Televizyon Çocuğunuzun Beslenme Tercihlerini Etkiliyor!

Yayın Tarihi: 07/01/2020

Çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendirmek bazen sıkıntılı bir mücadele gibi gelebilir. Bütün yöntemleri denediğinizi sanıyorsanız, belki de gizli bir silahı denemenin zamanı gelmiştir. Hollandalı araştırmacıların yeni bir çalışmasına göre, sağlıklı beslenme programlarını izleyen çocuklar daha sağlıklı gıda tercihleri yapıyorlar. 

Tilburg ve Radboud Üniversiteleri tarafından yapılan çalışmada 10-12 yaş arasındaki 125 çocuk değerlendirildi. Çocuklar için tasarlanmış, sağlıklı ve sağlıksız gıdalar sunan bir televizyon şovunu 10 dk izlemeleri söylendi. Programı izledikten sonra çocuklara çalışmaya katıldıkları için ödül olarak çeşitli atıştırmalıklar sunuldu. Bunlar bir elma, salatalık dilimleri veya cips, kraker gibi sağlıksız atıştırmalıklardı. 

Journal of Nutrition Education and Behavior dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, sağlıklı programı izleyen çocukların sağlıklı atıştırmalıkları tercih etme oranı neredeyse 3 kat daha fazla oldu. Buradan hareketle basitçe, çocukların sağlıklı beslenme yönünde motive edilmesinin o kadar da zor olmadığını, eğer günümüzde çocukluk çağı obezitesi artıyorsa, bizim de onları nasıl yönlendirdiğimizi gözden geçirme zamanımızın geldiğini söyleyebiliriz. 

Çocukluk çağında edinilen beslenme alışkanlıkları ergenlik ve yetişkinlikte de çoğu zaman sürdürülüyor. Çocukların erken dönemde sağlıklı yiyecek hazırlama deneyimleri, yetişkinliklerinde sebze ve meyve tüketimlerini olumlu yönde etkiliyor. 

Hastalarımıza her zaman dediğimiz gibi, kendinizi food porn dediğimiz sağlıksız gıda reklam bombardımanından uzak tutun. Aynı hassasiyeti fazlasıyla çocuğunuza neler izlettiğinizle ilgili olarak da gösterin. Birlikte sağlıklı öğünler hazırlamayı bir oyun haline getirin. Onu da işe dahil etmeniz, gelecekteki sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temellerini atacaktır.

Kaynak: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S1499404619310553

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp