Televizyon Çocuğunuzun Beslenme Tercihlerini Etkiliyor!

Yayın Tarihi: 07/01/2020

Çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendirmek bazen sıkıntılı bir mücadele gibi gelebilir. Bütün yöntemleri denediğinizi sanıyorsanız, belki de gizli bir silahı denemenin zamanı gelmiştir. Hollandalı araştırmacıların yeni bir çalışmasına göre, sağlıklı beslenme programlarını izleyen çocuklar daha sağlıklı gıda tercihleri yapıyorlar. 

Tilburg ve Radboud Üniversiteleri tarafından yapılan çalışmada 10-12 yaş arasındaki 125 çocuk değerlendirildi. Çocuklar için tasarlanmış, sağlıklı ve sağlıksız gıdalar sunan bir televizyon şovunu 10 dk izlemeleri söylendi. Programı izledikten sonra çocuklara çalışmaya katıldıkları için ödül olarak çeşitli atıştırmalıklar sunuldu. Bunlar bir elma, salatalık dilimleri veya cips, kraker gibi sağlıksız atıştırmalıklardı. 

Journal of Nutrition Education and Behavior dergisinde yayınlanan sonuçlara göre, sağlıklı programı izleyen çocukların sağlıklı atıştırmalıkları tercih etme oranı neredeyse 3 kat daha fazla oldu. Buradan hareketle basitçe, çocukların sağlıklı beslenme yönünde motive edilmesinin o kadar da zor olmadığını, eğer günümüzde çocukluk çağı obezitesi artıyorsa, bizim de onları nasıl yönlendirdiğimizi gözden geçirme zamanımızın geldiğini söyleyebiliriz. 

Çocukluk çağında edinilen beslenme alışkanlıkları ergenlik ve yetişkinlikte de çoğu zaman sürdürülüyor. Çocukların erken dönemde sağlıklı yiyecek hazırlama deneyimleri, yetişkinliklerinde sebze ve meyve tüketimlerini olumlu yönde etkiliyor. 

Hastalarımıza her zaman dediğimiz gibi, kendinizi food porn dediğimiz sağlıksız gıda reklam bombardımanından uzak tutun. Aynı hassasiyeti fazlasıyla çocuğunuza neler izlettiğinizle ilgili olarak da gösterin. Birlikte sağlıklı öğünler hazırlamayı bir oyun haline getirin. Onu da işe dahil etmeniz, gelecekteki sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temellerini atacaktır.

Kaynak: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S1499404619310553

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp