Sağlık Turizmi Alarm Veriyor!

Yayın Tarihi: 06/06/2023

British Assosciation of Aesthetic Plastic Surgeons and British Bariatric and Metabolic Surgery Society son günlerde giderek artan komplikasyon oranları nedeniyle cerrahi amaçlı sağlık turizmi konusunda ortak bir deklarasyon yayınladı. 

Raporda, estetik ve bariatrik cerrahi amacıyla yurtdışına gidenlerin sayısının giderek artmasının gelişen ciddi komplikasyon ve hatta ölüm oranlarını da arttırdığına dikkat çekildi. Estetik ve Bariatrik Cerrahi Dernekleri bu ortak deklarasyonu hasta güvenliği ve sağlığına dikkat çekmek amacıyla yayınladıklarını bildirdi.

Her iki dernek de sağlık turizminin riskleri hakkında uyardı. Buna karşı ekonomik baskılar ve reklam bombardımanları sürekli ve artan sayıda İngiliz hastanın ameliyat için yurtdışına seyahat etmeyi seçmesine yol açıyor. Sağlık profesyonelleri, giderek artan sayıda hastanın UK dışında gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra gelişen komplikasyonlarla başvurduğuna dikkat çekiyor. Bu komplikasyonların yönetimi zaten sıkıntıda olan NHS bütçesine ağır bir yük bindirme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle, bu masrafların hasta tarafından ödenmesi bir önlem olarak getirilebilir.

BAAPS ve BOMSS, özel sektörde bu ameliyatların maliyetlerinin bir çok ülkeden daha yüksek olduğunu kabul ediyor. Bunun temel nedeninin sağlık sektörünün İngiltere’de CQC, İskoçya’da HIS ve Wales’de HIW tarafından çok sıkı denetlenmesi olduğu belirtiliyor. Bu denetleme sayesinde kalite, standartlar ve nihai olarak da güvenliğin mümkün olan en üst seviyede olmasının sağlandığı ileri sürülüyor. Tüm ülkelerde bu tür denetimlerin olmadığını bildiren dernekler, bu nedenle bu ülkelerdeki standartların UK’deki kadar yüksek olmadığını söylüyor. BAAPS ve BOMSS, yurtdışına seyahat eden hastalar için spesifik endişelerini şöyle özetliyor:

en iyi cerrah

1-Ameliyat öncesi uzman değerlendirmesi, konsültasyon ve bilgilendirmenin eksikliği

2-Yanlış ameliyat seçimleri ve bir seferde bir çok ameliyatın kombine edilmesi

3- Hastanın talep ettiğinden farklı ameliyatın uygulanması veya uygulanan yöntem hakkında yeterli bilgi ve döküman sunulmaması

4-Ameliyatı sunan ekibin kalite ve deneyiminin denetlenemiyor olması

5-Ameliyatı takip eden uzun yolculuğun damarlarda pıhtı oluşması gibi ölümcül olabilecek sorunlara yol açması

6-Ameliyat sonrası takip ve bakımın olmaması veya çok yetersiz olması nedeniyle beslenme sorunları veya kilo alımı gibi sorunların olması gerekenden yüksek oranda görülmesi, plastik cerrahide ise beklenen sonucun altında başarı ve yüksek komplikasyonların ortaya çıkması.

7-Komplikasyon oluşması durumunda uzmana erişimin kısıtlı olması, GP’lerin çoğunluğunun ise bu komplikasyonlar konusunda deneyime sahip olmaması

Bütün bu gerekçeleri sıraladıktan sonra, her iki dernek te ameliyat için yurtdışına gitmeyi düşünen hastalara soruyor: Hayatınızın ve sağlığınızın bedeli ne kadar?

İngiltere’de kurulu bir sağlık turizmi şirketi olan Flytocure Healthcare ve onun Türkiye markası Istanbul Bariatric Center olarak biz de bu deklarasyonun altına imzamızı atıyor , Türkiye özelinde sağlıkla alakası olmayan, tamamen ticari odaklı kişiler tarafından ucuzlukta rekabetle domine edilen sağlık turizminin tehlikeleri konusunda İngiliz hastaları uzun süredir uyarıyoruz. 

Dernekler tarafından belirtilen kaygıların tüm maddelerine yanıt verebilen, UK standartlarında hizmet sunmakta olan bir bariatrik cerrahi merkezi olarak, asla fiyatta rekabet etmeyeceğimizi duyuruyoruz. Bizimle yola çıktığınızda burada belirtilen tüm endişelerinizi alttaki kalite standartları ile ortadan kaldırıyoruz:

1-Obeziteye karşı mücadelenizde bizimle yürümeye karar verdiğinizde, İngiltere vatandaşı bir obezite cerrahı tarafından konsülte edilir ve tüm detaylarıyla bilgilendirilirsiniz.

2-Ameliyat seçimi uluslararası kriterler ışığında tamamen size özel olarak belirlenir. ACS NSQIP Surgical Risk Calculator kullanılarak size en uygun ve en düşük riskli yöntemin seçilmesi sağlanır. Tüm olası yöntemlerle ilgili komplikasyon ve risk tahminleri, hedeflenen başarı oranları ile ilgili detaylı bilimsel analizler size rapor olarak sunulur.

3-Size uygulanacak yöntem tıbbi konsültasyonda birlikte kararlaştırılır, ameliyat sonrasında tüm tetkik ve ameliyat raporlarınız, endoskopi, ultrason, kaçak testi gibi görüntüler de dahil olmak üzere size teslim edilir. Ayrıca bildirmek isteriz ki, ameliyat videosunu da editsiz olarak hastaya teslim etme uygulamamız bir standarttır.

4- Ameliyatınız bariatrik cerrahi alanında dünyaca tanınan, uluslararası akreditasyonlara sahip cerrahlar tarafından yapılır. Yine takip süreçleri de SRC Uluslararası Akreditasyonuna sahip bir ekip tarafından yürütülür.

5-Bütün obezite cerrahisi adaylarının tıbbi geçmişi, kullandıkları ilaçlar ve emboli riskleri ameliyat kararı verildiği anda değerlendirilir. Gerek görülen durumlarda ilaçlarda değişiklikler veya kan sulandırıcı kullanımı GP’nizle iletişim halinde kararlaştırılır.

6-Ameilyat sonrasında sizin talebiniz olmasa dahi düzenli ve zorunlu kontrolleriniz bariatrik diyetisyenlerimiz tarafından gerçekleştirilir. Herhanbi bir vitamin mineral eksikliği yaşanmaması adına düzenli kan tetkikleriniz yine GP’nizle işbirliği içinde takip edilir.

7-UK’de herhangi bir desteğe ihtiyaç duymanız durumunda lokal bariatrik cerrahi uzmanları ve diğer konsultanlarla gereken destek sunulur. 

Sağlığınız en değerli varlığınızdır, yurtdışında ameliyat kararı verirken maliyet asla önceliğiniz olmamalıdır. UK rakamlarına göre çok daha makul paket fiyatlarla UK kalitesinde sağlık hizmetine ulaşmak için bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp