Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım

Yayın Tarihi: 03/01/2017

Poş Reset Diyeti Nedir?

Birçoğunuza oldukça tanıdık gelecek bir hastanın obezite cerrahisi öyküsünü paylaşacağım. A. hayatı boyunca kilo sorunuyla boğuşan ve alıp vermeyle giden birçok diyet denemesi olan bir hasta. Bir çok kez ölümcül diyetler yaparak, aç kalarak oldukça hızlı ve başarılı kilo veriyor. Hatta bitkisel olduğu iddia edilen bazı ilaçlar ve kafein tabletleri kullanıyor ama sonuç sadece tiroid bezi ve hipofizinde bazı hormonal bozukluklara yol açmak oluyor.

2001 yılında A. obezite cerrahisine karar veriyor ve gastrik bypass ameliyatı geçiriyor. Ameliyat olduğu kişi, uzmanlık alanı obezite cerrahisi olan biri değil, sadece ara sıra bu ameliyatları da yapıyor. Ameliyattan sonra A.’ya hiçbir ameliyat sonrası diyet desteği ya da bilgisi verilmiyor. Hatta, ameliyattan hemen sonra hastanedeyken tavuk, salata gibi besinler veriliyor.

Obezite Cerrahisi Garantili Bir Yöntem mi?

A, ameliyatın erken dönemlerinde kilosunun yarısından fazlasını kaybetmeyi başarıyor. Ama yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirecek bir eğitim ve destek almadığından, kısıtlanmış olan yeme miktarı zamanla giderek artıyor ve A. Sonunda küçük mide poşunu genişletiyor. Verdiği kiloların tamama yakını geri geliyor. Herhangi bir diyet kılavuzu olmaksızın ne isterse yiyor, midesinin onu durdurmasını bekliyor. Ama midesi her geçen gün daha fazla gıdaya izin vermeye başlıyor. Bir süre sonra, A. obezite mücadelesinde obezite cerrahisine rağmen bir kez daha umutsuzluğa kapılıyor.

Yapılan endoskopik inceleme sonucunda ya revizyonel cerrahi yapılması, ya da poş reset yönteminin denenmesi öneriliyor.

Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım 2

Poş Reset Yöntemi nedir?

Mide muhteşem bir organdır. Büyük miktarlarda gıdayı alabilecek kadar genişleme kapasitesine sahiptir. Gıda barsaklara gönderildikten sonra ise tekrar eski boyutuna gelebilir. Obezite cerrahisinden sonra da mide bu genişleme ve küçülme reaksiyonunu sürdürür. Midenin ruga adı verilen katlantıları gıdaya yanıt olarak bu işlevi sürdürmesini sağlar.

Tarihsel olarak, midenin alabileceği kadar gıdayla doldurulması sorun olmazdı. Çünkü insanın gıdaya ulaşması her zaman mümkün olmazdı. Ancak günümüzde gıdaya ulaşmak nispeten kolaylaşmıştır, ucuzlamıştır ve ucuz gıda genellikle çokça işlenmiş, yüksek kalorili besinlerden oluşur. Kaldıramayacağımız kadar fazla gıda tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek sonunda açlık-tokluk sinyallerimizi bozar. Midenin tamamen dolmuş olduğu ve bir lokma daha yiyemeyeceğimizi bildirdiği nokta giderek yukarı taşınır.

Mide Duvarları Esnek midir?

Bu konuda bir teori, fazla yediğinizde midedeki rugaların gerildiği ve sürekli gıda akışı yüzünden asla normal boyutuna gerileyemediğidir. Bu nedenle mide giderek daha fazla gıdaya alışır ve tam tokluk hissinin oluşması için giderek daha fazla yenmesi gerekir.

Poş Reset yöntemi midenizi normal boyutuna döndürmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bu da gıda alımınızı ciddi şekilde azaltarak yapılabilir. Bunu kendi kendinize de yapmanız mümkündür, ancak mutlaka bir bariatrik diyetisyen eşliğinde yapmanızı öneririz.

poş reset diyeti

Poş Reset Yöntemi Nasıl İşe Yarar?

Poş Reset Yöntemi obezite cerrahisinden sonraki diyetinize benzer. Normalde gastrik bypass sonrası diyeti 4-5 aşamadan oluşur ve 8-10 hafta arası sürer. Poş reset sistemi aynı kılavuzları sadece 8-10 gün uygulamaya dayanır. Bu süreçte gıda alımınız ciddi şekilde kısıtlanacağından, herhangi bir gıda-vitamin-mineral eksikliği yaşamamanız için bariatrik diyetisyenimizle çalışmanız gerekeceğini tekrar hatırlatalım.

1. Gün: Sadece berrak sıvılar. Su, et suyu, kafeinsiz çay veya kahve, şekersiz ve karbonatsız içecekler.

2-3. Gün: Sıvı gıdalar. Şekersiz, karbonatsız sıvılara eklenmiş protein tozu, şekersiz pudding, tanesiz çorbalar, yağsız yoğurt, şekersiz komposto, posasız elma suyu. Hedefin midenizi gerecek hiçbir gıda yememek veya içmemek olduğunu unutmayın. O nedenle sıvı veya gıda alımınızı aralıklı olarak çok küçük miktarlarla kısıtlayın.

4-6. Gün: Püre gıdalar. Badem ya da Hindistan cevizi sütüne eklenmiş protein tozu, humus, yağsız taze peynir, tanesiz çorbalar, çırpılmış yumurta. Bu dönemde püre haline getirilse de et tüketmemelisiniz.

7-9. Gün: Yumuşak gıdalar. Yumuşak, haşlanmış sebzeler, yağsız, taze peynirler, püre halinde et ya da tavuk, çırpılmış yumurta, buharda pişmiş balık, muz, avokado gibi püre meyveler, somon ya da ton balığı.

10.Gün ve sonrası: Sağlıklı gıdalar

Ekstra İpuçları:

Ekleyeceğiniz her gıdayı çok küçük miktarlarda ve azar azar ekleyin. Bir öğününüz asla-ama asla yumruğunuzdan büyük olmasın! Su alımını öğünlerden en az 30 dk ve sonra yapmayı kural haline getirin. Yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemeyi alışkanlık edinin. Öğünleriniz ortalama 30 dk sürsün. Sofrada daha fazla da oturmayın. Meyveleri sınırlı olarak tüketebilirsiniz, ancak şeker ve karbonhidrat içeren tüm ürünlerden uzak durun.

Günlük gıda ve sıvı tüketiminizi bir günlüğe kaydederek bariatrik diyetisyenimizle paylaşın. Unutmayın ki poş reset kolay değildir, ancak gerçekten motive olup, iyi uygularsanız kilo vermenizin yeniden yola girmesini sağlayabilir. Revizyon ameliyatları kolay değildir, ilk ameliyatlardan daha risklidir. Üstelik revizyondan sonra da bu beslenme alışkanlıklarını edinmeniz gereklidir. O nedenle, revizyondan önce beslenmenizi düzene oturtmak için tekrar ve aynı istekle bir çaba göstermeniz gereklidir.

Son olarak belirtmek gerekir ki, obezite cerrahisinden sonra başarının en önemli sırrı bu konuda deneyimli bir ekiple iletişimde olmak ve sürekli destek almaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

9 thoughts on “Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım”

 1. blank

  Merhaba hocam, tup mideli degilim ancak kiloluyum. 170 boy 85 kilo. Iradesizim malesef diyet listelerine uyamiyorum bu sekilde kati listelere daha rahat uyum sagliyorum ? acaba bu pos reset diyetini vitamin takviyesi ile bende uygulasam olur mu?

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Selen hanım merhaba,

   Poş reset sisteminin özü, obezite cerrahisi geçiren ve zamanla raydan çıkan hastalarımıza ameliyat sonrasındaki ilk günlerini anımsatmak ve beslenmelerinde kontrolü yeniden ele almaları konusunda uyarıda bulunmaktır. Herhangi bir zararı olmamakla birlikte, sizin poş reset yerine, size uygun bir diyet programını diyetisyenimizle birlikte uygulamanız daha faydalı olacaktır.

   Sağlıklı günler dilerim.

 2. blank
  Mehmet Saygın

  Merhaba hocam 143 kg ile ameliyata girdim ve 90 kg ya kadar düştüm fakat daha fazla kilo veremedim.Şimdi ise 110 kg ya çıktım ameliyatı 2014 yılında oldum şimdi ise hergun kilo alıyorum moralim çok bozuk revize olmak istemiyorum ve bana ameliyat sonrası diyetisyen ve psikiyatri desteği verilmedi şuan poş reset diyetine başlıyacağım yarından itibaren kendi çabamla inşallah başarırsam tekrar eski kiloma vede daha altı olan 80 kiloya ulaşırım şimdiden düşünceniz için teşekkür ederim 🙏

  1. blank

   Mehmet bey merhaba,
   Öncelikle muhtemelen tüp mide ameliyatı olduğunuzu anlıyorum, bununla gayet güzel bir başarı elde etmişsiniz. Obezite cerrahisinde hastaların en büyük yanılgısı beklentilerini çok yüksek tutmak ve ideal kiloya ulaşamamayı başarısızlık saymaktır. Oysa Dünya Obezite Cerrahisi Derneği “hasta fazla kilosunun yarısını 1-1.5 yıl içinde veriyorsa başarılıdır” der.
   Dolayısıyla öncelikle ilk ameliyatınızın aslında başarılı olduğunu teslim etmek gerekir. Sonrasında kilo geri alımına neden olan faktörleri değerlendirmek gerekir. İlk ameliyatta teknik problem yoksa, çoğu zaman neden kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesidir. Yeme hatalarının ortadan kaldırılmasıyla eski başarıya ulaşmak mümkün olabilir. Bu çabalara rağmen halen revizyon sınırında olan geri kilo alımı için revizyon cerrahisi önerilir.
   Burada bir diğer önemli konu da revizyon ameliyatını “başarısızlık” gibi görmemektir. Obezite kronik ve ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Siz obezite cerrahisi ile “obez” olmaktan kurtuldunuz, ama “obezite hastası” olmaktan kurtulmadınız. Bu çok önemli bir ayrımdır. Gerektiğinde revizyon cerrahisi yapılarak bir üst etkili ameliyat grubuna geçilebilir. Obezite cerrahisini kanser cerrahisi gibi değerlendirmek gerekir. Mide kanseri nedeniyle ameliyat iki yıl olduktan sonra, bir bölgede metastaz çıktığı için tekrar ameliyat olmanız gerekmesi başarısızlık değildir, tedavinin pekiştirilmesi için zorunludur.
   Son olarak da poş reset diyetinin kalıp listeler uygulayarak değil, bir bariatrik diyetisyen gözetiminde yapılması gerekir. Profesyonel bir ekiple bu süreci yürütmek ve istenen başarı sağlanamazsa da yine size ilk ameliyatınızda alamadığınız bu desteği sunabilecek bir ekiple revizyon aşamasına geçmek gerekir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   1. blank

    Merhaba Hocam ben 5 sene önce mide küçültme oldum 40 kg verdımu şimdi tekrar yemeye başladım biraz fazla kaçırınca midemin sol tarafı çok agrıyor neden acaba??
    Sizin bana önereceğiniz konusunda uzman diyetisyen varmı ??
    Çok tsk

    1. blank

     Aysel hanım merhaba,
     Ağrınızın nedeni mide duvarlarınızı zorlamanızdır. Çok sayıda dış merkez hastasına da takip konusunda destek oluyoruz. Bariatrik diyetisyen desteği almak için 0-532-4131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
     Sağlıklı günler dilerim.

  2. blank

   Merhaba,
   Öncelikle obezite cerrahisinin en önemli aşamasının cerrahi sonrası destek olduğunu yıllardır anlatsak da, maalesef olayı sadece ameliyat yapmaktan ibaret gören merkezlerden bu tip başvuruları çok sık alıyoruz. Poş reset diyeti obezite cerrahisi sonrası düzenli bir takip dönemi geçirmiş ama tekrar kilo alımı yaşayan hastaların yeniden ilk ameliyat sonrası döneme dönmesi temeline dayanan bir yöntemdir. Siz bu desteği hiç alamadığınız için en doğrusu bu aşamada deneyimli bir bariatrik diyetisyen eşliğinde uygulamak olacaktır. Bu konuda bizden destek almak isterseniz 0212 2340001 / 0 5324131143/ 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. blank

  Hocam ben iyi günler 150 kiloyla ameliyata girdim ileri derecede şeker hastasıydım yendim ve 80 kiloya indim 6 sene hiç kilo almadım ama son 1.5 senede tekrar 19 kilo geri aldım 99 kilo oldum bu reset diyeti ile tekrar kilo vermemi sağlayabilirmiyim.. Teşekkür ediyorum..

  1. blank

   Merhaba,
   Deneyimli bir bariatrik diyetisyen desteği ile sonuç alabileceğinize inanıyorum.Bu konuda bizden destek almak isterseniz 0212 2340001 / 0 5324131143/ 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.
   Sağlıklı günler dilerim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir