Diyet Tedavisi

Diyet Tedavisi

Obezitenin diyetle tedavisi

Tüm diyetinizi daha sağlıklı hale getirmek için sebze, meyve ve baklagiller gibi daha fazla bitki kökenli gıdalar tüketmelisiniz.

Obezitenin Diyet ile Tedavisi

Obezitenin üstesinden gelmek için alınan kalori miktarlarını azaltmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek hayati öneme sahiptir.

Bazı şok diyetlerle başlangıçta çok hızlı ve fazla miktarda kilo verilebilse de, uzun vadede yavaş ve sabit kilo kaybı sağlayabilen, sürdürülebilir beslenme tarzı kalıcılığın temel koşuludur. Bu nedenle, gerçekçi olmayan ve sürdürülemez şok diyet türlerinden uzak durulmalıdır.

Mantıklı bir kilo kaybı programının en az 6 aylık bir süreci içermesi ve sonra koruma fazında en az 1 yıl süreyle kaybedilen kilonun korunması gerekir. İdeal veya “en etkili” diyet yoktur. En iyi diyet sizin zorlanmadan uygulayabileceğiniz ve sürdürülebilir olandır. Diyette kalem kalem besin miktarlarına odaklanmak yerine, bazı prensipleri sindirmek daha önemlidir:

Kalori azaltma

Kilo vermenin anahtarı, aldığınız kalori miktarını ne kadar azalttığınızdır. Tipik yeme ve içme alışkanlıklarınız beslenme uzmanı tarafından değerlendirilerek, normalde tüketmeniz gereken kalori miktarı belirlenecek ve ne kadar kalori eksiltmeniz gerektiği hesaplanacaktır. Kabaca bu miktar kadınlar için günlük 1200-1500, erkekler içinse 1500-1800 kalori civarındadır.

Haftada 0.5-1 kg vermek için günlük kalori alımınızı 500-1000 kalori azaltmalısınız. Genellikle kadınların günde 1000-1200, erkeklerin de 1200-1600 kalori alması, güvenli şekilde kilo vermelerini sağlamaktadır. Bu kalori seviyeleri bir kılavuzdur.

Günde 1600 kalori alıyor ve kilo veremiyorsanız 1200’e düşebilirsiniz. Bu düşüşü günde 100 veya 200 kalori eksilterek zamanla da yapabilirsiniz. 800 ve altındaki çok düşük kalorili diyetler bir doktor gözetiminde değilseniz sakıncalıdır ve yapılmamalıdır.

Daha az gıdayla daha fazla tokluk hissi

Enerji yoğunluğu konseptini kavramanız, daha az kalori tüketerek daha fazla tatmin olmanızı sağlayacaktır. Bütün gıdalar belli oranda kalori içerir. Tatlılar, ekmek, pasta, yağlı ve işlenmiş gıdalar enerji yoğundur. Bu, küçük miktarlarının yüksek kalori içermesi anlamına gelir.

Sebze ve meyveler, baklagiller ise enerji yoğunluğu düşük gıdalardır. Bunların daha büyük porsiyonları, daha düşük kalori sağlar. Enerji yoğunluğu düşük gıdaların daha büyük porsiyonlarla tüketilmesi, açlık ataklarını baskılayacağı gibi, daha düşük kalori ile daha fazla doyma hissi sağlayacaktır.

Sağlıklı Seçimler Yapmak

Tüm diyetinizi daha sağlıklı hale getirmek için sebze, meyve ve baklagiller gibi daha fazla bitki kökenli gıdalar tüketmelisiniz. Aynı zamanda protein içeriği yüksek gıdaları seçmeli ve haftada bir veya iki kez balık tüketmeyi alışkanlık edinmelisiniz. Yanısıra öğünlerde tuz ve şeker miktarlarını azaltmalısınız. Zeytinyağı, canola veya fındık yağı gibi sağlıklı yağları belli oranlarda diyetinize eklemeniz doygunluk hissini arttıracaktır.

Belli Gıdalardan Uzak Durmak

Birçok diyet yüksek karbonhidratlı veya yağlı gıdaların miktarlarını kısıtlar. Şekerli veya tatlandırıcılı içecekler, farkında olmadan istemediğiniz kadar kalori tüketmenize yol açabilir. Bu yiyecek ve içecekleri beslenme planınızdan kalıcı olarak çıkarmak kalori kısıtlamanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı bir beslenme planı vücudunuzun gereksindiği tüm besinleri içermeli, ancak kilo alımınıza yol açmayacak miktarda kalori sağlamalıdır. Doymuş yağlardan, trans yağlardan, kolesterol, tuz ve rafine şekerden fakir olmalıdır. Düşük yağlı yoğurt, peynir ve süt, yağsız et, balık, baklagiller, yulaf ve tam buğday, taze veya dondurulmuş meyveler, her tür sebze diyetinizin temel öğeleri olmalıdır.

Besin Destekleri

Ara öğün olarak yüksek proteinli ve sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Birçok firmanın bu alanda ürünleri olsa da, tıbbi kökenli ürünleri tercih etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Herşeyden önemlisi, mucize gıdalar veya mucize diyetler olmadığını net olarak anlamanızdır. Özellikle medyada hemen her gün mucize ürün olarak tek bir maddenin veya özel bir diyet türünün parlatıldığına tanık olmaktayız. Bu tarz şok diyetler veya sürdürülemez, belli ürünlere dayalı tek tip beslenme tarzının uzun vadeli kilo kaybı sağlayamayacağını, aksine tekrar tekrar kilo alıp vermenize yol açarak metabolizmanızı kötü yönde etkileyeceğini unutmayın.

Gerçekçi hedefler koymanızın kilo verme başarınızı arttıracağından söz etmiştik. 6 ay içinde mevcut kilonuzun % 5-10’unu kaybetmeyi bir hedef olarak belirleyebilirsiniz. Sadece bunun bile koroner kalp hastalığı riskinizi azaltacağı kanıtlanmıştır. Vücut ağırlığınızın % 10’unu kaybettiniz, bunu 6 ay korudunuz, ancak halen obez grubundaysanız diğer metodları da seçenek olarak düşünmelisiniz.

Hemen Ara!