Obezitenin Ameliyatsız Tedavisi Kapıda mı?

Yayın Tarihi: 29/07/2019

Barsak Bakterisi Farelerde Obezite Gelişmesini Önledi!

Utah Health Üniversitesi araştırmacıları farelerin obez olmasını engelleyen ve insanlarda da aynı şekilde kiloyu kontrol edebileceği düşünülen spesifik bir bakteri sınıfı saptadılar. Barsaklarda bulunan Clostridia türü bakterinin farelerde barsağın yağı emme yeteneğini bloke ederek obezite gelişimini önlediği gösterildi. Clostridia aslında barsaklarda bulunan ve flora veya mikrobiyom denilen trilyonlarca barsak mikroorganizmasından sadece bir grubu…

Science dergisinde yayınlanan çalışmada sağlıklı farelerde Clostridia oranının fazlalığı dikkat çekti. Yaşlanmayla birlikte immun sistemdeki bozulmayla birlikte bu bakteriler de kaybediliyordu. Bundan sonra ise sağlıklı beslense bile fareler obez hale geliyordu. Bu bakterilerin tekrar verilmesi farelerin tekrar kilo kaybetmesini sağlıyordu.

Bu çalışma sayesinde, uzun süredir metabolizmayı etkilediği ve obezitede rol oynadığını bildiğimiz mikrobiyota ile ilgili bir tedavi değeri taşıyabilecek bir türü bulmuş olduk. Deneysel olarak Clostridia ile tedavi edilen fareler, mikrobiyomlarında bu bakteriyi bulundurmayanlardan daha zayıf hale geliyordu. Aynı zamanda vücudun yağ asidlerini emmesini sağlayan CD36 genleri de daha düşüktü.

Sağlıklı mikrobiyotayı restore etmek için kullanılan fekal transplant veya probiyotik gibi tedavilerden üstün bir tedavi metodu bulmuş olabiliriz. Barsağa canlı bakterilerin nakledilmesini sağlayan bu yöntemler diyet ve bakterilerin sağ kalmasını etkileyen bazı faktörlere bağlı olarak her zaman işe yaramıyordu.

Güncel çalışmada ise Clostridia tarafından üretilen bir veya daha fazla molekülün barsaktan yağ emilmesini engellediği saptandı. Bir sonraki aşama bu moleküllerin izole edilmesi ve nasıl işe yaradıklarının kanıtlanması olacaktır. Böylece belki de obezite, tip 2 diyabet ve diğer yandaş hastalıkların tedavisinde çığır açacak gelişmeler sağlanabilir. Bu bakteriler bizimle birlikte evrimleştiler ve bize fayda sağladılar. Dolayısıyla onlardan öğreneceğimiz çok şey var.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp