Covid Sonrası Ameliyat İçin 7 Hafta Beklemelisiniz!

Yayın Tarihi: 13/03/2021

Covid testiniz pozitif çıktıktan sonra ameliyat olmak için en az 7 hafta beklemelisiniz. Geniş bir uluslararası çalışmaya göre bu süre, beklenmemesine oranla ölüm riskinde ciddi azalma sağlıyor.

Ameliyat öncesi SARS CoV-2 tanısı alan 3127 hasta arasında ölüm riski, Covid testi pozitif çıktıktan hemen sonra ameliyat olanlarda en yüksek bulundu. İngiltere Birmingham Üniversitesi’nin çalışması Anaesthesia dergisinde yayınlandı.

Covid Sonrası Ameliyat İçin 7 Hafta Beklemelisiniz! 1
Covid Sonrası Ameliyat Için 7 Hafta Beklemelisiniz!

Ameliyat sonrası 30 gün içinde ölüm oranları:

  • Tanıdan sonraki 2 hafta içinde ameliyat olanlarda: 9.1% (104 of 1,138)
  • Tanıdan sonraki 3-4 hafta içinde ameliyat olanlarda: 6.9% (32 of 461)
  • Tanıdan sonraki 5-6 hafta içinde ameliyat olanlarda: 5.5% (18 of 326)
  • Tanıdan en az 7 hafta sonra ameliyat olanlarda: 2.0% (24 of 1,202)

SARS-CoV-2 Enfeksiyon olmayan kişilerdeki ameliyattan sonraki 30 gün içinde yaşam kaybı oranlarıyla karşılaştırıldığında sadece 7 hafta ve sonrasında ameliyat olanlarda ölüm riskinde anlamlı bir yükselme olmadığı belirlendi.

Covid Sonrası Ameliyat İçin 7 Haftadan Uzun Beklemeye Gerek Yok

7 haftadan uzun süreler için test yapılmasa da, oranların geniş ölçüde stabil kalacağı ve daha uzun beklemenin ek bir avantaj sağlamayacağı belirtiliyor. Bununla birlikte, eğer Covid-19 belirtileri sürüyorsa 7 hafta beklense bile, belirtisi geçenlere veya hiç olmayanlara göre risk artışı söz konusu. (Sırasıyla % 6, 2.4 ve 1.3)

Özetle, eğer hastanın belirtileri yoksa herhangi bir ameliyat için en az 7 hafta beklenmeli, ancak belirti varsa daha fazla beklenmesi faydalı olabilir. Bu bulgular Covid-19 enfeksiyonu veya test pozitifliğinden sonra ameliyat için en uygun zamanı belirleme konusunda hastalara ve sağlık profesyonellerine sağlam bir kılavuz sunmaktadır.

Hastaya Göre Karar Vermek Önemli

Ameliyatın zamanına karar verirken hasta özelinde karar vermek doğru olacaktır. Ameliyatı geciktirmenin yol açabileceği potansiyel risklerle, en az 7 hafta beklemenin getirisi tartılarak karar verilmelidir. İlerlemiş tümör gibi bazı acil ameliyatlarda beklemenin getireceği riske rağmen ameliyat kararı alınabilir.

Covid pandemisi sonrası milyonlarca hasta ameliyat beklemektedir. Bunların bir kısmı da Covid enfeksiyonu geçirmiştir ve ameliyat için ne kadar beklemeleri gerektiğini merak etmektedir. Covid-19’un yıllarca bizimle kalacağını düşünürsek, enfeksiyon geçirmiş hasta sayısının da giderek artacağı nettir.

Çalışma Ekim 2020 itibarıyla 116 ülkede elektif veya acil ameliyat gerektiren 140.231 hastalık veri tabanında yürütüldü. Hastaların 3127’si (%2.2) ameliyat öncesi SARS-CoV-2 tanısı almıştı. Yaş, fiziksel durum skoru ve cerrahinin ağırlığının sonuçları etkilemediği saptandı.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp