Şeker Hastalığı Hakkında İlginç Bilgiler

Yayın Tarihi: 30/12/2018

Diyabet veya şeker hastalığı, vücudunuzun gıdalardaki karbonhidratları enerjiye dönüştürme mekanizmasında bir bozukluktur. Sonuçta kan dolaşımındaki şeker düzeyleri yükselir. Bu da  zamanla kalp hastalığı, körlük, sinir ve organ hasarı gibi problemlere yol açar. Hemen her yaştan insanı etkiler. Başlangıçta belirtiler çoğu zaman hafiftir. Bu nedenle, toplumda her üç kişiden biri Tip 2 diyabeti olduğunu bilmemektedir.

Kan şekeri yüksekliği

Tip 2 diyabeti olan hastaların çoğunda herhangi bir belirti yoktur. Genellikle ilk ortaya çıkan belirti fazla susama ve fazla su tüketimidir. Ağız kuruluğu, iştah açılması, fazla idrar çıkarma ve beklenmedik kilo alımı veya kaybı diğer belirtiler olabilir.

Diyabetin daha geç belirtileri, kan şekeri giderek yükseldiğinde baş ağrısı, bulanık görme ve halsizliktir.

Tip 2 diyabet insülin

Birçok hastada Tip 2 diyabet ciddi sağlık problemleri ortaya çıkana kadar farkedilmez. Bu alarm işaretleri yara iyileşmesinde bozulma, sık mantar veya idrar yolu enfeksiyonları, özellikle kasık bölgesinde kaşıntıdır.

Diyabet cinsel organların sinir ve kan damarlarını hasara uğratarak cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Bu durum his kaybı ve ereksiyon problemlerine yol açabilir. Kadınlarda vaginal kuruluk sık görülen bir yan etkidir. Diyabetlilerin üçte biri bir şekilde cinsel problemler yaşamaktadır. Diyabetik erkeklerin % 35-70’i yaşamları boyunca çeşitli derecelerde ereksiyon problemi yaşarlar.

sağlıklı beslenme

Tip 2 diyabette kontrol edebileceğiniz bazı yaşam tarzı alışkanlıkları vardır. Özellikle göbek çevresinde olmak üzere fazla kilolu veya obez olmak, hareketsiz bir yaşam tarzı, sigara içimi, çok fazla kırmızı et, işlenmiş et, yüksek yağlı süt ürünleri ve tatlı tüketmek, sağlıksız kolesterol ve trigliserid seviyeleri bunlardan bir kısmıdır. 

Kadınlar için diyabet risk faktörleri:

-Gebelikte gestasyonel diyabet yaşadıysanız

-4 kilo ve üzerinde bebek doğurduysanız

-Polikistik over sendromunuz varsa ileride Tip 2 diyabet için daha fazla risk altındasınız demektir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

4 thoughts on “Şeker Hastalığı Hakkında İlginç Bilgiler”

 1. Tuba Özdoğan

  Slm ben tuba Özdoğan bende seker hastasıyım sekerim 6 . olmuş hızla kilo alıyorum eger yemeklerıme dikkat etmesem nefes almak zorlanıyorum 117 kiloyum 4cocuk annesiyim nasıl yardımcı olabilirisiniz fiyatı nedir

  1. Op Dr Murat Üstün

   Tuba hanım merhaba,

   Obezite ve metabolizma cerrahisi sizin için uygun ve gerekli bir çözümdür. Detaylı değerlendirme ve bilgi için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere

 2. Merhaba 36 yaşındayım 80 kiloyum boyu 160 bir yıldır tip 2 diabetim diyetisyene gidiyorum kilo veriyorum sonra bırakıyorum ve yine kilo alıyorum yardimci olursaniz çok sevinirim

  1. Op Dr Murat Üstün

   Merhaba Gül hanım,
   30’un üzerinde vücut kitle indeksi ve Tip 2 diyabet ile size metabolik cerrahiyi öneririm. Hem kilonuz kontrol altına alınabilir, hem de diyabetiniz yok edilebilir. Detaylı bilgi ve değerlendirme için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp