Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
obezite ameliyatı

Bu yazı tüp mide ameliyatı ile ilgili özel bir durumu açıklığa kavuşturmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hastaların tüp mide ameliyatıyla ilgili en sık sorduğu soru herhalde midenin ameliyattan sonra genişleyip genişlemeyeceğidir. Ve aslında bu çok önemli bir sorudur. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verdiyseniz, mide hacminiz ciddi şekilde küçültülecektir. Bu daha az gıda tüketerek daha erken doymanızı sağlar. Tüp mide ameliyatının bir diğer getirisi de açlığı tetikleyen hormon olan Ghrelinin seviyelerinin düşmesidir. Ancak, ameliyatın hacim kısıtlayıcı etkisinin tüp mide ameliyatının kilo verdirici etkisinin çoğunluğundan sorumlu olduğu da gerçektir. O halde, ameliyattan sonra midem genişler mi ve tekrar kilo alır mıyım soruları son derece anlamlı sorulardır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mideniz Genişleyebilir ve Genişleyecektir!

İnsan midesi gıda alımının sonucu olarak inanılmaz bir genişleme yeteneğine sahip, çok esnek bir organdır. Mide duvarları normalde katlantılı bir dokudan oluşur. Buna ruga adı verilir. Bu katlantılar mide hacmi zorlandıkça açılır ve mide duvarları genişler.

Açlık-Tokluk ve Mide Duvarıyla İlişkisi

Gıdalar ağızda çiğnendikten ve yutulduktan sonra yemek borusu aracılığıyla mideye iner. Mide asid salgısı ve kasılmalar sayesinde gıdayı parçalama sürecinin başladığı yerdir. Yemeye devam ettiğimizde her lokma midedeki kısma eklenir ve mide asidi tarafından parçalanmayı bekler. Midemiz tüm bu gıdayı alabilecek şekilde genişler. Mide duvarları yeterince gerildiğinde beyne “bu kadar gıda yeter, doydum artık” şeklinde sinyaller gönderilir. Daha sonra mide parçalama faaliyetine devam eder ve parçalanmış haldeki gıda sindirilmek üzere ince barsağa geçer.

Birçok kişinin fazla kilolu ya da obez olmasının temel nedeni gıdayı diğer insanlardan daha çok sevmeleri değil, açlık-tokluk sinyallerinin bozulmuş olmasıdır. Midenizi sürekli ve düzenli olarak fazla yiyerek gerdiğinizde mideden beyne giden tokluk sinyalleri bozulur. Böylece mide aşırı gerilmeden bu sinyalleri göndermez olur veya yarı yarıya boşaldığında bile “Açım, besle beni” sinyalleri gönderir. Kilo vermenin bu kadar zor olmasının nedeni de budur.

Aşırı Yeme Mide Duvarlarını Gerdiğinde Ne Olur?

Tüp mide ameliyatından sonra mide hacminiz eskisinin neredeyse onda birine inecektir. Öte yandan, çıkarılan mide bölümü midenin daha ince duvarlı ve genişleme kapasitesi yüksek kısmıyken, bırakılan bölüm daha kalın duvarlı ve genişlemesi daha zor olan bölümdür. Buna rağmen, ameliyattan sonra aşırı yeme davranışını sürdürmenizin midenizi genişletebileceğini unutmamalısınız. Herhangi bir bayram ya da kutlamayı bahane ederek fazla miktarda yerseniz mideniz gerilir, gittiğiniz bir tatil ya da yemekte aşırı gıda alırsanız mideniz gerilir. Aslında mideniz sadece işini yapmaktadır ve iyi haber, aynı zamanda kasılarak hacmini küçültmeye uğraşır.

Ancak, aşırı tükettiğiniz bir öğünden sonraki öğün de büyük olur ve bunu düzenli olarak sürdürürseniz mideniz gerilmekten genişlemeye geçecektir. Aslında tehlike midenizin boyutuyla ilgili değildir. Tehlike bu yeme ihlalleri ile sizin yeniden açlık-tokluk mekanizmanızı hasarlamanızdır. Bu kronik yeme döngüsü sonuçta kaçınılmaz olarak tekrar kilo alımına yol açacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişlemesi Nasıl Engellenir?

Bir ya da iki öğünde fazla kaçırmanız midenizde kalıcı bir genişlemeye veya açlık-tokluk tetik mekanizmanızda hasara yol açmayacaktır. Ancak bunu defalarca tekrarlarsanız sorun olacağına emin olabilirsiniz. Tüp mide ameliyatından sonra mide genişlemesini engellemek için yapabilecekleriniz şunlardır:

1-Hacmi sınırlamanız kalori kadar önemlidir. O nedenle diyetinizi total bir kısıtlama psikolojisiyle sürdürmek yerine, haftada bir kendinize hacmi sınırlı olmak kaydı ile bir ödül verin. Ama gıdanın türüne bakılmaksızın, bu asla büyük bir öğün olmasın.

2-Yemek sırasında sıvı tüketmeyin. Yemeklerden bir iki saat önce ve sonra istediğiniz kadar sıvı alabilirsiniz. Bu sayede hem küçük mide hacminizle gerekli besinleri alabilmeniz, hem de sıvıyla karışarak midenin daha hızlı boşalmasını ve daha sık açlık hissetmeyi önlemeniz mümkün olur.

3-Bir öğünde gıdayı fazla kaçırdıysanız bir sonrakinde normalden daha az gıda alın. Böylece öğünleri büyütmeyi alışkanlık haline getirmediğinizden emin olun.

4-Sürekli açlık hissediyorsanız sürekli atıştırmak gibi bir hataya düşmeden önce bazı konuları gözden geçirin. Örneğin yetersiz su tüketmeniz açlık hissini tetikliyor olabilir. Yeterince su aldığınızda açlığınızın daha kontrollü olduğunu göreceksiniz. Atıştırma olarak rafine gıda veya kalorili yiyecekler yerine ceviz, badem gibi uzun süre tok tutacak gıdaları tercih edin. Yemeklerinize doğal tereyağı veya zeytinyağı eklemeniz tokluk hissini arttıracaktır.

5-Sağlıklı tarifler içeren bir yemek kitabını veya tüp mideli hastalar için hazırlanmış tarifleri takip edin.

6-Yemeyle ilgili ihlallerinizle ilgili suçluluk veya hayal kırıklığı yaşamayın. Mideniz ve beyninizin yeni yeme düzenine alışması zaman alacaktır. Yeter ki bunu alışkanlığa döndürmeyin ve normal öğünlerinize dönmek için çaba gösterin. Bunda zorlanıyorsanız mutlaka bize danışın.

7-Mutlaka sosyal medya Obezite Destek grubumuza katılın. Sorunlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Unutmayın ki, tüp mide ameliyatından sonra midenin genişlemesi bir mit değil, bir gerçektir. Bunu önlemek akıllıca yeme stratejilerini takip etmekle mümkündür. “Akıllıca Yeme Stratejisi” ni okuyarak beslenme hatalarınızı belirleyebilir, çözüm yollarına ulaşabilirsiniz. Her suiistimalinizde ameliyat kararı, süreci ve sonrasındaki yaşadıklarınızı anımsayın. Ne kadar büyük bir karar verdiğinizi düşünün. Yaşamınızı istediğiniz yöne yöneltecek güçte olduğunuzu unutmayın. Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve doğru yola dönmek için hiçbir zaman çok geç değildir.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemlerin tümü, vücudun besin emilimini azaltmaksızın, midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

29 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?”

 1. Merhaba Sayin Doktorum. Pratikte bir ogunumuz ne buyuklukte olmali yani miktari da sinirlamamiz sart olduguna gore bir activia yogurt kabini olcek olarak alirsak yaklasik 2 ya da 2.5 activia yogurt kutusu dolusu mu bizim tup mide hacmimiz?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Tüp midede oluşturulan mide hacmi 30-140 ml arasındadır. Dolayısıyla bir öğünde asla bunun üstünde gıda tüketmemeniz gerekir. Ama en doğrusu ilk aylarda miktarlara, daha sonra ise midenizin size göndereceği sinyallere odaklanmak ve doyma hissi alır almaz yemeyi bırakmaktır. Elbette yavaş ve iyi çiğneyerek yeme temel kuraldır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 2. Hasret cariklioglu

  Merhaba hocam Ben tüp.mide.ameliyatı.olalı.bir buçuk yıl oldu ama ben çok acikiyorum herşey yemek istiyorum napcami şaşırdım doktorum yardımcı olmuyor zaten ulaşmak mümkündür e yil hocam bana lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Sayın Hasret Çarıklıoğlu,

   Tüp mide ameliyatından sonra Ghrelin azalmasına bağlı bariz iştah azalması 6-18 ay kadar sürer. Sonrasında elbette doğal bir duygu olan iştah yavaş yavaş yerine gelecektir. Kişi bu süreçte yeme alışkanlıklarını kalıcı hale getirmelidir. Bu olmadığı taktirde grazing, ya da otlanma denen sürekli azar azar yeme durumu ortaya çıkar ki, tüp mide ameliyatlarından sonra tekrar kilo almanın en önemli suçlusudur. Ameliyat sonrası herşeyi ameliyata bırakmamalı, yeme sisteminizi formatlamalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

 3. Merhaba ben .1.5ay önce mide küçülme amellşyatı oldum yüzde 60aldı doktorum suan çok acıkıyorum yememeye çalışıyorum ne yapmam lazım.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Öncelikle tüp mide ameliyatının bir standardı vardır, kişiye göre alınan mide yüzdesi değişmez. Kalan kısım sabittir. Midenin yaklaşık % 80’i çıkarılır. Açlık hissinizin yetersiz fundus rezeksiyonundan kaynaklanması olasılığı var. Çektireceğiniz bir baryumlu grafi mide hacminiz hakkında bilgi verecektir. Ameliyatınızda teknik bir sorun yoksa beslenme uzmanı ile sıkı şekilde çalışmanız ve bu sürece bir terapistin de katılması uygun olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 4. Hocam merhabalar eşim eylül ayının sonunda tüp mide ameliyatı oldu bugüne kadar 141 kilodan 98 kiloya düştü yoğun derecede alkol kullanımı var hemen hemen hergün tekrar kilo alımı olacak mı ne derece de olacak ? Ve başka ne gibi sağlık sorunları yaşayacak ?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Selma hanım merhaba,
   Obezite cerrahisinden sonra alkol ve madde bağımlılığı oranlarında haffi bir artış olabilir. Bunun nedeni kişinin yemeyi bir kaçış olarak kullanması ve ameliyattan sonra bunun elinden alınmasıdır. Yeme bozukluğu olan kişilerde psikoterapi mutlaka ameliyat sonrası desteğe eklenmelidir. Ameliyattan sonra alkol alımının en önemli etkisi sıvı olarak yüksek kalori alımı nedeniyle kilo verme başarısının kısıtlanması ve geri kilo alımıdır. Alkolün mide mukozasında oluşturduğu tahriş ve karaciğer başta tüm diğer organlara verdiği zararlar da cabası tabii. O nedenle, eşinizin acilen psikolojik destek almasını ve post bariatrik hasta takibi konusunda uzman bir ekiple çalışmasını öneririm.
   Sağlıklı günler dilerim.

 5. Günaydın hocam geçen yıl şubatta tüp mide ameliyatı oldum kilo vermem yolunda gidiyordu ameliyat olalı onbeş ay oldu verdiğim kiloyu geri aldığımı fark ettim ne yapmam lazım allah rızası için Yardımınız bekliyorum acayip tatlı yeme isteği oluyor bunu durduramiyorum allah sizlerden razı olsun Dr çok sert gidemiyorum her zaman gitme şansım da yok koydeyim çok teşekkür ederim

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Ayla hanım merhaba,
   Öncelikle kaç kiloyla oldunuz, yandaş hastalıklarınız nelerdi, nasıl bir diyet programı izlediniz, ne kadar kilo geri aldınız, bunları bilmeden bir yorum yapmam doğru olmaz. Obezite cerrahisi sonrası kilo alımı sorunu ile iki makaleme Google’da “poş reset yöntemi” ve “akıllıca yeme stratejileri” yazarak ulaşabilirsiniz. Obezite cerrahisi yapan bir cerrahın hastasını en az 2 yıl kontrol ve takip etmesi de zorunludur, “sert olmak” bunun mazereti olamaz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 6. Hocam merhaba ben 2:30 sene önce mide küçültme ameliyat oldum 180 kg’dan 130 kg’a düştüm 17:18 ay böyle devam etti sonra bir 10 kg aldım sigarayı bıraktım tatlı isteğim arttı yemem arttı Ve şuan 155 kg oldum Şeker hastalığında kilo bağlı olarak artıyor acaba bypass ameliyatı olmalı mıyım teşekkürler

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Murat bey merhaba,
   Anlaşılan o ki, tüp mide ameliyatı bir dereceye kadar başarılı olmuş, ancak kilo geri alımı başladığı ve daha da önemlisi şeker hastalığınız olduğu için bir revizyon ameliyatı yapılması gerekli ve mantıklı görünüyor. Dİyabetinizi değerlendirmek kaydı ile bu revizyon gastrik bypass veya SADI-S, gastrik bipartisyon gibi üst düzey ameliyatlardan biri olmalıdır. Değerlendirme ve randevu için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 7. merhabalar hocam 1.5 sene önce mide tüp ameliyatı oldum fakat cok zayıfladım yüzüm gözüm çöktü ameliyat oldugumda 90 kiloydum şuan 50 kiloyum boyum 1.68 60 kilo olmak istiyorum 10 kilo almam lazım ne yapmalıyım herşeyide yiyorum herşeyden de yiyorum fakat alamıyorum lütfen yardımcıolurmusunuz saygılarımla…

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Burçin hanım merhaba,
   Öncelikle bildirdiğiniz boy ve kilo ile diyabet gibi ağır bir yandaş hastalığınız olmadıkça size neden tüp mide ameliyatı yapıldığını anlamakta zorlanıyorum. Tıbbi kriterlere aykırı bir ameliyat geçirdiğiniz kanaatindeyim. Bulunduğunuz kilo sağlıklı sınırların altında. Derhal bir beslenme uzmanı ile temasa geçerek beden kompozisyonunuzu değerlendirmesini ve size kilo kazandıracak, kas kitlenizi yerine koyacak bir diyet düzenlemesini istemelisiniz. Ekibimizden bu konuda destek almak isterseniz 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimle…

 8. tuğba taşcı

  Hocam merhaba 8aylik tüp mideliyim 153 boy 91 kilo ile ameliyat oldum şuan 62 kıloyum hedefim 53.54 şuan duraksama yasıyorum tiroid ve insulin direncim vardı şuan normale döndü sormak istediğim benim ameliyat sonrasından itibaren su içerken hiçbirşekilde zorlanma yaşamıyorum arkadaşlarım midemde kasılma oluyo içemiyorum diyolar ama ben 3.4yudumu arka arkaya içebilecek potansiyeldeyim bu durum midemi büyütür mü acaba.suan kendimi kontrol ederek yudumluyorum ama bazen yinede tedirginlik yaşıyorum

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Tuğba hanım merhaba,
   Kilo kaybınız gayet başarılı. Midede katı gıda varken üzerine su alınması mide hacmini zorlayabilir, ama mideniz boşken içtiğiniz birkaç yudumla mideniz büyümez. Yine de yudum yudum tüketme kuralını gevşetmemenizi öneririm.
   Geçmiş olsun.

 9. Özgür bogatur

  Merhaba hocam..6 şubatta ameliyat oldum.86 kiloyla ameliyat oldum
  Su an 62 kiloyum..3 gündür tatildeyim..yine cok az yiyorum ancak sanırım.daha sık ve daha kalorili şeyler tükettiğim için 1 kilo almışım..korkuyorum..tekrar kilo almak için erken bir dönem degilmi

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Ameliyat öncesi değerlendirmenizi, boy-kilo-yandaş hastalık gibi değerlerinizi bilmiyorum. Ancak sanki obezite cerrahisi sınırının altındaymışsınız gibi hissediyorum. Kilo geri alımı için çok erken. Sık yemeyi suistimale dönüştürür veya yüksek kalorili gıdalara yönlenirseniz kilo almanız da kaçınılmaz.Eğer ameliyat sonrası destek almıyorsanız, bir an önce beslenme alışkanlıklarınızı revize etmenizi ve profesyonel destek almanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 10. Burcu Akkaya

  Merhaba.165 boyunda 85 kilodayım.daha önce liposuctıon diyetisyen ilaç her yolu denedim ama kalıcı kilo veremedim her seferinde verdiğim kiloyu geri aldım.şeker ve bel fıtığı hastasıyım.tüp mide olmaya karar verdim benim sorum ameliyat olduktan sobra istediğim kiloda kalabilirmiyim 60 kilo bana iyi daha fazla zayıflamak istemem.bu mümkünmü acaba.saygılarımla..

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Bildirdiğiniz boy ve kilodan hesaplanan vücut kitle indeksi normal obezite cerrahisi sınırının altında olmakla birlikte, şeker hastalığınız incelenmek kaydı ile metabolik cerrahi için uygun olabilirsiniz. Yani sadece gerektiği kadar kilo kaybettirip, şeker hastalığınızı tedavi edecek bir metod uygulayabiliriz. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 11. Iyi günler hocam ben ameliyat olmak istiyorum ama korkuyorum ameliyattan sonra mide eski sagligina kavusuyormu. Benim metale alerJim var bu mideye yapılan zimbalar zarar verirmi. Bir daha hiç bir zaman bir bardak suyu bir kerede icemicezmi olursam tabi

 12. Deniz alpkan

  Selam hocam be bu ayın 13 de 3 aylık olucam amilyat olali bi sorum olucak katı ve sıvı ayrımı yapıyorum yemek yedikten üstüne hiç birşey içiyorum fakat bu gün bir simit yiyeceğim bildim sizce midem büyümus mudur yoksa aynıdır ve 117 le girdiğim amilyat tan suan 95 kiloyu normalmi

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Öncelikle simit çok yüksek kalorili bir gıdadır. Mide kapasiteniz alabilse bile asla tüm bir simiti yememeniz gerekir. Bir kez zorlamakla mideniz genişlemez, ama tekrarlayan beslenme hataları mide hacminizi kronik olarak genişletebilir. Kilo kaybı yaş, yandaş hastalıklar, insülin direnci vb gibi faktörlerle değişebilir, ancak oransal olarak kilo kaybınız iyi görünüyor.
   Geçmiş olsun…

 13. hocam merhaba ameliyat olalı 18 ay oldu bugun mide pasaj filmi çektirdim ve hızlı yeme alışkanlığımdan midemin giriş kısmı %20 büyümüş…diğer yerler aynı duruyor…şimdi bu açlık hormonu da üst kısımda olduğunu duymuştum panik oldum ameliyattan sonra % kaç büyümesi normal ve ben yeme şeklimi değiştirerek küçülmesini sağlayabilir miyim tşk

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Gül hanım merhaba,

   Ameliyattan sonra midenin bir miktar büyümesi doğaldır. Önemli olan doyma hissi oluştuktan sonra mideyi zorlamamak ve hacim kısıtlayıcı etkisinden olabildiğince faydalanmaktır. Unutmayın, kilo geri alımına neden olan mide genişlemesi değil, mideyi genişleten beslenme ihlalleridir. Google’da “poş reset sistemi” yazarak bu konuyla ilgili hazırlamış olduğum makaleye ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 14. Çığdem bozkurt

  Hocam yeni ameliyat oldum 1.60 boyum 83 kiloyla karaciğer 2 evrede yağlanma varmış ve şeker hastalıgı başlangıcı varmış bunun için ameliyata kabul edildim yüzüm heme zayıfladı yüz hemen toparlanırmı tüp midede herkesin midesi aynı oranda alınıyor demişsiniz benim midemdemi çok alınmıştır aslında çokta zayıflamak istemiyorum kilo vermeyi durdurmak bizim elimizdemi

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Çiğdem hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatında çıkarılan kısım kişiden kişiye değişir, ancak kalan kısım kabaca sabittir. Yani az kilo vermek isteyene daha büyük mide bırakmak söz konusu değildir. Ameliyattan sonra düzenli bir bariatrik diyetisyen desteği ile sağlıklı kilonuza erişip korumanız mümkündür.
   Sağlıklı günler dilerim.

 15. Hocam bende ameliyat oldum fakat merak ettigim birsey var ameliyatin kacinci ayinda midedeki dikisler iyilsir ve biz ne zaman normal hayattaki gibi yemek yiyebilecegiz yani kalorilere dikkat edip bazen bi ortamda biraz farkli seyler yenilemezmi ?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Salim bey,
   Normal hayatınızdaki yeme alışkanlıklarınız normal değildi ki ameliyat oldunuz. Asla aynı yeme alışkanlıklarına dönmemelisiniz ki kilonuzu koruyasınız.
   Sağlıklı günler dileriz

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.