Obezitenin Ameliyatsız Tedavisi Kapıda mı?

Barsak Bakterisi Farelerde Obezite Gelişmesini Önledi!

Utah Health Üniversitesi araştırmacıları farelerin obez olmasını engelleyen ve insanlarda da aynı şekilde kiloyu kontrol edebileceği düşünülen spesifik bir bakteri sınıfı saptadılar. Barsaklarda bulunan Clostridia türü bakterinin farelerde barsağın yağı emme yeteneğini bloke ederek obezite gelişimini önlediği gösterildi. Clostridia aslında barsaklarda bulunan ve flora veya mikrobiyom denilen trilyonlarca barsak mikroorganizmasından sadece bir grubu…

barsak bakterileri obeziteyi önlüyor

Science dergisinde yayınlanan çalışmada sağlıklı farelerde Clostridia oranının fazlalığı dikkat çekti. Yaşlanmayla birlikte immun sistemdeki bozulmayla birlikte bu bakteriler de kaybediliyordu. Bundan sonra ise sağlıklı beslense bile fareler obez hale geliyordu. Bu bakterilerin tekrar verilmesi farelerin tekrar kilo kaybetmesini sağlıyordu.

Bu çalışma sayesinde, uzun süredir metabolizmayı etkilediği ve obezitede rol oynadığını bildiğimiz mikrobiyota ile ilgili bir tedavi değeri taşıyabilecek bir türü bulmuş olduk. Deneysel olarak Clostridia ile tedavi edilen fareler, mikrobiyomlarında bu bakteriyi bulundurmayanlardan daha zayıf hale geliyordu. Aynı zamanda vücudun yağ asidlerini emmesini sağlayan CD36 genleri de daha düşüktü.

Sağlıklı mikrobiyotayı restore etmek için kullanılan fekal transplant veya probiyotik gibi tedavilerden üstün bir tedavi metodu bulmuş olabiliriz. Barsağa canlı bakterilerin nakledilmesini sağlayan bu yöntemler diyet ve bakterilerin sağ kalmasını etkileyen bazı faktörlere bağlı olarak her zaman işe yaramıyordu.

Güncel çalışmada ise Clostridia tarafından üretilen bir veya daha fazla molekülün barsaktan yağ emilmesini engellediği saptandı. Bir sonraki aşama bu moleküllerin izole edilmesi ve nasıl işe yaradıklarının kanıtlanması olacaktır. Böylece belki de obezite, tip 2 diyabet ve diğer yandaş hastalıkların tedavisinde çığır açacak gelişmeler sağlanabilir. Bu bakteriler bizimle birlikte evrimleştiler ve bize fayda sağladılar. Dolayısıyla onlardan öğreneceğimiz çok şey var.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir