Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım

Yayın Tarihi: 03/01/2017

Poş Reset Diyeti Nedir?

Birçoğunuza oldukça tanıdık gelecek bir hastanın obezite cerrahisi öyküsünü paylaşacağım. A. hayatı boyunca kilo sorunuyla boğuşan ve alıp vermeyle giden birçok diyet denemesi olan bir hasta. Bir çok kez ölümcül diyetler yaparak, aç kalarak oldukça hızlı ve başarılı kilo veriyor. Hatta bitkisel olduğu iddia edilen bazı ilaçlar ve kafein tabletleri kullanıyor ama sonuç sadece tiroid bezi ve hipofizinde bazı hormonal bozukluklara yol açmak oluyor.

2001 yılında A. obezite cerrahisine karar veriyor ve gastrik bypass ameliyatı geçiriyor. Ameliyat olduğu kişi, uzmanlık alanı obezite cerrahisi olan biri değil, sadece ara sıra bu ameliyatları da yapıyor. Ameliyattan sonra A.’ya hiçbir ameliyat sonrası diyet desteği ya da bilgisi verilmiyor. Hatta, ameliyattan hemen sonra hastanedeyken tavuk, salata gibi besinler veriliyor.

Obezite Cerrahisi Garantili Bir Yöntem mi?

A, ameliyatın erken dönemlerinde kilosunun yarısından fazlasını kaybetmeyi başarıyor. Ama yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirecek bir eğitim ve destek almadığından, kısıtlanmış olan yeme miktarı zamanla giderek artıyor ve A. Sonunda küçük mide poşunu genişletiyor. Verdiği kiloların tamama yakını geri geliyor. Herhangi bir diyet kılavuzu olmaksızın ne isterse yiyor, midesinin onu durdurmasını bekliyor. Ama midesi her geçen gün daha fazla gıdaya izin vermeye başlıyor. Bir süre sonra, A. obezite mücadelesinde obezite cerrahisine rağmen bir kez daha umutsuzluğa kapılıyor.

Yapılan endoskopik inceleme sonucunda ya revizyonel cerrahi yapılması, ya da poş reset yönteminin denenmesi öneriliyor.

Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım 2

Poş Reset Yöntemi nedir?

Mide muhteşem bir organdır. Büyük miktarlarda gıdayı alabilecek kadar genişleme kapasitesine sahiptir. Gıda barsaklara gönderildikten sonra ise tekrar eski boyutuna gelebilir. Obezite cerrahisinden sonra da mide bu genişleme ve küçülme reaksiyonunu sürdürür. Midenin ruga adı verilen katlantıları gıdaya yanıt olarak bu işlevi sürdürmesini sağlar.

Tarihsel olarak, midenin alabileceği kadar gıdayla doldurulması sorun olmazdı. Çünkü insanın gıdaya ulaşması her zaman mümkün olmazdı. Ancak günümüzde gıdaya ulaşmak nispeten kolaylaşmıştır, ucuzlamıştır ve ucuz gıda genellikle çokça işlenmiş, yüksek kalorili besinlerden oluşur. Kaldıramayacağımız kadar fazla gıda tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek sonunda açlık-tokluk sinyallerimizi bozar. Midenin tamamen dolmuş olduğu ve bir lokma daha yiyemeyeceğimizi bildirdiği nokta giderek yukarı taşınır.

Mide Duvarları Esnek midir?

Bu konuda bir teori, fazla yediğinizde midedeki rugaların gerildiği ve sürekli gıda akışı yüzünden asla normal boyutuna gerileyemediğidir. Bu nedenle mide giderek daha fazla gıdaya alışır ve tam tokluk hissinin oluşması için giderek daha fazla yenmesi gerekir.

Poş Reset yöntemi midenizi normal boyutuna döndürmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bu da gıda alımınızı ciddi şekilde azaltarak yapılabilir. Bunu kendi kendinize de yapmanız mümkündür, ancak mutlaka bir bariatrik diyetisyen eşliğinde yapmanızı öneririz.

poş reset diyeti

Poş Reset Yöntemi Nasıl İşe Yarar?

Poş Reset Yöntemi obezite cerrahisinden sonraki diyetinize benzer. Normalde gastrik bypass sonrası diyeti 4-5 aşamadan oluşur ve 8-10 hafta arası sürer. Poş reset sistemi aynı kılavuzları sadece 8-10 gün uygulamaya dayanır. Bu süreçte gıda alımınız ciddi şekilde kısıtlanacağından, herhangi bir gıda-vitamin-mineral eksikliği yaşamamanız için bariatrik diyetisyenimizle çalışmanız gerekeceğini tekrar hatırlatalım.

1. Gün: Sadece berrak sıvılar. Su, et suyu, kafeinsiz çay veya kahve, şekersiz ve karbonatsız içecekler.

2-3. Gün: Sıvı gıdalar. Şekersiz, karbonatsız sıvılara eklenmiş protein tozu, şekersiz pudding, tanesiz çorbalar, yağsız yoğurt, şekersiz komposto, posasız elma suyu. Hedefin midenizi gerecek hiçbir gıda yememek veya içmemek olduğunu unutmayın. O nedenle sıvı veya gıda alımınızı aralıklı olarak çok küçük miktarlarla kısıtlayın.

4-6. Gün: Püre gıdalar. Badem ya da Hindistan cevizi sütüne eklenmiş protein tozu, humus, yağsız taze peynir, tanesiz çorbalar, çırpılmış yumurta. Bu dönemde püre haline getirilse de et tüketmemelisiniz.

7-9. Gün: Yumuşak gıdalar. Yumuşak, haşlanmış sebzeler, yağsız, taze peynirler, püre halinde et ya da tavuk, çırpılmış yumurta, buharda pişmiş balık, muz, avokado gibi püre meyveler, somon ya da ton balığı.

10.Gün ve sonrası: Sağlıklı gıdalar

Ekstra İpuçları:

Ekleyeceğiniz her gıdayı çok küçük miktarlarda ve azar azar ekleyin. Bir öğününüz asla-ama asla yumruğunuzdan büyük olmasın! Su alımını öğünlerden en az 30 dk ve sonra yapmayı kural haline getirin. Yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemeyi alışkanlık edinin. Öğünleriniz ortalama 30 dk sürsün. Sofrada daha fazla da oturmayın. Meyveleri sınırlı olarak tüketebilirsiniz, ancak şeker ve karbonhidrat içeren tüm ürünlerden uzak durun.

Günlük gıda ve sıvı tüketiminizi bir günlüğe kaydederek bariatrik diyetisyenimizle paylaşın. Unutmayın ki poş reset kolay değildir, ancak gerçekten motive olup, iyi uygularsanız kilo vermenizin yeniden yola girmesini sağlayabilir. Revizyon ameliyatları kolay değildir, ilk ameliyatlardan daha risklidir. Üstelik revizyondan sonra da bu beslenme alışkanlıklarını edinmeniz gereklidir. O nedenle, revizyondan önce beslenmenizi düzene oturtmak için tekrar ve aynı istekle bir çaba göstermeniz gereklidir.

Son olarak belirtmek gerekir ki, obezite cerrahisinden sonra başarının en önemli sırrı bu konuda deneyimli bir ekiple iletişimde olmak ve sürekli destek almaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

35 thoughts on “Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım”

 1. blank

  Hocam merhaba ben 2019 yılında 146 kg ile ameliyata girdim 58 e kadar düştüm ama pandemi döneminde 67 ye çıktım çok panik halindeyim. Sürekli kusuyorum son zamanlarda devlet hastanelerinde Bariatric diyetisyenler bulamadım. Ameliyat olduğum doktor ameliyat sonrasında ki sürecimde de benimle hiç ilgilenmedi takiplerimi hep kendim yaptırdım. Poş reset uygulamalımıyım ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. blank

   Merhaba,
   Öncelikle sizin önceliğiniz poş reset diyeti değil sürekli kusmanız. Kendi cerrahınızdan destek alamıyorsanız, mutlaka deneyimli bir ekibin takibine girmelisiniz. Öncelikle kusma nedeni, sonra da geri kilo alımı değerlendirilip çözülmeli. Ameliyatı yapıp bırakmakla obezite cerrahı olunmuyor maalesef.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. blank

  Merhaba, 16/07/2021 ameliyat oldum. 110 kg den 97’e dustum. Fakat bir sorum olucakti. Hizli yemekle midem geri buyurmu? Yemeklerim 10-30 dk bitiyor ama cogu zaman 10-20 dk.. cok tika basa bir his oluyor… Midemin buyumesinden col korkuyorum suanki yediklerim diyetisyenin verdikleri.
  Tsk ederim

  1. blank

   Merhaba,
   Hızlı ve fazla yemekle elbette mide büyür. “Tıka basa” hissinin oluşmasını beklemeden yemeyi kesmelisiniz. Ayrıca piyasadaki bir çok diyetisyenin ameliyatta oluşturduğumuz midenin boyutu hakkında fikri bile yok. O nedenle “diyetisyenin verdiklerini bitireceğim” diye midenizi zorlamanız yarardan çok zarar getirir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 3. blank

  Hocam mrb 177 kg ameliyata girdim ameliyat olalı 4 yıl oldu ilk yıl 80 kg düştüm 3 yıl boyunca kilomu korudum 4. yıl azar azarda olsa kilo aldım şu an 88 kg dayım herhangi bir önlem almam gerekirmi tşk. ederim.

  1. blank

   Merhaba,
   Beslenme şeklinizin değerlendirilmesi ve varsa hataların üzerinde çalışılması gerekebilir. Herşeyden önce “önce protein, bol protein” düsturunu unutun. Artık koruma dönemindesiniz. Olabildiği kadar işlenmemiş, sebze meyve ağırlıklı bir beslenmeyi oturtmaya çalışın.
   Sağlıklı günler dilerim.

 4. blank

  Hocam merhaba
  Ben gastrik by-pass ameliyatı geçirdim.140 kilodan 75 kiloya düştüm. geçen sene 5 kilo kadar aldım veremeden hamile kaldım şuan 87 kiloyum ameliyat olalı 10 sene oldu bu yöntem bende işe yarar mı?

  1. blank

   Tuğba hanım merhaba,
   Obezite cerrahisi ile büyük bir başarı yakalamışsınız. İlk ameliyatta teknik sorun olmayan hastalarda geri kilo alımının en önemli sebepleri kötü beslenme alışkanlıklarına dönmek veya vücudun adaptasyon yeteneğidir. İlkini bir bariatrik diyetisyen desteği ile poş reset yöntemini uygulayarak çözebilir veya en aza indirebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. blank

  Mrb ben 8 yıl önce 145 kg olaraka gastriknbaypas oldum 73 kg indim pandemiden iş hayatı bitti 2 yıldır evdeyim ve şu an 110 kg oldum hicbir şekild e önün e geçemiyorum revize de olamazmisim diyetisyenede geçtim vücut değerlerim çok düşük olduğu için bir türlü dengeleyemiyorum tsk.

  1. blank

   Merhaba,
   Revizyon olamayacağınızı kim söylediyse yanlış bilgi. Kilo alımınız revizyon gerektirecek düzeyde. Değerlendirme ve detaylı bilgi için 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir