Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım

Yayın Tarihi: 03/01/2017

Poş Reset Diyeti Nedir?

Birçoğunuza oldukça tanıdık gelecek bir hastanın obezite cerrahisi öyküsünü paylaşacağım. A. hayatı boyunca kilo sorunuyla boğuşan ve alıp vermeyle giden birçok diyet denemesi olan bir hasta. Bir çok kez ölümcül diyetler yaparak, aç kalarak oldukça hızlı ve başarılı kilo veriyor. Hatta bitkisel olduğu iddia edilen bazı ilaçlar ve kafein tabletleri kullanıyor ama sonuç sadece tiroid bezi ve hipofizinde bazı hormonal bozukluklara yol açmak oluyor.

2001 yılında A. obezite cerrahisine karar veriyor ve gastrik bypass ameliyatı geçiriyor. Ameliyat olduğu kişi, uzmanlık alanı obezite cerrahisi olan biri değil, sadece ara sıra bu ameliyatları da yapıyor. Ameliyattan sonra A.’ya hiçbir ameliyat sonrası diyet desteği ya da bilgisi verilmiyor. Hatta, ameliyattan hemen sonra hastanedeyken tavuk, salata gibi besinler veriliyor.

Obezite Cerrahisi Garantili Bir Yöntem mi?

A, ameliyatın erken dönemlerinde kilosunun yarısından fazlasını kaybetmeyi başarıyor. Ama yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirecek bir eğitim ve destek almadığından, kısıtlanmış olan yeme miktarı zamanla giderek artıyor ve A. Sonunda küçük mide poşunu genişletiyor. Verdiği kiloların tamama yakını geri geliyor. Herhangi bir diyet kılavuzu olmaksızın ne isterse yiyor, midesinin onu durdurmasını bekliyor. Ama midesi her geçen gün daha fazla gıdaya izin vermeye başlıyor. Bir süre sonra, A. obezite mücadelesinde obezite cerrahisine rağmen bir kez daha umutsuzluğa kapılıyor.

Yapılan endoskopik inceleme sonucunda ya revizyonel cerrahi yapılması, ya da poş reset yönteminin denenmesi öneriliyor.

Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım 2

Poş Reset Yöntemi nedir?

Mide muhteşem bir organdır. Büyük miktarlarda gıdayı alabilecek kadar genişleme kapasitesine sahiptir. Gıda barsaklara gönderildikten sonra ise tekrar eski boyutuna gelebilir. Obezite cerrahisinden sonra da mide bu genişleme ve küçülme reaksiyonunu sürdürür. Midenin ruga adı verilen katlantıları gıdaya yanıt olarak bu işlevi sürdürmesini sağlar.

Tarihsel olarak, midenin alabileceği kadar gıdayla doldurulması sorun olmazdı. Çünkü insanın gıdaya ulaşması her zaman mümkün olmazdı. Ancak günümüzde gıdaya ulaşmak nispeten kolaylaşmıştır, ucuzlamıştır ve ucuz gıda genellikle çokça işlenmiş, yüksek kalorili besinlerden oluşur. Kaldıramayacağımız kadar fazla gıda tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek sonunda açlık-tokluk sinyallerimizi bozar. Midenin tamamen dolmuş olduğu ve bir lokma daha yiyemeyeceğimizi bildirdiği nokta giderek yukarı taşınır.

Mide Duvarları Esnek midir?

Bu konuda bir teori, fazla yediğinizde midedeki rugaların gerildiği ve sürekli gıda akışı yüzünden asla normal boyutuna gerileyemediğidir. Bu nedenle mide giderek daha fazla gıdaya alışır ve tam tokluk hissinin oluşması için giderek daha fazla yenmesi gerekir.

Poş Reset yöntemi midenizi normal boyutuna döndürmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bu da gıda alımınızı ciddi şekilde azaltarak yapılabilir. Bunu kendi kendinize de yapmanız mümkündür, ancak mutlaka bir bariatrik diyetisyen eşliğinde yapmanızı öneririz.

poş reset diyeti

Poş Reset Yöntemi Nasıl İşe Yarar?

Poş Reset Yöntemi obezite cerrahisinden sonraki diyetinize benzer. Normalde gastrik bypass sonrası diyeti 4-5 aşamadan oluşur ve 8-10 hafta arası sürer. Poş reset sistemi aynı kılavuzları sadece 8-10 gün uygulamaya dayanır. Bu süreçte gıda alımınız ciddi şekilde kısıtlanacağından, herhangi bir gıda-vitamin-mineral eksikliği yaşamamanız için bariatrik diyetisyenimizle çalışmanız gerekeceğini tekrar hatırlatalım.

1. Gün: Sadece berrak sıvılar. Su, et suyu, kafeinsiz çay veya kahve, şekersiz ve karbonatsız içecekler.

2-3. Gün: Sıvı gıdalar. Şekersiz, karbonatsız sıvılara eklenmiş protein tozu, şekersiz pudding, tanesiz çorbalar, yağsız yoğurt, şekersiz komposto, posasız elma suyu. Hedefin midenizi gerecek hiçbir gıda yememek veya içmemek olduğunu unutmayın. O nedenle sıvı veya gıda alımınızı aralıklı olarak çok küçük miktarlarla kısıtlayın.

4-6. Gün: Püre gıdalar. Badem ya da Hindistan cevizi sütüne eklenmiş protein tozu, humus, yağsız taze peynir, tanesiz çorbalar, çırpılmış yumurta. Bu dönemde püre haline getirilse de et tüketmemelisiniz.

7-9. Gün: Yumuşak gıdalar. Yumuşak, haşlanmış sebzeler, yağsız, taze peynirler, püre halinde et ya da tavuk, çırpılmış yumurta, buharda pişmiş balık, muz, avokado gibi püre meyveler, somon ya da ton balığı.

10.Gün ve sonrası: Sağlıklı gıdalar

Ekstra İpuçları:

Ekleyeceğiniz her gıdayı çok küçük miktarlarda ve azar azar ekleyin. Bir öğününüz asla-ama asla yumruğunuzdan büyük olmasın! Su alımını öğünlerden en az 30 dk ve sonra yapmayı kural haline getirin. Yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemeyi alışkanlık edinin. Öğünleriniz ortalama 30 dk sürsün. Sofrada daha fazla da oturmayın. Meyveleri sınırlı olarak tüketebilirsiniz, ancak şeker ve karbonhidrat içeren tüm ürünlerden uzak durun.

Günlük gıda ve sıvı tüketiminizi bir günlüğe kaydederek bariatrik diyetisyenimizle paylaşın. Unutmayın ki poş reset kolay değildir, ancak gerçekten motive olup, iyi uygularsanız kilo vermenizin yeniden yola girmesini sağlayabilir. Revizyon ameliyatları kolay değildir, ilk ameliyatlardan daha risklidir. Üstelik revizyondan sonra da bu beslenme alışkanlıklarını edinmeniz gereklidir. O nedenle, revizyondan önce beslenmenizi düzene oturtmak için tekrar ve aynı istekle bir çaba göstermeniz gereklidir.

Son olarak belirtmek gerekir ki, obezite cerrahisinden sonra başarının en önemli sırrı bu konuda deneyimli bir ekiple iletişimde olmak ve sürekli destek almaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

25 thoughts on “Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım”

 1. blank

  Mrb murat bey ben 142 kg la ameliyata gırdım 2 yıl doldu sayılır kilo vermem 98 de kaldı pandemi ilk dönemlerinde haçmi küçük ama kalorisi yüksek gıda tüketimim sonucu 103 gördüm acil panikle toparladım zar zor 9 ayda 94 kiloya düştüm ama inanın 3 ayda 1 kilo ancak verebiliyorum piş diyetini yapsam yoksa ciddi destek mi alsam kararsızım hala mide hacmim büyümedi katı sıvı devam.

  1. blank

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Sizi detaylı değerlendirmeden karar veremem ama, kilo alma eğiliminizin profesyonel destek gerektirdiğini düşünüyorum. Bariatrik diyetisyenimizden destek almak isterseniz 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 2. blank

  Merhaba Murat Bey, ben 20 yaşındayım. 13 Mayıs 2019 da 155 kilo ile tüpmide ameliyatı oldum ve 4 ayda 120 kiloya düştüm. Ama sonra kilo vermem durdu ve kilo almaya başladım. Şuan 150 kiloya kadar ulaştım ve her gün giderek kilo alıyorum. İştahımı hiçbir şekilde kontrol edemiyorum, midem eski haline döndü diyebilirim. Bu poş reset yöntemini uygulamayı denedim ama bunu yaparken bile iştahımı kontrol edemeyip ilk günden birsürü şey yedim. Eğer buna bir dur demezsem giderek kötüye gideceğim ve yaşım çok genç olduğu için beni psikolojik olarak da çok etkiliyor. Ameliyatımı devlet hastanesinde yapmıştım ve birdaha gidersem revizyon yaparlar mı bilmiyorum, özel hastanede ameliyat olmaya da durumum yok zaten. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim çaresizim resmen.

  1. blank

   Ayşe hanım merhaba,
   Ameliyat öncesi ve şimdiki kilonuz karşılaştırıldığında obezite cerrahisinden gereken sonucu alamadığınız net. Bunun teknik problemlerden diyet uyumsuzluğuna kadar bir çok nedeni olabilir. Ancak tek net olan revizyon ameliyatına ihtiyacınız olduğu. SGK anlaşmalı hastanede yardımcı olabiliriz. Ama ekonomik olarak mümkün değilse, mutlaka devlet ve üniversite hastanelerini araştırın. Ancak en önemlisi, bunu bir başarısızlık gibi görüp kendinizi suçlamayın, suçlayanlara da fırsat vermeyin. Obezite bir hastalıktır, tedavisi her zaman kolay olmayabilir, zaten bu nedenle revizyon ameliyatları var.
   Sevgilerimle.

 3. blank

  Merhaba Murat Bey, 1.5 yıl önce tüp mide ameliyatı oldum. 135 kiloydum sonra 69 kiloya kadar düştüm. şimdi kilo almaya başladım 75 kilo oldum bu durum beni çok tedirgin ediyor. spor yapıyorum ama iştahım çok açıldı ne yapacağımı bilemedim poş reset diyetini denesem işe yarar mı?

  1. blank

   Eda hanım merhaba,
   Obezite cerrahisinden sonra kilo almanın bir çok nedeni vardır. O nedenle profesyonel bir ekiple önce nedenlerin gözden geçirilmesi, sorun diyetle ilgiliyse size özel bir reset diyeti uygulanması önemlidir. Yani burada da şablon diyetler değil, kişiye özel yaklaşım önemlidir. Öncelikle ameliyatınızı yapan ekibe ulaşmanızı öneririm. Ulaşamıyor ya da güven sorunu yaşıyor, gerekli desteği alamıyorsanız 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 4. blank

  Merhaba, 2016 yilinda tüp mide ameliyati oldum. 120 kilodan 61 kiloya düştüm. Simdi 69 kiloya geri ciktim. Resetleme diyeti yapabilirim di mi?

 5. blank
  Esranur Kabasakal

  Merhaba sayın doktorum yasım 28 . 06.09.19 Tarihinde 157 kg ile ameliata girdim suan güncel kilom 85. Kilo vermem durdu bende post reset i uygulamak istiyorum . Sizce uygunmudur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir