Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Tarihi: 30/12/2017

Obezite cerrahisi geçiren hastalarda büyük miktarlarda kilo vermeyi takiben, özellikle yağ dokusunun yoğun olarak depolandığı bölgelerde yağ dokusunun kaybolmasına bağlı ciddi deri altı ve cilt dokusu sarkmaları oluşabilir. Bu hastalarda vücut şekillendirme veya post-bariatrik estetik cerrahi yaşam konforu ve hasta memnuniyeti açısından tedavinin bir parçasıdır ve zorunludur. Bu cerrahide özellikle yüz, boyun, üst kollar, memeler, karın, baldırlar ve kalçalarda gelişen şekil bozukluğu düzeltilir ve fazlalık deri kesilerek çıkarılır. Vücutta yapılan her keside iz kalır, ancak hastalar post-bariatrik cerrahiden sonra kalan izleri eski durumları ile kıyasladıklarında çok daha kabul edilebilir bulmaktadır.

Dramatik Kilo Kaybından Ne Kadar Sonra Plastik Cerrahi Düşünülmelidir?

-Diyet, egzersiz veya obezite cerrahisi ile büyük miktarlarda kilo verdiyseniz
-Yüz, boyun, kol, meme, karın, sırt ve bacak cildinde sarkan derilerden rahatsızsanız
-Obezite cerrahisi sonrasında kilonuz sabitlendiyse (Bu genelde 6-18 ay arasında olur)

Postbariatrik Estetik Cerrahinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

1-Avantajları:

Sarkan derilerin çıkarılması kendinizi daha rahat hissetmenizi ve giysilerinizin daha güzel durmasını sağlar
Sarkan derilere bağlı ağrı, kızarıklık ve enfeksiyonları önler
Kendinize olan güveninizi ve ameliyat sonrası memnuniyetinizi arttırır

2-Dezavantajları:

Plastik cerrahi, özellikle de çok yüksek tuttuysanız beklentilerinizi karşılamayabilir
Her ne kadar vücut çizgileri arasına gizlenmeye ve görünmeyen bölgelere çekilmeye çalışılsa da kalıcı olarak oldukça uzun izler oluşacaktır
Plastik cerrahi sonuçlarınız geri kilo alımı, yaşlanma ve yaşam tarzı seçimleri ile etkilenebilir

deri sarkması ameliyatı

Kilo Verme Sonrası Plastik Cerrahi İçin İyi Bir Aday mıyım?

Büyük bir karar vererek obezite cerrahisi geçirdiniz ve vermek istediğiniz kiloları başarılı bir şekilde verdiniz. Şimdi beden hatlarınızı düzeltmek için plastik cerrahi düşünüyorsunuz. Aşağıdaki özellikler sizi iyi bir aday yapan niteliklerdir:

-Kilonuzun en az altı aydır sabitlenmiş olması ve daha fazla kilo kaybı beklenmemesi… Optimal sonuçlar için vücut şekillendirme ameliyatları kilo vermek üzere yola çıkıldığı andan itibaren ortalama 2 yıl sonra yapılmalıdır. Bu süre bir yandan cildin olabildiği kadar toparlanmasına, öte yandan da beslenmenizin stabil ve en iyi duruma gelmesine olanak sağlar. Her iki faktör de iyileşme dönemine olumlu katkıda bulunur.
-Genel sağlık durumunuz en iyi düzeyde olması; diyabet veya kalp hastalığı gibi kronik tıbbi hastalıklarınız olmaması ya da kontrol altına alınması gerekmektedir. Genel sağlık durumu bozuk hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için iyi adaylar değildir. Plastik cerrahi ameliyatınız için bu tarz kronik sağlık problemlerinizi takip ve tedavi eden primer doktorunuz ya da doktorlarınızdan olur almanız gerekmektedir.
-İyileşmenizi etkileyecek protein eksiklikleri gibi sorunları önleyecek sağlıklı bir diyeti oturtmuş olmanız şarttır.
-Sigara içimi iyileşme süreçlerini yavaşlattığından ve cerrahi sırasında ya da sonrasında ciddi komplikasyon risklerini arttırdığından, sigara içmemelisiniz. Sigara içiyorsanız cerrahiden en az 6 hafta önce bırakmalısınız.
-Vücut şekillendirme ameliyatları sabır ve dayanıklılık gerektirdiğinden, bu süreçlere mental olarak da hazırlıklı olmalısınız.
-Beklentilerinizi gerçekçi tutmalısınız. Postbariatrik estetik cerrahi beden şeklinizde anlamlı düzelmeler sağlayacaktır, ancak cildinizi hiç kilo almamışçasına toparlaması ya da yirmili yaşlarınıza döndürmesi imkansızdır. Yapılan cilt germe operasyonlarından sonra da yaşlanma süreciyle deformasyonlar devam edebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatlar Hakkında Detaylı Bilgi:

İlk aşama plastik cerrahınızla beklentileriniz ve ulaşmak istediğiniz sonuçlar hakkında görüşmenizdir. Ekibimizin plastik cerrahı size hedefinize ulaşmak için bir yol haritası ve ameliyat planı çizecek ve hangi prosedürlerle neyin hedefleneceğinin gerçekçi bir tablosunu ortaya koyacaktır. Bazen birkaç prosedür bir arada gerçekleştirilebilir. Bazı ameliyatlar içinse basamaklı yaklaşım tercih edilebilir. Her ameliyat aşaması bir sonrakinin başarısını etkileyebilir. Vücut şekillendirme ameliyatları arasında pannikülektomi ve body lift operasyonları en sık uygulanan ameliyatlardandır.

Pannikülektomi

Neyi Amaçlar?

Büyük miktarda kilo kaybı veya gebelikten sonra göbek altında oluşan deri sarkmasına pannus adı verilir. Pannikülektomi bu sarkan deri parçasının göbeğin altından yapılan bir kesi ile, göbeği çıkarmadan alınması demektir. Sıklıkla kilo verme sürecini tamamlamamış, halen fazla kilolu olan fakat deri enfeksiyonları veya irritasyon gibi sarkan deriye bağlı komplikasyonlar yaşayan hastalarda uygulanır. Burada amaç karın duvarında mükemmel bir görünüm elde etmekten ziyade hem sarkan deriye bağlı problemleri azaltmak, hem de hastayı bu yükten kurtarmaktır.

Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Cerrah pubis bölgesinde yatay bir kesi yapar. Bu kesiden sarkan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılır. Aradan geniş bir band çıkarıldıktan sonra yara dikkatle birleştirilir ve dikilir. Çoğu zaman birkaç gün kalmak üzere ince bir dren yerleştirilir. Üzerine gerilmeyi engelleyen ve iyileşmeyi kolaylaştıran strip şeklinde yara koruyucular kapatılır. Eğer karın duvarı fıtığınız veya zayıflığınız varsa aynı seansta onlar da onarılabilir. Bu ameliyatla ilişkili olarak liposuction, alt body lift, kol germe gibi ameliyatlar da aynı seansta yapılabilir.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 2

Pannikulektomi: Kesi kalça kemikleri arasında uzanır ve bikini çizgisinin altına gizlenebilir.

Alt Body Lift Ya da Bel Lipektomisi:

Ne Demektir?

Bu prosedür batını, beli, kalçaları uyluk ve baldırları çepeçevre yapılan bir kesi ile yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Bu bölgelerde belirgin sarkmaları olan hastalar için idealdir.

Nasıl Yapılır?

Kalçaların arkasından ve uyluğun önünden geçen çepeçevre bir kesi yapılır. Aradaki fazlalık deri ve yağ dokusu çıkarılacak şekilde bir doku çıkarılır. Çoğu zaman operasyon arkadan başlar, ameliyat sırasında hastanın pozisyonu uygun şekilde değiştirilir. Bazen diğer bir prosedürle birleştirilebilir. Ortalama 4-6 saat kadar sürebilir.

Meme küçültme, meme büyütme ve jinekomasti gibi diğer plastik cerrahi ameliyatları da obezite cerrahisi sonrası uygulanabilen ameliyatlardır. Ancak bunlar obez olmayan kişilerde de yapılan ameliyatlardır.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 3

Alt Body Lift: Kesi vücudu çepeçevre dolanır ve iç çamaşırı çizgisinin altına gizlenebilir.

Abdominoplasti (Tummy Tuck) :

Nedir?

Abdominoplasti, göbeği de çıkaracak şekilde, göbeğin altından itibaren tüm alt abdomendeki fazla derinin çıkarılması ve gevşek karın duvarının kruvaze edilerek güçlendirilmesini kapsar.

Nasıl Yapılır?

Cerrahınız pubik kıllar hizasından göbek üzerine kadar olan alanda cilt ve yağ dokusunu çıkaracak şekilde yatay horizontal veya eliptik bir kesi yapar. Karın kaslarının üstündeki fasya tabakası kalıcı dikişlerle sıkılaştırılır. Göbek çevresindeki deri çıkarıldığı için göbek normal pozisyonunda yeniden oluşturulur. Genelde bir kalça kemiğinden diğerine uzanan kesi estetik olarak kapatılır. Kesi izi bikini hattının altında kalacak şekilde planlanır. Kesinin uzunluğu ve görünümü kişiden kişiye değişebilir.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 4

Abdominoplasti: İnsizyon pubik bölgede kalça kemikleri arasında uzanır. Doğal bikini hattı altında kalan bir iz bırakır. Uzunluk ve görünürlüğü değişebilir.

Liposuction (Liposakşın, lipoplasti)

Nedir?

Liposuction basitçe deri altındaki fazla yağ birikiminin bir kanülle emilerek alınması işlemidir. Bunun Vaser Lipo denilen ve ses dalgalarıyla yağ dokusu patlatılarak yapılan daha gelişmiş şekli de kulanılmaktadır. Vücut konturlarını düzeltmek amacıyla böğür, kalça, göğüs, uyluk, boyun, üst kol ve bacak gibi lokal alanlarda kullanılabilir. Genellikle postbariatrik estetik operasyonlarla birlikte daha hassas kontur düzeltme amacıyla kullanılır.

Nasıl Yapılır?

Cerrah, yağın çıkarılacağı alanlarda çok küçük milimetrik kesi yapar. Burada kanül sokularak bir tünel oluşturacak şekilde aspire edilecek dokuya ilerletilir. Yüksek vakum gücüyle hedeflenen alandaki yağ dokusu emilir. İşlem tamamlandıktan sonra pansumanlar ve bir kompresyon bandajı yerleştirilir.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 5

Liposuction: Sadece kanülün geçeceği kadar kesi yapılır.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Nedir?

Bu ameliyat obezite cerrahisi sonrası yağ dokusunun ve bağ dokusunun bozulmasıyla sarkan meme dokusunu toparlamak, sarkan meme başını yeniden pozisyonlandırmak, meme hacmini küçültmek ve memeyi genç yaşlardaki dik görünümüne kavuşturmak için yapılır. Daha büyük, daha küçük veya daha yuvarlak memeler arzulayan kadınlar meme dikleştirme yanısıra meme küçültme veya meme büyütme de talep edebilirler.

Nasıl Yapılır?

Mastopeksi kesisi fazla derinin miktarına, meme başınızın pozisyonuna, sizin ve cerrahınızın tercihlerine göre farklı olabilir. Kesi yapıldıktan sonra cerrah meme dokusunu yeniden şekillendirir, pozisyonlandırır ve fazla deriyi cerrahi olarak çıkarır. Meme başı ve areola gençlik yıllarındaki yüksekliğine pozisyonlandırılır. Bu iki doku normalde bağlantılı olduğu alttaki dokuyla birlikte taşınarak hem hassasiyetin, hem de emzirme fonksiyonunun korunması sağlanır.

Gerekliyse cerrahınız areola, yani meme başının etrafındaki renkli dokuyu da küçültebilir. Ardından derin dokulardan başlanarak meme dokusu yeniden birleştirilir ve en son cilt estetik olarak kapatılır. Üzerine cilt kesisini destekleyecek şekilde deri yapıştırıcılar ve cerrahi yara örtüleri kapatılır.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 6

Meme Küçültme: Değişik meme türlerine göre kesi değişebilir, her biri farklı iz bırakır. Bazı cerrahlar doğal meme konturuna gizlenen izler oluştururken, bazıları memenin görünür yüzeyinde iz bırakırlar.

Kol Germe (Brakiplasti)

Nedir?

Yaşlanma veya fazla miktarda kilo vermeyle üst kol alt kısmı gevşek ve sarkık hale gelebilir. Kol germe ameliyatı bu gevşek dokuyu ve yağ birikimini çıkararak, kola daha hoş ve daha genç bir kontur kazandırılmasını sağlar. Kesi uzunluğu ve şekli çıkarılacak fazla derinin miktar ve lokalizasyonuna ve plastik cerrahın tercihine bağlıdır.

Nasıl Yapılır?

Kesiler genellikle kolun iç ve arka kısmına gizlenir, el bileğinin hemen üstünden koltuk altına kadar uzanabilir. Kol germe sırasında yağ dokusunun da azaltılması gerekiyorsa kesilerek veya liposuctionla uzaklaştırılabilir. Fazla deri miktarı çok değilse mini brakioplasti yapılabilir, bu ameliyat sadece üst kola sınırlıdır.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 7

Kol Germe: Kesiler genellikle kolun iç ve arka tarafında gizlenir ve bazen elbileğinden koltuk altına kadar uzanabilir. Az miktarda sarkan deri varsa mini brakioplasti yapılabilir ve iz sadece üst kol altında kalabilir.

Bacak Germe (Thighplasti)

Nedir?

Bu cerrahi prosedür bacaklardaki sarkık deriler ve fazla yağ dokusunun çıkarılması ve daha orantılı bir bacak şekillendirme ameliyatıdır. Alt body lift veya liposuctionla birleştirilebilir.

Nasıl Yapılır?

Bir çok farklı bacak germe metodu vardır. Plastik cerrahınız fazla deri miktarınıza, deri kalitenize, tedavi edilecek sahaya ve sizin tercihlerinize göre en uygun seçenekleri belirleyecektir.

İç Bacak Germe: En popüler ve kesinin kasık bölgesine gizlendiği ameliyattır. Bu bölgedeki fazla deri ve yağ miktarı ılımlı miktarda olan hastalar için uygundur.
Vertikal Bacak Germe: Kasık çizgisinden başlayan dikey bir kesi yapılarak diz hizasına kadar ilerletilir. Daha fazla miktarda fazla deri ve yağı olan hastalar için uygundur. İç bacakta belirgin kesi izi görünür.
Dış Bacak Germe: Kalçadan kasığa kadar uzanan bir kesi gerektirir. Spiral bacak germe olarak adlandırılan yeni bir prosedürde ön, arka, iç ve dış bacağın gerilmesi mümkündür. Kesi kalça kıvrımının altından başlar, kasık hizasına uzanır ve bacak-pubik bölge bileşiminde sonlanır.

Post-bariatrik Estetik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 5

Bacak Germe: Kesiler bacağın iç kısmında ve kasık kıvrımında gizlenir. Vertikal bacak germe için kasıktan dize kadar uzanan bir kesi gerekir. Dış bacak germede kasıktan kalça kemiğine uzanan bir iz bırakılır. Spiral bacak germede ise kesi kalça kıvrımının altından kasığa doğru uzanır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyat Seçeneklerim Nelerdir?

Dramatik kilo kaybından sonra plastik cerrahın amacı gevşek ve sarkmış derilerden sizi kurtarmaktır. Seçenekleriniz alt body lift, abdominoplasti, yüz germe, liposuction, meme küçültme, kol germe, bacak germe ve pannikülektomidir. Hangi seçeneklerin size uygun olduğunu belirlemek için cerrahınız size yol gösterecektir. Birçok vaka için, basamaklı ve aralıklı bir tedavi programı akıllıca olacaktır. Bu plan yapılırken, size en maksimum faydayı sağlayacak şekilde bir sıralama yapılacaktır.

Obezite Cerrahisiyle Kilo Kaybından Sonra Estetik Ameliyata Bağlı İzler Nasıl Olacaktır?

Kesi izlerinin en az ve en görünmez yerlerde olması için gereken tüm çaba gösterilecektir. Plastik cerrahlar kesi izlerini olabildiğince vücudun doğal katlantılarına gizleme konusunda deneyimlidir. Kesi izleri kalıcı olmasına rağmen bir çok vakada zaman içinde giderek silikleşecek ve daha kabul edilebilir hale geleceklerdir. Bu ameliyatların bazılarını aynı kesilerden yapmak mümkün olduğundan, plastik cerrahımız ameliyatlarınızı planlama konusunda çok dikkatli davranmaktadır.

Postbariatrik Estetik Cerrahide Cerrah Seçimi

Obezite cerrahisi ile büyük miktarda kilo veren hastaların estetik ameliyatları, normal kişilerde yapılanlardan oldukça farklıdır ve bu konuda deneyim gerektirir. Bu nedenle, estetik ameliyatlarınız için cerrah seçerken, eğitimine, deneyimine ve sertifikasyonuna önem vermelisiniz. Post bariatrik estetik ameliyatlardaki deneyimini ve daha önceki hastalarının sonuçlarını araştırmalısınız. Ve en sonunda da, cerrahınızla aranızdaki iletişim de karar aşamasında en önemli faktördür. Karar aşamasından sonra değerlendirme muayenesi gelir. Bu muayenede size ciddi bilgi aktarımı yapılacağından, derinlemesine konsülte edilmeniz gerekeceğinden ve uzun bir zaman ayrılacağından, ilk muayenenin ücretli olması doğal ve normal olandır. Ameliyata karar verdiğinizde bu ödeme ameliyat ücretinizden düşülecektir. Kaldı ki, Tıp Tüzüğü’ne göre “ücretsiz muayene” ceza gerektiren bir suçtur.

Postbariatrik Estetik Cerrahi İlk Konsültasyon

İlk muayenede cerrahınız öncelikle sizin obezite cerrahisi sonrası plastik cerrahi için uygun bir aday olup olmadığınızı sorgulayacak, beklentilerinizi öğrenecek, sonra da en çok fayda görebileceğiniz prosedürleri açıklayacaktır. Konsültasyon sırasında olabildiğince dürüst ve samimi olmaya çalışmanız beklentilerinizi açıkça ortaya koymanız doğru olacaktır. Sorulacak sorular şunlardır:

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya ilaç allerjiniz var mı?
Herhangi bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyor musunuz?
Daha önce herhangi bir ameliyat geçirdiniz mi?
Şu anda kullandığınız ilaçlar, vitamin ve gıda takviyeleri nelerdir?
Şu anda alkol, tütün ve diğer madde kullanımınız var mıdır?
Herhangi bir noninvaziv kozmetik işlem geçirdiniz mi?
Ameliyattan beklentileriniz nelerdir?
Sizi postbariatrik estetik ameliyata yönlendiren en önemli motivasyon nedir?

Bunun dışında estetik cerrahınız aynaya bakarak nelerin düzelmesini istediğinizi göstermenizi isteyebilir. Tıbbi kayıtlarınız için fotoğraflarınızın çekilmesi gerekir. Bazen bilgisayar programları aracılığıyla ameliyat sonrası görünüm hakkında öngörülerde bulunulabilir. Genel sağlık durumunuz değerlendirilir, daha önceki hastalıklarınız veya risk faktörleri incelenir. Cildinizin elastikiyeti incelenir. Operasyon seçenekleri ve size önerilen tedavi şeması tartışılır. Olası sonuçlar, riskler ve potansiyel komplikasyonlar irdelenir. Kullanılacak anestezi türü hakkında bilgi verilir.

Estetik Cerrahınıza Sormanız Gereken Sorular:

Bu sorular daha fazla bilgilenmenizi ve ameliyatınız hakkında daha akıllıca seçim yapmanızı sağlar. İstediğiniz operasyon için doğru cerrahı seçip seçmediğinizi netleştirir. İlk konsültasyonu olabildiğince verimli hale getirir. Seçeneklerinizi, potansiyel sonuçları ve riskleri öngörmenizi sağlar. Tedavi planınızda aktif rol alabilmeniz için aşağıdaki soruları cerrahınıza sormanız önemlidir:

 • Bu prosedürler için uygun bir aday mıyım?
 • Beklentilerim erişilebilir ve gerçekçi midir?
 • Geçireceğim operasyonlar için daha önceki hastalarınızın öncesi-sonrası fotoğraflarını inceleyebilir miyim?
 • Yara izlerim görünür olacak mı? Nerelerde olacaklar?
 • Hangi tür anesteziyi öneriyorsunuz?
 • Bu ameliyatların toplam maliyeti ne olacaktır?
 • En iyi sonucu almak için yapmam gerekenler nelerdir?
 • İyileşme süreci nasıl olacak ve ne kadar zamanda normal aktivitelerime dönebilirim?
 • Ameliyatımla ilgili risk ve komplikasyonlar nelerdir?
 • Komplikasyonlar gelişirse nasıl müdahale edilecektir?
 • Kozmetik sonuçlar belirlediğimiz ve anlaştığımız gibi olmazsa seçeneklerim nelerdir?

Bu sorulardan herhangi birine kısa veya kaçamak yanıtlar alırsanız cerrah seçiminizi tekrar düşünün.

Postbariatrik Estetik Cerrahiye Hazırlanmak

Cerrahınız sorularınızı yanıtladıktan, detaylı bir tıbbi anamnez aldıktan ve fizik muayenenizi gerçekleştirdikten sonra size ameliyat öncesi talimatları iletecektir:

Vücut şekillendirme ameliyatlarına girebilmek için kilonuzun sabitlenmiş olması gerekmektedir. Bu aşamaya geçmek için bariatrik cerrahınızla estetik cerrahınızın iletişim halinde olması önemlidir. Kilonuzun nihai plato evresine ulaştığına emin olunduktan sonra estetik işlemlere geçilmelidir.

Ameliyatların çoğunluğu genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bazı durumlarda lokal anestezi veya sedasyon da kullanılabilir. Eğer işlemleriniz yatmayı gerektirmiyorsa, kendi aracınızı kullanamayacağınızı düşünerek hazırlıklı olmanızı öneririz.
Eğer ameliyat öncesi bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerilirse, en iyi sonucu almak ve komplikasyon şansını en aza indirmek için bunlara uymanız gerektiğini unutmayınız.

Uygulanacak cerrahi türüne bağlı olmaksızın ameliyattan önce yeterli su tüketimi güvenli derlenme ve iyi sonuçlar için çok önemlidir.

İyileşme döneminde en iyi sonuçları almak için tam bir destek sistemini hazır etmelisiniz. Çocuğunuz 5 yaşından küçükse ona bakmak üzere en az iki haftalığına birilerini ayarlamalısınız. Ağır kaldırma, araç kullanma, temizlik, çamaşır gibi işlere iyileşme sürecinde kalkışılmamalıdır.

Aspirin, nonsteroidal antienflamatuar ağrı kesiciler, Advil vb ve vitamin, bitkisel destekler kanama riskini arttırabileceğinden bunlardan kaçınılmalıdır.

Kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sigara içimi elde edilecek sonuçların ideal olmasını engeller.
Evinizi iyileşme döneminde rahat edeceğiniz şekilde organize edin, örneğin gerekli eşyaları yüksek raflardan indirin.
Kolaylıkla ısıtılacak birkaç günlük yemek stoğu hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Hastanede kalacağınız geceler için telefon, kitap, kişisel bakım ürünleri ve giysi almayı unutmayın.
Saçınızı boyuyorsanız bunu cerrahiden önce yapmış olmaya dikkat edin.

Post Bariatrik Estetik Ameliyatın İlk Günü Neler Beklemeliyim?

Cerrahınız işleme bağlı olarak ne kadar süreyle ameliyathanede olacağınızı önceden tahmini olarak bildirecektir. Ameliyata girmeden önce anestezi ekibi tarafından bazı sakinleştiriciler yapılabilir. Ardından ameliyathaneye transferiniz sağlanacaktır. Ameliyathanede damar yolundan verilecek genel anestetiklerle uyumanız sağlanır, daha sonra soluk borunuza yerleştirilen bir tüp aracılığıyla solunum makinesine bağlanmanız ve solunumunuzun güvende olması sağlanır.

Ameliyat süresince kalp atımından solunuma tüm vital parametreleriniz cihazlarla monitorize edilir. Ameliyatınız planlandığı şekilde gerçekleştirilir. Ameliyatın türüne göre dren yerleştirilebilir. Yara yerleri genellikle hafifçe baskılı pansumanlar ve elastik bandajlarla kapatılır. Ameliyattan sonra derlenme odasına alınırsınız ve yaşamsal bulgularınız burada da yakından takip edilir. Daha sonra odanıza çıkmanız sağlanır.

Çoğu vakada hasta drenleri ile eve gönderileceğinden drenleri boşaltma ve kurma konusunda sizin veya bir yakınınızn bilgilenmesi önemlidir. Bazen bir, bazen de iki gün içinde evinize dönebilirsiniz. Evinize mutlaka bir başka erişkinin refakatinde dönebileceğinizi unutmayın.

İyileşme ve Nekahat Dönemi

Cerrahınız kontrol planlamanızı yapacak ve ne kadar zamanda normal aktivitelere dönebileceğinizi bildirecektir. Ameliyattan sonra siz ve yakınlarınız postoperatif bakım konusunda detaylı olarak bilgilendirileceksiniz. Drenler, karşılaşabileceğiniz normal belirtiler ve herhangi bir potansiyel komplikasyon işareti konusunda eğitim alacaksınız.

Geçirdiğiniz ameliyata göre iyileşme dönemi farklılık gösterebilir. Birkaç işlem aynı anda yapıldığında avantajı tek iyileşme periodudur. Genellikle ilk hafta en kötüsüdür, ortalama iki-üç hafta içinde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
Konforsuzluk, şişlik veya uyuşukluk hissedebilirsiniz.Ameliyattan birkaç saat sonra kalkıp dolaşmanız ve yatağa bağlanmamanız komplikasyonları azaltacaktır.
Derlenme süresinde ilk birkaç gün çok önemlidir. Cerrahınızla hasta kontrollü ağrı pompası konusunda görüşebilirsiniz.
İlk beş gün içinde kontrol muayeneniz olacaktır. Bu vizitte genellikle drenler çıkarılmaktadır. İlk beş haftada şişlik olabilir ve nihai sonucun ortaya çıkması üç ayı bulabilir.
İlk haftanın sonunda evinizin çevresinde sık sık dolaşabilirsiniz ancak ilk iki üç hafta sonunda araç kullanmak mümkün olacaktır.
Şişlik ve uyuşukluğun geçmesi aylar alabilir. Yara izlerinin solması ve silikleşmesi ise üç aydan iki yıla kadar değişebilir.
Herhangi bir zorlayıcı aktivite için altı hafta beklemenizi öneririz.

Postbariatrik Estetik Cerrahinin Komplikasyon ve Riskleri

Anesteziye aşırı duyarlılık reaksiyonları
Hematom veya seroma (deri altında kan ya da sıvı birikimi, çoğunlukla boşaltılması gerekir)
Enfeksiyon veya kanama
Duyu bozuklukları
Aşırı yara iyileşme dokusu
Allerjik reaksiyonlar
Alttaki dokularda hasar oluşması
İkincil işlemler gerektiren, tatminkar olmayan sonuçlar

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatların Sonuçları (Öncesi-Sonrası Fotoğrafları)

Ülkemizde hastaların öncesi-sonrası fotoğraflarının yayınlanması yasaktır. Bu sayfadaki fotoğraflar sadece bir fikir vermesi amacıyla internetteki kaynaklardan edinilmiştir. Ekibimize ait gerçek hasta sonuçları ve çok daha detaylı fotoğraflar için buraya tıklayınız veya +447918548789 nolu Whatsapp numarasından iletişime geçiniz. Gerçek hastalarımızın fotoğraflarından oluşan bir sunum size iletilecektir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp