergelere uyulması başarılı kilo kaybını sağlayan en önemli faktörlerdendir. Ayrıca, cerrahınızın beslenme, psikolojik destek gibi diğer disiplinlerde de size olanak sunabilmesi önemlidir. Ameliyat öncesi bu detayları doktorunuzla konuşmayı ve sunabileceği desteğin boyutunu öğrenmeyi unutmayın.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp