İlaç Tedavisi

İlaç Tedavisi

Günümüzde obezitenin uzun süreli tedavisi için FDA tarafından onaylanmış ilaçlar Orlistat (Xenical), Lorcaserin (Belviq) ve phentermine ile geç salınımlı topiramat karışımından oluşan Osymia’dır.

Obezitenin İlaç ile Tedavisi

Obezitenin ilaçla tedavisi için az sayıda seçenek mevcuttur. Günümüzde obezitenin uzun süreli tedavisi için FDA tarafından onaylanmış ilaçlar Orlistat (Xenical), Lorcaserin (Belviq) ve phentermine ile geç salınımlı topiramat karışımından oluşan Osymia’dır.

FDA reçetesiz satılan ve içeriği bilinmeyen aktif farmasotik maddeler içeren zayıflama ilaçları konusunda bir uyarı yayınlamıştır. Çoğu internet siteleri ve eczanelerde “besin desteği” adı altında pazarlanan bu ürünler FDA tarafından onaylanmamıştır, illegaldir ve potansiyel olarak çok tehlikeli olabilir. Nisan 2015’de FDA bu tarz suplemanlarda amfetamin benzeri stimulan (BMPEA) kullanımını yasaklamıştır. Bu madde bazen acacia rigidula olarak da etiketlere eklenmektedir.

Orlistat

Orlistat pankreastan salınan lipaz enzimini bloke ederek trigliseridlerin sindirimini ve emilimini azaltır. 2 yıl içerisinde % 9-10 kilo kaybı sağlandığını gösteren iki büyük klinik çalışma vardır. Orlistatın kilo kaybı üzerindeki etkinliği ilacın sistemik emilimine bağlı değildir. Bu ilaç bazı yağda eriyen vitaminlerin (A,D,E,K) ve beta karotenin emilimini azaltabilir. Bazı ilaçların emilimini de etkileyebilir. Yan etkileri yağlı gaita, sık defekasyon, gaita kaçırma ve artmış barsak gazıdır.

zayıflama ilaçlarıLorcaserin

Bu ilaç FDA tarafından BMI 30 ve üzerindeki bireylerde, düşük kalorili bir diyet ve egzersiz programına ek olarak kullanılmak üzere Haziran 2012’de onaylanmıştır. Grup 4, yani potansiyel bağımlılık riski olan bir ilaçtır. Lorcaserin’İn hipotalamusta bazı reseptörler üzerinden tokluk hissi yaratarak gıda tüketimini kısıtladığı düşünülmektedir. Onaylanması 1 yıllık tedavide % 5 ve daha fazla kilo kaybı sağladığını ve bunun 2 yıl boyunca korunduğunu gösteren üç önemli çalışma ile olmuştur.

Gerekli ileri dönem araştırmaları ciddi kardiyak yan etkileri olabileceğini düşündürdüğünden, kalp yetmezliği olan hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.

Liraglutide (Saxenda)

Liraglutide iştah ve kalori alımının fizyolojik düzenleyicisi olan GLP1’in bir benzeridir. GLP1 algaçları beynin bir çok bölgesinde bulunmaktadır. Bu ilaç, BMI 30 ve üzerindeki obezlerde diyet ve egzersize ek olarak kronik kilo kontrolü için kullanılmak üzere onay almıştır. Obezite için kullanılan dozu diyabet için kullanılandan (Victosa) farklıdır. 0.6 mg ile başlanıp, 3 mg’a ulaşana dek azar azar arttırılmalıdır.

Liraglutide’in onaylanması 4800 obez hastada yapılan 3 klinik çalışmaya dayanmaktadır. 1 yılda % 4.5 kilo kaybı sağlanmıştır. Kontrol grubunda bu % 3.7’dir. Hastaların ortalama % 34’ü en az vücut ağırlıklarının % 5’ini kaybetmiştir.

Phentermine ve Topiramate

Bu iki maddenin kombinasyonu BMI 30 ve üzeri hastalarda kullanılmak üzere Haziran 2012’de FDA tarafından onaylanmıştır. Gebelerde kullanımı kontrendikedir. Topiramate aslında ilk olarak bileşik antiepileptik olarak lisans alan bir ilaçtır. Hastalarda % 5-7’lere varan ciddi kilo kaybı gözlenmiştir. Kilo kaybının derecesi, başlangıç kilo ile paralel olarak artmaktadır. Bu etkinin mekanizması halen araştırılmaktadır. Etkinlik derecesi etkileyici olmakla birlikte, uyku hali, parestezi, hafıza kaybı ve konfüzyon gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Qsymia ise topiramate’ın geç salınımlı formunu içermektedir. Ayrıca, bu ilaçtaki topiramate dozu (46-92 mg) epilepsi nöbetlerinde kullanılan (günde 2 kez olmak üzere 200 mg) doza göre oldukça düşüktür.

Kısa Süreli Tedavide Kullanılan İlaçlar

ABD’de 8-12 hafta kullanılmak üzere diethylpropion, phendimetrazine, benzphetamine ve phentermine olmak üzere 4 ajan mevcuttur. Bu ilaçlar BMI 30 ve üzerindeki kişilerde kalori kısıtlamasıyla beraber kullanılmalıdır.

Farklı Endikasyonları Olan İlaçlar

Bambaşka tanılar için kullanılmakta olan bazı ilaçlar, aynı zamanda kilo kaybını tetikledikleri için obezite tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu grup seçici seretonin geri alım inhibitörleri gibi (SSRI) bazı antidepresanları içerir. Bu amaçla kullanılan ilaçlar:

Methylphenidate

FDA tarafından obezite tedavisi için onaylanmamıştır, ancak başarılı olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar vardır.

Zonisamide

Gadde ve arkadaşları, 60 obez hasta üzerinde bu antiepileptik ilacı kullandıklarında, çok az yan etki profili ile % 6 civarında kilo kaybı sağladıklarını bildirmişlerdir.

Octreotide

Lustig ve arkadaşları hipotalamus kökenli obezitenin bazı alt gruplarında bu ilacın potansiyel faydalarını rapor etmişlerdir.

Hemen Ara!