Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?

Yayın Tarihi: 13/11/2016

Bu yazı tüp mide ameliyatı ile ilgili özel bir durumu açıklığa kavuşturmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hastaların tüp mide ameliyatıyla ilgili en sık sorduğu soru herhalde midenin ameliyattan sonra genişleyip genişlemeyeceğidir. Ve aslında bu çok önemli bir sorudur. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verdiyseniz, mide hacminiz ciddi şekilde küçültülecektir. Bu daha az gıda tüketerek daha erken doymanızı sağlar. Tüp mide ameliyatının bir diğer getirisi de açlığı tetikleyen hormon olan Ghrelinin seviyelerinin düşmesidir. Ancak, ameliyatın hacim kısıtlayıcı etkisinin tüp mide ameliyatının kilo verdirici etkisinin çoğunluğundan sorumlu olduğu da gerçektir. O halde, ameliyattan sonra midem genişler mi ve tekrar kilo alır mıyım soruları son derece anlamlı sorulardır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mideniz Genişleyebilir ve Genişleyecektir!

İnsan midesi gıda alımının sonucu olarak inanılmaz bir genişleme yeteneğine sahip, çok esnek bir organdır. Mide duvarları normalde katlantılı bir dokudan oluşur. Buna ruga adı verilir. Bu katlantılar mide hacmi zorlandıkça açılır ve mide duvarları genişler.

Açlık-Tokluk ve Mide Duvarıyla İlişkisi

Gıdalar ağızda çiğnendikten ve yutulduktan sonra yemek borusu aracılığıyla mideye iner. Mide asid salgısı ve kasılmalar sayesinde gıdayı parçalama sürecinin başladığı yerdir. Yemeye devam ettiğimizde her lokma midedeki kısma eklenir ve mide asidi tarafından parçalanmayı bekler. Midemiz tüm bu gıdayı alabilecek şekilde genişler. Mide duvarları yeterince gerildiğinde beyne “bu kadar gıda yeter, doydum artık” şeklinde sinyaller gönderilir. Daha sonra mide parçalama faaliyetine devam eder ve parçalanmış haldeki gıda sindirilmek üzere ince barsağa geçer.

Birçok kişinin fazla kilolu ya da obez olmasının temel nedeni gıdayı diğer insanlardan daha çok sevmeleri değil, açlık-tokluk sinyallerinin bozulmuş olmasıdır. Midenizi sürekli ve düzenli olarak fazla yiyerek gerdiğinizde mideden beyne giden tokluk sinyalleri bozulur. Böylece mide aşırı gerilmeden bu sinyalleri göndermez olur veya yarı yarıya boşaldığında bile “Açım, besle beni” sinyalleri gönderir. Kilo vermenin bu kadar zor olmasının nedeni de budur.

Aşırı Yeme Mide Duvarlarını Gerdiğinde Ne Olur?

Tüp mide ameliyatından sonra mide hacminiz eskisinin neredeyse onda birine inecektir. Öte yandan, çıkarılan mide bölümü midenin daha ince duvarlı ve genişleme kapasitesi yüksek kısmıyken, bırakılan bölüm daha kalın duvarlı ve genişlemesi daha zor olan bölümdür. Buna rağmen, ameliyattan sonra aşırı yeme davranışını sürdürmenizin midenizi genişletebileceğini unutmamalısınız. Herhangi bir bayram ya da kutlamayı bahane ederek fazla miktarda yerseniz mideniz gerilir, gittiğiniz bir tatil ya da yemekte aşırı gıda alırsanız mideniz gerilir. Aslında mideniz sadece işini yapmaktadır ve iyi haber, aynı zamanda kasılarak hacmini küçültmeye uğraşır.

Ancak, aşırı tükettiğiniz bir öğünden sonraki öğün de büyük olur ve bunu düzenli olarak sürdürürseniz mideniz gerilmekten genişlemeye geçecektir. Aslında tehlike midenizin boyutuyla ilgili değildir. Tehlike bu yeme ihlalleri ile sizin yeniden açlık-tokluk mekanizmanızı hasarlamanızdır. Bu kronik yeme döngüsü sonuçta kaçınılmaz olarak tekrar kilo alımına yol açacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişlemesi Nasıl Engellenir?

Bir ya da iki öğünde fazla kaçırmanız midenizde kalıcı bir genişlemeye veya açlık-tokluk tetik mekanizmanızda hasara yol açmayacaktır. Ancak bunu defalarca tekrarlarsanız sorun olacağına emin olabilirsiniz. Tüp mide ameliyatından sonra mide genişlemesini engellemek için yapabilecekleriniz şunlardır:

1-Hacmi sınırlamanız kalori kadar önemlidir. O nedenle diyetinizi total bir kısıtlama psikolojisiyle sürdürmek yerine, haftada bir kendinize hacmi sınırlı olmak kaydı ile bir ödül verin. Ama gıdanın türüne bakılmaksızın, bu asla büyük bir öğün olmasın.

2-Yemek sırasında sıvı tüketmeyin. Yemeklerden bir iki saat önce ve sonra istediğiniz kadar sıvı alabilirsiniz. Bu sayede hem küçük mide hacminizle gerekli besinleri alabilmeniz, hem de sıvıyla karışarak midenin daha hızlı boşalmasını ve daha sık açlık hissetmeyi önlemeniz mümkün olur.

3-Bir öğünde gıdayı fazla kaçırdıysanız bir sonrakinde normalden daha az gıda alın. Böylece öğünleri büyütmeyi alışkanlık haline getirmediğinizden emin olun.

4-Sürekli açlık hissediyorsanız sürekli atıştırmak gibi bir hataya düşmeden önce bazı konuları gözden geçirin. Örneğin yetersiz su tüketmeniz açlık hissini tetikliyor olabilir. Yeterince su aldığınızda açlığınızın daha kontrollü olduğunu göreceksiniz. Atıştırma olarak rafine gıda veya kalorili yiyecekler yerine ceviz, badem gibi uzun süre tok tutacak gıdaları tercih edin. Yemeklerinize doğal tereyağı veya zeytinyağı eklemeniz tokluk hissini arttıracaktır.

5-Sağlıklı tarifler içeren bir yemek kitabını veya tüp mideli hastalar için hazırlanmış tarifleri takip edin.

6-Yemeyle ilgili ihlallerinizle ilgili suçluluk veya hayal kırıklığı yaşamayın. Mideniz ve beyninizin yeni yeme düzenine alışması zaman alacaktır. Yeter ki bunu alışkanlığa döndürmeyin ve normal öğünlerinize dönmek için çaba gösterin. Bunda zorlanıyorsanız mutlaka bize danışın.

7-Mutlaka sosyal medya Obezite Destek grubumuza katılın. Sorunlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Unutmayın ki, tüp mide ameliyatından sonra midenin genişlemesi bir mit değil, bir gerçektir. Bunu önlemek akıllıca yeme stratejilerini takip etmekle mümkündür. “Akıllıca Yeme Stratejisi” ni okuyarak beslenme hatalarınızı belirleyebilir, çözüm yollarına ulaşabilirsiniz. Her suiistimalinizde ameliyat kararı, süreci ve sonrasındaki yaşadıklarınızı anımsayın. Ne kadar büyük bir karar verdiğinizi düşünün. Yaşamınızı istediğiniz yöne yöneltecek güçte olduğunuzu unutmayın. Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve doğru yola dönmek için hiçbir zaman çok geç değildir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

41 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Genişler mi?”

 1. Merhaba hocam ben 10 gün önce tüp mide ameliyatı oldum fazla sıvı alamak mideyi genişletilmi?

 2. Merhaba hocam ben ameliyat olmak isteğiyle şehir Hastanesi’ne başvuruda bulundum beni dahiliye so ra nöroloji kardiyoloji bunlara muaniye oldum yüksek tansiyon uyku apnesi ve narkolopsi tanıları kondu şimdi ne yapacağım bunlar la ola bilirmiyim

  1. Merhaba,
   Saydığınız hastalıklar metabolik sendrom dediğimiz ve obeziteden kaynaklanan sorunlardır. Tam da bunlardan kurtulmak üzere ameliyat olabilirsiniz ve olmalısınız. Ancak bu kadar yandaş hastalığın olduğu hastalarda mutlaka deneyimli merkezleri tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
   Sağlıklı günler diliyorum

 3. Sungur özaslan

  Hocam merhaba ben tüp mide amaliyatı oldum 8 ay oldu şimdilik hiç bisey yiyemiyorum ilerde eskisi gibi yiye bilecekmiyim bilgilendirirsen sevinirim

  1. Sungur bey merhaba,
   Öncelikle “hiçbir şey yiyememe”nin ne anlama geldiğini araştırmak gerekir. Eski miktarlarda yemek zaten asla söz konusu olamaz ve olmamalıdır. Ancak bu sorunuzun öncelikle cerrahınıza yöneltilmesi ve o veya ekibi tarafından sunulan düzenli takiplerle değerlendirilmesi gerekir.
   Geçmiş olsun

   1. hocam yukarda mide genişleyebilien bir organ olarak yazmışsınız. ama bir soruda cevap olarak asla söz konusu olamaz diye cevap yazmışsınız. kafam karıştı. mide tekrar büyür mü yoksa asla büyümez mi?

    1. Bahar hanım merhaba,

     Neyin söz konusu olamayacağını bir kez daha okur musunuz. Teşekkürler
     “ Eski miktarlarda yemek zaten asla söz konusu olamaz ve olmamalıdır.”

     1. Merhaba iyi günler efendim
      Ben 5 hafta oldu mide küçültme ameliyatı oldum çok çabuk toparladım benim için güzel bir sey tabi ama etrafımdaki olan insanlar daha çok sıkıntılı geçti bunun sebebi sizce ne olabilir. İkinci sorum hala aclik hissi bende çok ne yapabilirim bunun için.bide çok sıvı tüketmek mideyi genişletilrmi biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim

     2. Sultan hanım merhaba,
      Öncelikle geçmiş olsun. Sıkıntılı geçen tüp mide ameliyatı zaten sorunludur. Ameliyatın rahat geçmesi sorgulanmaz. Açlık hissi konusu çok muğlak bir konu, ameliyatınızın tekniğe ne kadar uygun yapıldığını ve size ait özellikleri bilmeden kimse yorum yapamaz.
      Özetle, hele de bu kadar erken dönemde tüm bu sorularınızı cerrahınıza sormalısınız.
      Sağlıklı günler dileriz

 4. Fatma Gündüz

  Selam Hocam bir sorum olacakti ben 04.01 de tüp migde amaliyati oldum ve 92 kilodan suan 76 kiloya düstüm ama bir aydir kilo veremiyorum ayni kiloda kaldim simdi korkuyorum tekrar kilo alirim diye

  1. Fatma hanım merhaba,
   Sizin özelliklerinizi, ameliyatınızı, ameliyat sonrası diyet uyumunuzu bilmeden yorum yapamayız. Bu soruyu cerrahınız ve ekibine sormalısınız.
   Sağlıklı günler dileriz

Yorumlar kapalı.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp