Elipse Yutulabilen Balon: Dünyanın İlk İşlemsiz Mide Balonu

Yayın Tarihi: 27/05/2020

Elipse Yutulabilen Balon Neden Geliştirilmiştir?

Öncelikle klasik balonlarda gereken endoskopik işlemler ve o esnada anestezi verilmesi gereksinimi maliyet arttırıcı bir faktördür. Mide balonu fiyatları belli standartlarda ve kaliteli malzeme ile gerçekleştirildiğinde kesinlikle ucuz değildir.  Örneğin ABD’de mide balonu işlemi 8-12 bin USD’ye malolmaktadır. Yine İngiltere’de mide balonu işlem fiyatı £ 5000 civarındadır. 

Elipse Yutulabilen Mide Balonu
Elipse Yutulabilen Mide Balonu

İkinci neden ise endoskopi işleminin ve anestezinin tamamen risksiz olmamasıdır. Her ne kadar deneyimle komplikasyon riski azalsa da, deneyimsiz ellerde yemek borusu yaralanması, yırtılması ve kanama oluşması ve bazı vakalarda aspirasyon pnömonisi gelişmesi riski söz konusudur. Bu riskler özellikle çıkarmanın da endoskopik olarak yapılması durumunda yinelenmektedir.

Elipse Hap Gibi Yutulan Balonun Farkları Nelerdir?

Öncelikle FDA onayı almış olan ilk işlemsiz yutulabilir balon olan Elipse, devrimsel bir dolum ve boşalma teknolojisine sahiptir. Allurion firmasının üretimi olan Elipse çok ince bir film tabakasından imal edilmiştir. Kalınlığı diğer mide balonlarının onda biri kadardır. Bu da balonun yutulabilecek kadar ufak bir kapsülün içine sığmasına imkan sağlar.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Teknolojisi
Elipse Yutulabilir Mide Balonu Teknolojisi

Yine diğer balonlardan farklı olarak yutulabilen mide balonunda iki ayrı valv (kapakçık)  bulunur. Biri dolum valvidir ve doldurulduktan sonra inde kateterin kolayca ağızdan çıkarılmasını sağlar. Bütün bu işlemler sırasında hasta uyanıktır ve bilinci yerindedir. Kateter çekildiğinde valv tamamen kapanır. 

Diğer kapakçık ise boşaltım valvidir ve bu çok çok özel bir valvdir. 4 ayın sonunda mide içindeki balonun boşalma valvi kendiliğinden çözünür ve kendiliğinden açılır. Tamamen boşalan balon ince bir film haline dönüşür ve sindirim sisteminden geçerek normal yollarla dışarı atılır. 

Elipse Yutulabilen Balon: Dünyanın İlk İşlemsiz Mide Balonu 1
Elipse Yutulan Mide Balonunun Röntgen Görüntüsü

Diğer Balonlarla Elipse’in Ne Farkı Var?

Elipse’in en önemli özelliği anestezi ve endoskopi gerektirmemesidir. Mide balonlarının uzun dönemde komplikasyonları arasında sayılabilecek olan erozyonlar ve ülserasyonlar, daha kısa süre kalması nedeniyle daha düşüktür. Film tabakası % 85 daha incedir ve örneğin Spatz ayarlanabilir balonda olduğu gibi katı hiçbir parçası yoktur. Barsak tıkanıklığı açısından karşılaştırdığımızda, klasik balonlarda da çok düşük de olsa barsak tıkanıklığı riskinin, balonun zaten özellikle barsaktan atılmak üzere dizayn edilmesi nedeniyle daha düşük olacağı öngörülmektedir.

2016’da Amerikan Gastroenterolojik Cerrahi Kongresinde (SAGES) sunulan çok merkezli bir çalışmanın sonuçları çarpıcıdır. Vücut kitle indeksi 27-40 aralığında olan 50 hasta Elipse balon uygulamasından sonra 16 hafta süreyle izlenmiştir. Tüm hastalarda balon 550 ml serumla doldurulmuştur. Kapsül yutturulduktan sonra radyoopak olan kateter ve kapsül sayesinde sadece radyolojik indeleme altında balonun midede olduğu onaylanır ve doluma başlanır. Dolum işlemi ortalama 6 dakika alır. Çalışma kapsamında tüm hastalar ultrason, kilo ölçümleri ve 2 haftada bir temel beslenme uzmanı desteği ile izlenmiştir. Bu arada metabolik değerler ve yaşam kalitesi de izlenmiştir. 

Elipse Yutulabilen Balon ile Orbera Balon Karşılaştırması
Elipse Yutulabilen Balon ile Orbera Balon Karşılaştırması

Elipse Yutulan Balon Kimlere Uygulanamaz?

-Yutma güçlüğü şikayeti olan veya kapsülü yutamayan hastalara

-Daha önce açık karın ameliyatı geçiren hastalara

-İltihabi barsak hastalığı olan hastalara

-Daha önce barsak tıkanıklığı geçiren hastalara

Çalışma süresince ciddi bir komplikasyon veya barsak tıkanıklığı gelişmemiştir. En sık görülen yan etkiler bulantı, kusma ve karında hissedilen kramplardır. Tüm şikayetler hafif-orta olarak derecelendirilmiştir. Tüm belirtiler kendiliğinden ya da ilaç tedavisiyle çözülmüştür. 1 hastada çok şiddetli karın ağrısı görülmüş, kendiliğinden düzelmiştir.

Bütün uygulamalarda balon endoskopisiz ve anestezisiz olarak yutulabilmiştir. Ortalama işlem süresi 22-30 dakikadır. Tüm vakalarda kateter başarıyla ayrılmıştır. 4 ayın sonunda balonların tamamı sindirim sisteminden kendiliğinden atılmıştır. 4 vakada bu kusma yoluyla ağızdan olmuştur. 

Elipse Balonuyla Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Elipse yutulabilir balonla kilo verme miktarı diğer balonlarla karşılaştırılabilir düzeydedir. Bu çalışmada vakalardaki kilo kaybı 10 -17 kilo arasında olmuştur. Bu da fazla kilonun % 40-60’ı demektir. Toplam vücut ağırlığının da % 10-15’i kaybedilmiştir.

Aynı zamanda metabolik sendromda da düzelmeler izlenmiştir. Kan şekeri, HbA1c, kötü kolesterol ve tansiyonda anlamlı düşmeler sağlanmıştır. Hastaların % 90’ı uygulamanın tekrarı gerekirse tekrar yaptıracaklarını ve başkalarına önereceklerini söylemiştir. 

Sonuç olarak Elipse yutulabilen mide balonu uygulaması etkili ve güvenilir bir metoddur. Metabolik değerleri ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Anestezi ve endoskopi işlemini ortadan kaldırması en büyük avantajlarıdır. 

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “Elipse Yutulabilen Balon: Dünyanın İlk İşlemsiz Mide Balonu”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp