Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım

Yayın Tarihi: 03/01/2017

Poş Reset Diyeti Nedir?

Birçoğunuza oldukça tanıdık gelecek bir hastanın obezite cerrahisi öyküsünü paylaşacağım. A. hayatı boyunca kilo sorunuyla boğuşan ve alıp vermeyle giden birçok diyet denemesi olan bir hasta. Bir çok kez ölümcül diyetler yaparak, aç kalarak oldukça hızlı ve başarılı kilo veriyor. Hatta bitkisel olduğu iddia edilen bazı ilaçlar ve kafein tabletleri kullanıyor ama sonuç sadece tiroid bezi ve hipofizinde bazı hormonal bozukluklara yol açmak oluyor.

2001 yılında A. obezite cerrahisine karar veriyor ve gastrik bypass ameliyatı geçiriyor. Ameliyat olduğu kişi, uzmanlık alanı obezite cerrahisi olan biri değil, sadece ara sıra bu ameliyatları da yapıyor. Ameliyattan sonra A.’ya hiçbir ameliyat sonrası diyet desteği ya da bilgisi verilmiyor. Hatta, ameliyattan hemen sonra hastanedeyken tavuk, salata gibi besinler veriliyor.

Obezite Cerrahisi Garantili Bir Yöntem mi?

A, ameliyatın erken dönemlerinde kilosunun yarısından fazlasını kaybetmeyi başarıyor. Ama yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirecek bir eğitim ve destek almadığından, kısıtlanmış olan yeme miktarı zamanla giderek artıyor ve A. Sonunda küçük mide poşunu genişletiyor. Verdiği kiloların tamama yakını geri geliyor. Herhangi bir diyet kılavuzu olmaksızın ne isterse yiyor, midesinin onu durdurmasını bekliyor. Ama midesi her geçen gün daha fazla gıdaya izin vermeye başlıyor. Bir süre sonra, A. obezite mücadelesinde obezite cerrahisine rağmen bir kez daha umutsuzluğa kapılıyor.

Yapılan endoskopik inceleme sonucunda ya revizyonel cerrahi yapılması, ya da poş reset yönteminin denenmesi öneriliyor.

Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım 2

Poş Reset Yöntemi nedir?

Mide muhteşem bir organdır. Büyük miktarlarda gıdayı alabilecek kadar genişleme kapasitesine sahiptir. Gıda barsaklara gönderildikten sonra ise tekrar eski boyutuna gelebilir. Obezite cerrahisinden sonra da mide bu genişleme ve küçülme reaksiyonunu sürdürür. Midenin ruga adı verilen katlantıları gıdaya yanıt olarak bu işlevi sürdürmesini sağlar.

Tarihsel olarak, midenin alabileceği kadar gıdayla doldurulması sorun olmazdı. Çünkü insanın gıdaya ulaşması her zaman mümkün olmazdı. Ancak günümüzde gıdaya ulaşmak nispeten kolaylaşmıştır, ucuzlamıştır ve ucuz gıda genellikle çokça işlenmiş, yüksek kalorili besinlerden oluşur. Kaldıramayacağımız kadar fazla gıda tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek sonunda açlık-tokluk sinyallerimizi bozar. Midenin tamamen dolmuş olduğu ve bir lokma daha yiyemeyeceğimizi bildirdiği nokta giderek yukarı taşınır.

Mide Duvarları Esnek midir?

Bu konuda bir teori, fazla yediğinizde midedeki rugaların gerildiği ve sürekli gıda akışı yüzünden asla normal boyutuna gerileyemediğidir. Bu nedenle mide giderek daha fazla gıdaya alışır ve tam tokluk hissinin oluşması için giderek daha fazla yenmesi gerekir.

Poş Reset yöntemi midenizi normal boyutuna döndürmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bu da gıda alımınızı ciddi şekilde azaltarak yapılabilir. Bunu kendi kendinize de yapmanız mümkündür, ancak mutlaka bir bariatrik diyetisyen eşliğinde yapmanızı öneririz.

poş reset diyeti

Poş Reset Yöntemi Nasıl İşe Yarar?

Poş Reset Yöntemi obezite cerrahisinden sonraki diyetinize benzer. Normalde gastrik bypass sonrası diyeti 4-5 aşamadan oluşur ve 8-10 hafta arası sürer. Poş reset sistemi aynı kılavuzları sadece 8-10 gün uygulamaya dayanır. Bu süreçte gıda alımınız ciddi şekilde kısıtlanacağından, herhangi bir gıda-vitamin-mineral eksikliği yaşamamanız için bariatrik diyetisyenimizle çalışmanız gerekeceğini tekrar hatırlatalım.

1. Gün: Sadece berrak sıvılar. Su, et suyu, kafeinsiz çay veya kahve, şekersiz ve karbonatsız içecekler.

2-3. Gün: Sıvı gıdalar. Şekersiz, karbonatsız sıvılara eklenmiş protein tozu, şekersiz pudding, tanesiz çorbalar, yağsız yoğurt, şekersiz komposto, posasız elma suyu. Hedefin midenizi gerecek hiçbir gıda yememek veya içmemek olduğunu unutmayın. O nedenle sıvı veya gıda alımınızı aralıklı olarak çok küçük miktarlarla kısıtlayın.

4-6. Gün: Püre gıdalar. Badem ya da Hindistan cevizi sütüne eklenmiş protein tozu, humus, yağsız taze peynir, tanesiz çorbalar, çırpılmış yumurta. Bu dönemde püre haline getirilse de et tüketmemelisiniz.

7-9. Gün: Yumuşak gıdalar. Yumuşak, haşlanmış sebzeler, yağsız, taze peynirler, püre halinde et ya da tavuk, çırpılmış yumurta, buharda pişmiş balık, muz, avokado gibi püre meyveler, somon ya da ton balığı.

10.Gün ve sonrası: Sağlıklı gıdalar

Ekstra İpuçları:

Ekleyeceğiniz her gıdayı çok küçük miktarlarda ve azar azar ekleyin. Bir öğününüz asla-ama asla yumruğunuzdan büyük olmasın! Su alımını öğünlerden en az 30 dk ve sonra yapmayı kural haline getirin. Yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemeyi alışkanlık edinin. Öğünleriniz ortalama 30 dk sürsün. Sofrada daha fazla da oturmayın. Meyveleri sınırlı olarak tüketebilirsiniz, ancak şeker ve karbonhidrat içeren tüm ürünlerden uzak durun.

Günlük gıda ve sıvı tüketiminizi bir günlüğe kaydederek bariatrik diyetisyenimizle paylaşın. Unutmayın ki poş reset kolay değildir, ancak gerçekten motive olup, iyi uygularsanız kilo vermenizin yeniden yola girmesini sağlayabilir. Revizyon ameliyatları kolay değildir, ilk ameliyatlardan daha risklidir. Üstelik revizyondan sonra da bu beslenme alışkanlıklarını edinmeniz gereklidir. O nedenle, revizyondan önce beslenmenizi düzene oturtmak için tekrar ve aynı istekle bir çaba göstermeniz gereklidir.

Son olarak belirtmek gerekir ki, obezite cerrahisinden sonra başarının en önemli sırrı bu konuda deneyimli bir ekiple iletişimde olmak ve sürekli destek almaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

39 thoughts on “Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım”

 1. Mediha Bezirganoglu

  Merhaba hocam
  Ben 2.5 yil once tup mide ameliyati oldum.118 kilo ile girdim.su an 88 kiloyum.kati sivi ayrimini hic aksatmadim.asitli icecekler hic tuketmedim..yaklasik 4 yildir menapozdayim.yediklerime dikkat etmeme ragmen kilo verme orani cok düşük.ister istemez insanin psikolojisi bozuluyor.poset reset diyetini uygulamak istiyorum.su tuketim orani yine 2-3 litre arasi mi olacak…birde sanirim işimden dolayi da hareketsizim sanirim kilo verememe sebebim …eger sporla birlikte bu poset reseti denersem sorun olurmu???

  1. Mediha hanım merhaba,
   Diyet her hastaya özel olmalıdır. O nedenle bariatrik diyetisyenimizden destek almak üzere +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

 2. 2,5 yıllık tüp mideliyim 108,5 la ameliyat oldum 67 kiloya kadar indim omurgamda tümör çıkınca acil ameliyat oldum bir ay çelik korseyle yattım 70 kilo oldum ben hiç katı sıvı ayrımını bozmadım sadece sabah yumurta ve akşamda çorba yada sebze yiyorum spor salonuna gittim yürümeyi çok severim günlük 20 bin adımları bulurum ama artık kilo veremez duruma gelip üzülürken oğlumun madde bağımlılığına girip sokaklara düşmesiyle ben zor zamanlar yaşadım sürekli zanax ve ozaprin içmeye başkadım çünkü anne olarak onu sokaklarda görmek çok zordu bu ilaçlarla ben 83 kilo oldum ve hala yemekerim değişmediği halde kilo veremiyorum bu seferde kilo yüzünden çok üzülüyorum ben ne yapabilirim

  1. Fatma hanım merhaba,
   Yaşadıklarınız için üzgünüm. Hayat ne yazık ki zaman zaman çok zor olabiliyor. Kilo geri alımınız konusunda revizyon seçenekleri ile ilgili değerlendirme ve bilgi için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp