Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
obezite ameliyatı

Bu yazı tüp mide ameliyatı ile ilgili özel bir durumu açıklığa kavuşturmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hastaların tüp mide ameliyatıyla ilgili en sık sorduğu soru herhalde midenin ameliyattan sonra genişleyip genişlemeyeceğidir. Ve aslında bu çok önemli bir sorudur. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verdiyseniz, mide hacminiz ciddi şekilde küçültülecektir. Bu daha az gıda tüketerek daha erken doymanızı sağlar. Tüp mide ameliyatının bir diğer getirisi de açlığı tetikleyen hormon olan Ghrelinin seviyelerinin düşmesidir. Ancak, ameliyatın hacim kısıtlayıcı etkisinin tüp mide ameliyatının kilo verdirici etkisinin çoğunluğundan sorumlu olduğu da gerçektir. O halde, ameliyattan sonra midem genişler mi ve tekrar kilo alır mıyım soruları son derece anlamlı sorulardır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mideniz Genişleyebilir ve Genişleyecektir!

İnsan midesi gıda alımının sonucu olarak inanılmaz bir genişleme yeteneğine sahip, çok esnek bir organdır. Mide duvarları normalde katlantılı bir dokudan oluşur. Buna ruga adı verilir. Bu katlantılar mide hacmi zorlandıkça açılır ve mide duvarları genişler.

Açlık-Tokluk ve Mide Duvarıyla İlişkisi

Gıdalar ağızda çiğnendikten ve yutulduktan sonra yemek borusu aracılığıyla mideye iner. Mide asid salgısı ve kasılmalar sayesinde gıdayı parçalama sürecinin başladığı yerdir. Yemeye devam ettiğimizde her lokma midedeki kısma eklenir ve mide asidi tarafından parçalanmayı bekler. Midemiz tüm bu gıdayı alabilecek şekilde genişler. Mide duvarları yeterince gerildiğinde beyne “bu kadar gıda yeter, doydum artık” şeklinde sinyaller gönderilir. Daha sonra mide parçalama faaliyetine devam eder ve parçalanmış haldeki gıda sindirilmek üzere ince barsağa geçer.

Birçok kişinin fazla kilolu ya da obez olmasının temel nedeni gıdayı diğer insanlardan daha çok sevmeleri değil, açlık-tokluk sinyallerinin bozulmuş olmasıdır. Midenizi sürekli ve düzenli olarak fazla yiyerek gerdiğinizde mideden beyne giden tokluk sinyalleri bozulur. Böylece mide aşırı gerilmeden bu sinyalleri göndermez olur veya yarı yarıya boşaldığında bile “Açım, besle beni” sinyalleri gönderir. Kilo vermenin bu kadar zor olmasının nedeni de budur.

Aşırı Yeme Mide Duvarlarını Gerdiğinde Ne Olur?

Tüp mide ameliyatından sonra mide hacminiz eskisinin neredeyse onda birine inecektir. Öte yandan, çıkarılan mide bölümü midenin daha ince duvarlı ve genişleme kapasitesi yüksek kısmıyken, bırakılan bölüm daha kalın duvarlı ve genişlemesi daha zor olan bölümdür. Buna rağmen, ameliyattan sonra aşırı yeme davranışını sürdürmenizin midenizi genişletebileceğini unutmamalısınız. Herhangi bir bayram ya da kutlamayı bahane ederek fazla miktarda yerseniz mideniz gerilir, gittiğiniz bir tatil ya da yemekte aşırı gıda alırsanız mideniz gerilir. Aslında mideniz sadece işini yapmaktadır ve iyi haber, aynı zamanda kasılarak hacmini küçültmeye uğraşır.

Ancak, aşırı tükettiğiniz bir öğünden sonraki öğün de büyük olur ve bunu düzenli olarak sürdürürseniz mideniz gerilmekten genişlemeye geçecektir. Aslında tehlike midenizin boyutuyla ilgili değildir. Tehlike bu yeme ihlalleri ile sizin yeniden açlık-tokluk mekanizmanızı hasarlamanızdır. Bu kronik yeme döngüsü sonuçta kaçınılmaz olarak tekrar kilo alımına yol açacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişlemesi Nasıl Engellenir?

Bir ya da iki öğünde fazla kaçırmanız midenizde kalıcı bir genişlemeye veya açlık-tokluk tetik mekanizmanızda hasara yol açmayacaktır. Ancak bunu defalarca tekrarlarsanız sorun olacağına emin olabilirsiniz. Tüp mide ameliyatından sonra mide genişlemesini engellemek için yapabilecekleriniz şunlardır:

1-Hacmi sınırlamanız kalori kadar önemlidir. O nedenle diyetinizi total bir kısıtlama psikolojisiyle sürdürmek yerine, haftada bir kendinize hacmi sınırlı olmak kaydı ile bir ödül verin. Ama gıdanın türüne bakılmaksızın, bu asla büyük bir öğün olmasın.

2-Yemek sırasında sıvı tüketmeyin. Yemeklerden bir iki saat önce ve sonra istediğiniz kadar sıvı alabilirsiniz. Bu sayede hem küçük mide hacminizle gerekli besinleri alabilmeniz, hem de sıvıyla karışarak midenin daha hızlı boşalmasını ve daha sık açlık hissetmeyi önlemeniz mümkün olur.

3-Bir öğünde gıdayı fazla kaçırdıysanız bir sonrakinde normalden daha az gıda alın. Böylece öğünleri büyütmeyi alışkanlık haline getirmediğinizden emin olun.

4-Sürekli açlık hissediyorsanız sürekli atıştırmak gibi bir hataya düşmeden önce bazı konuları gözden geçirin. Örneğin yetersiz su tüketmeniz açlık hissini tetikliyor olabilir. Yeterince su aldığınızda açlığınızın daha kontrollü olduğunu göreceksiniz. Atıştırma olarak rafine gıda veya kalorili yiyecekler yerine ceviz, badem gibi uzun süre tok tutacak gıdaları tercih edin. Yemeklerinize doğal tereyağı veya zeytinyağı eklemeniz tokluk hissini arttıracaktır.

5-Sağlıklı tarifler içeren bir yemek kitabını veya tüp mideli hastalar için hazırlanmış tarifleri takip edin.

6-Yemeyle ilgili ihlallerinizle ilgili suçluluk veya hayal kırıklığı yaşamayın. Mideniz ve beyninizin yeni yeme düzenine alışması zaman alacaktır. Yeter ki bunu alışkanlığa döndürmeyin ve normal öğünlerinize dönmek için çaba gösterin. Bunda zorlanıyorsanız mutlaka bize danışın.

7-Mutlaka sosyal medya Obezite Destek grubumuza katılın. Sorunlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Unutmayın ki, tüp mide ameliyatından sonra midenin genişlemesi bir mit değil, bir gerçektir. Bunu önlemek akıllıca yeme stratejilerini takip etmekle mümkündür. “Akıllıca Yeme Stratejisi” ni okuyarak beslenme hatalarınızı belirleyebilir, çözüm yollarına ulaşabilirsiniz. Her suiistimalinizde ameliyat kararı, süreci ve sonrasındaki yaşadıklarınızı anımsayın. Ne kadar büyük bir karar verdiğinizi düşünün. Yaşamınızı istediğiniz yöne yöneltecek güçte olduğunuzu unutmayın. Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve doğru yola dönmek için hiçbir zaman çok geç değildir.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

29 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?”

 1. blank

  Iyi günler hocam ben ameliyat olmak istiyorum ama korkuyorum ameliyattan sonra mide eski sagligina kavusuyormu. Benim metale alerJim var bu mideye yapılan zimbalar zarar verirmi. Bir daha hiç bir zaman bir bardak suyu bir kerede icemicezmi olursam tabi

 2. blank
  Deniz alpkan

  Selam hocam be bu ayın 13 de 3 aylık olucam amilyat olali bi sorum olucak katı ve sıvı ayrımı yapıyorum yemek yedikten üstüne hiç birşey içiyorum fakat bu gün bir simit yiyeceğim bildim sizce midem büyümus mudur yoksa aynıdır ve 117 le girdiğim amilyat tan suan 95 kiloyu normalmi

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Öncelikle simit çok yüksek kalorili bir gıdadır. Mide kapasiteniz alabilse bile asla tüm bir simiti yememeniz gerekir. Bir kez zorlamakla mideniz genişlemez, ama tekrarlayan beslenme hataları mide hacminizi kronik olarak genişletebilir. Kilo kaybı yaş, yandaş hastalıklar, insülin direnci vb gibi faktörlerle değişebilir, ancak oransal olarak kilo kaybınız iyi görünüyor.
   Geçmiş olsun…

 3. blank

  hocam merhaba ameliyat olalı 18 ay oldu bugun mide pasaj filmi çektirdim ve hızlı yeme alışkanlığımdan midemin giriş kısmı %20 büyümüş…diğer yerler aynı duruyor…şimdi bu açlık hormonu da üst kısımda olduğunu duymuştum panik oldum ameliyattan sonra % kaç büyümesi normal ve ben yeme şeklimi değiştirerek küçülmesini sağlayabilir miyim tşk

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Gül hanım merhaba,

   Ameliyattan sonra midenin bir miktar büyümesi doğaldır. Önemli olan doyma hissi oluştuktan sonra mideyi zorlamamak ve hacim kısıtlayıcı etkisinden olabildiğince faydalanmaktır. Unutmayın, kilo geri alımına neden olan mide genişlemesi değil, mideyi genişleten beslenme ihlalleridir. Google’da “poş reset sistemi” yazarak bu konuyla ilgili hazırlamış olduğum makaleye ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 4. blank
  Çığdem bozkurt

  Hocam yeni ameliyat oldum 1.60 boyum 83 kiloyla karaciğer 2 evrede yağlanma varmış ve şeker hastalıgı başlangıcı varmış bunun için ameliyata kabul edildim yüzüm heme zayıfladı yüz hemen toparlanırmı tüp midede herkesin midesi aynı oranda alınıyor demişsiniz benim midemdemi çok alınmıştır aslında çokta zayıflamak istemiyorum kilo vermeyi durdurmak bizim elimizdemi

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Çiğdem hanım merhaba,
   Tüp mide ameliyatında çıkarılan kısım kişiden kişiye değişir, ancak kalan kısım kabaca sabittir. Yani az kilo vermek isteyene daha büyük mide bırakmak söz konusu değildir. Ameliyattan sonra düzenli bir bariatrik diyetisyen desteği ile sağlıklı kilonuza erişip korumanız mümkündür.
   Sağlıklı günler dilerim.

 5. blank

  Hocam bende ameliyat oldum fakat merak ettigim birsey var ameliyatin kacinci ayinda midedeki dikisler iyilsir ve biz ne zaman normal hayattaki gibi yemek yiyebilecegiz yani kalorilere dikkat edip bazen bi ortamda biraz farkli seyler yenilemezmi ?

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Salim bey,
   Normal hayatınızdaki yeme alışkanlıklarınız normal değildi ki ameliyat oldunuz. Asla aynı yeme alışkanlıklarına dönmemelisiniz ki kilonuzu koruyasınız.
   Sağlıklı günler dileriz

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.