Coronavirus Karantinasında Obezite Cerrahisi Hastaları İçin 7 Öneri 

Yayın Tarihi: 25/03/2020

Coronavirus (COVID-19) tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit etmeye devam ediyor. Bu hastalığa karşı risk grubunda olanları daha önceki yazımızda incelemiştik. Şimdi, obezite cerrahisi geçirmiş ve özel bir beslenme programı olan kişiler için, karantina günlerinde faydalı olabilecek ipuçları paylaşmak istiyorum. Öncelikle, karantina nedeniyle eve kapanıp, egzersiz olanaklarımızın kısıtlandığı ve eve her türlü gıda stoğunun yapıldığı bu günlerde aşırı yeme ve geri kilo alımından korunmak için bunlara uymanızı öneriyorum.

1-Mutlaka günlük bir rutin oturtun!

Özellikle normal yaşamınızda hareketli bir bireyseniz, eve bağlanıp kalmak sizi rehavete sürükleyebilir. O nedenle, yüzünüzü yıkama, günlük bakımınızı yapma, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği hazırlama, egzersiz yapma ve normalde vakit bulamadığınızı düşündüğünüz hobilerinize zaman ayırma ile ilgili günlük bir çizelge hazırlayın. Ve en önemlisi yeme alışkanlıklarınızla ilgili rutinlerinizi bozmamaya özen gösterin.

2-Telefonu iletişim aracı olarak kullanmaya dönün!

Elimizdeki cep telefonları adeta bir bilgisayara dönüştüğünden beri, internet üzerinden iletişim sözlü iletişimin yerini aldı. Şimdi en değerli hazinemizin sosyal medya hesaplarımız değil, halen arayıp seslerini duyabildiğimiz yakınlarımız olduğunu hatırlama zamanı. O nedenle, internette iç karartıcı Coronavirus haberleriyle dolu siteler ve komplo teorilerinin uçuştuğu sosyal medyadan uzaklaşarak, telefonunuzu sevdiklerinizle uzun zamandır yapmadığınız sohbetler için kullanmayı deneyin. Siz de sevdiklerimizin telefonlarını ezbere bildiğimiz zamanları hatırlayanlardan mısınız?

3-Yürüyüş için zaman ayırın!

Sosyal izolasyon toplu yerlerde bulunmamak demek, ama özellikle yürüyüş yapabileceğiniz bir parkur varsa, yürümenize engel değil. Şu anda İngiltere’de yürürlüğe giren Avrupa’nın en sıkı karantina kuralları bile yürüyüşe veya bisiklete  izin veriyor. Açık havada tempolu yürüyüş sadece bedeniniz için değil, zihniniz için de iyi olacak ve sizi mutfaktan bir süreliğine uzak tutacaktır. Eğer şehir merkezinde yaşıyorsanız ve açık havada böyle bir şansınız yoksa, evde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Bu konuda Türkiye’nin ilk bariatrik yoga eğitmeni olan diyetisyenimiz Mahsa Milani’nin videoları ile size destek olmaya çalışacağız, instagram hesaplarımızı izlemeye devam edin. @drmuratustun @istanbulbariatriccenter @demetella @dyt.mahsaliniyoga

Bariatrik yoga Mahsa Milani
Coronavirus Karantinasında Obezite Cerrahisi Hastaları İçin 7 Öneri  5

4-Zaman ayıramadığınız hobilerinizi keşfedin!

Hepimiz günlük yaşamda sevdiğimiz şeyleri yapamadığımızdan, hobilerimize vakit bulamadığımızdan yakınırız. Bu süreci evde kapanıp kalınan bir kısıtlama olarak değil, belki de bir daha asla bulamayacağınız bir kendinizi keşfetme ve kendinize zaman ayırma dönemi olarak kutsamayı deneyin. Sürekli bir şeyler izlemek ve internette gezinmeyi değil, kitap okumanın tadını almayı, internette bolca bulabileceğiniz ücretsiz kurslardan yeni bir yetenek edinmeyi, ilgi duyduğunuz alanı derinlemesine araştırmayı kastediyorum.

5-Yemek hazırlamayı zevk haline getirin!

Bu süreçte siz ve bir sürü gıda aynı evde mahsur kalmış gibi hissedebilirsiniz. Sakın ameliyat öncesi aç olmadığınızda bile bir şeyler atıştırma saplantısına dönmeyin. Normalde zaman bulamadığınız sağlıklı tarifleri hazırlamayı deneyin. Yine de ipin ucunu kaçırdığınızı hissediyorsanız bir gıda günlüğü tutmayı deneyin. Bunu bizimle de paylaşarak profesyonel destek alabilirsiniz. Bizimle birebir iletişimde olmanın en yeni yolu ise size özel Obezite Cerrahisi Sesli Asistanı Albert’i indirmek.

Albert Sesli Sağlık Asistanı Obezite Cerrahisi Versiyonu
Coronavirus Karantinasında Obezite Cerrahisi Hastaları İçin 7 Öneri  6

Obezite cerrahisi ile ilgili hemen tüm sorularınıza üstelik sesli olarak cevap verecek olan Albert, ameliyat döneminize özel hatırlatmalar, uyarılar, tarifler, videolar, birebir diyetisyen ve cerrah görüşmesi gibi bir çok premium opsiyon içeriyor. Albert hakkında hemen bilgi almak için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilir, programın baz versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Bu süreçte kendiniz ve sevdikleriniz için yemek hazırlarken porsiyon kontrolünü gözönünde tutmayı unutmayın. Hatta evdekilerle birlikte yemek yapma pratikleri geliştirerek bu zor günleri keyif haline getirmeyi deneyin. Böylece çocuklarınızın gelecekteki sağlıklı yeme alışkanlıklarına da katkıda bulunabilirsiniz.

6-Hareket hala önemli!

Herkes egzersiz yapmaya yetecek genişlikte bir yaşama alanına sahip olmayabilir. Ancak evde nasıl aktivitenizi artırabileceğiniz konusunda yaratıcı olmayı deneyin. Evde yapılabilecek egzersizler için Youtube faydalı olabilir. Fiziksel kısıtlılıklarınız varsa aramanızı buna göre daraltabilirsiniz. Özetle, yapabileceğiniz kadar aktif olmaya gayret edin.

7-Sağlığınıza dikkat edin!

Normal bir günde kendinizi düşünmek bencilce gelebilir, ama içinde bulunduğumuz ortamda kendinizi izole etmeniz ve sağlığınızı korumaya azami gayret sarfetmeniz en doğrusu. Sağlığınızı korumanın en önemli yolları ise başkaları ile temastan en üst düzeyde kaçınmak, mümkün olduğunca dışarı çıkmaktan ve toplu yerlerde bulunmaktan kaçınmak, kişisel hijyen kurallarını biraz abartılı şekilde uygulamak, dış mekanlarda yüzeylere temas ettiğiniz elinizi asla ağzınıza, gözünüze temas ettirmemek ve ilk fırsatta minimum 20 sn sabunlu suyla yıkamak, enfekte olma ihtimali olan birilerine yaklaşmak zorundaysanız mutlaka koruyucu maske kullanmak ve en önemlisi de sağlıklı beslenme kurallarını sıkı sıkıya uygulamak. 

Bu zor dönemden en sağlıklı şekilde çıkabilmenizi diliyor ve her türlü soru ve sorununuzda yanınızda olduğumuzu bir kez daha tekrarlamak istiyoruz.

İstanbul Bariatric Center ekibi…

Coronavirus Karantinasında Obezite Cerrahisi Hastaları İçin 7 Öneri  1
Coronavirus Karantinasında Obezite Cerrahisi Hastaları İçin 7 Öneri  7
Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp