Reflü Ameliyatı Sizin İçin Uygun mu?

Yayın Tarihi: 25/10/2019

Bu yazı “reflü” yazı serisinin bir parçasıdır. Reflüye dair daha kapsamlı bilgi sahibi olmanız için aşağıdaki yazılarımız okumanızı tavsiye ederiz:
1. Reflüye Dair Bilmeniz Gereken Her Şey
2. Reflü Tedavisi Nasıldır? Ameliyat Ne Zaman Gerekir?

Uluslararası 2019 Antireflü Cerrahisi Kriterleri

Reflü ameliyatı için hasta seçim kriterlerini belirlemek üzere Ağustos 2019’da multidisipliner bir grup tarafından uluslararası bir kılavuz yayınlandı. Uluslararası Özofagus Hastalıkları Derneği (ISDE) tarafından hazırlanan ICARUS kriterleri antireflü cerrahisi için ideal adayları şu şekilde belirliyor:

-PPI grubu mide koruyucu ilaçlara tatminkar yanıt veren yanma şikayeti olan hastalar

-Hiatal hernisi, yani mide fıtığı olan hastalar

-Los Angeles Grade B veya üstü özofajiti olanlar

-Barrett özofagusu olan hastalar

reflü ameliyatı

Reflü ameliyatına uygun olmayan hastalar ise fonksiyonel yanma şikayeti veya eosinofilik özofajiti olanlar. Reflü ameliyatı planlanan tüm adaylar mutlaka önce endoskopik kontrolden geçmeli. Ek olarak mide fıtığı veya kısa özofagusu olduğundan şüphelenilen hastalarda baryumlu grafi de gerekli olabilir. Major hareket bozukluklarını ekarte etmek üzere özofageal manometri de gerekli olabilir. 

Reflü özofajit endoskopi ile net olarak saptanamazsa hastaların antireflü ameliyatına alınmadan önce mutlaka pH monitorizasyonu testine girmeleri gerekir. Antireflü ameliyatı planlanan hastalarda mide boşalma çalışması zorunlu değildir.

Kaynaklar: 

1-Pauwels A, Boecxstaens V, Andrews CN, et al. How to select patients for antireflux surgery? The ICARUS guidelines (international consensus regarding preoperative examinations and clinical characteristics assessment to select adult patients for antireflux surgery). Gut. 2019 Aug 2.

2- New Guidelines Help Identify Patients for Antireflux Surgery. Medscape. 2019 Aug 20. https://www.medscape.com/viewarticle/916979

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp