Coronavirüs Nedeniyle Yoğun Bakımda Olanların % 70’i Fazla Kilolu! 

Yayın Tarihi: 28/03/2020

 Coronavirüs  enfeksiyonu nedeniyle Birleşik Krallık’taki yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların yaklaşık % 70’inin fazla kilolu, obez veya morbid obez olduğu saptandı. Intensive Care National Audit and Research Centre tarafından yapılan analiz 19 Mart 2020’de yayınlandı. Analizde yoğun bakımda tedavi gören ilk 196 hasta incelendi.

Coronavirüs Hastalarında Obezite Riski Arttırıyor!

Rapora göre hastaların yaş ortalaması 64, çoğunluğu erkek, % 9’unun ciddi yandaş hastalıkları var. Vücut kitle indekslerine göre hasta dağılımı şu şekilde:

BMIHasta Sayısı
<18.51 (0.6%)
18.5-2549 (27.7%)
25-3056 (31.6%)
30-4058 (32.8%)
>4013 (7.3%

Daha önceki raporların coronavirüsün yaşlıları daha fazla etkilediği şeklindeki verilerinin aksine, yoğun bakımdakilerin üçte birinden fazlası 60 yaşın altında…

obezite coronavirus riskini arttırıyor
Coronavirüs Nedeniyle Yoğun Bakımda Olanların % 70’i Fazla Kilolu!  3

Raporda 33 hastanın sonuçları ayrıca inceleniyor. 16 hasta ölürken, 17’si taburcu oldular. Her iki grup için de yoğun bakımda kalma süresi 3 gündü. 11 hasta kaldığı süre içinde ileri solunum desteği aldı. 6’sı ileri kardiyovasküler destek aldı ve dördü de renal destek gerektirdi. 

Araştırmacılar, İngiltere’de yüksek obezite oranlarının virüsün daha fazla ölümcül olmasına yol açabileceğini ileri sürüyor. Aşırı kilo bir çoğu daha önceden tanı almamış bir çok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle daha önceki makalemizde de belirttiğimiz gibi, araştırmacılar BMI 40 ve üzerinde olmayı da coronavirus için yüksek risk içeren durumlar listesine eklediler. 

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/news/2020/03/23/obese-overweight-coronavirus-patients-need-critical-care/

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp