Egzersiz Tedavisi

Egzersiz Tedavisi

Ne kadar hareketli olunursa, o kadar fazla kalori harcanacaktır. 1 kilo yağı yakmak için 8000 kalori harcanması gerekir.

Obezitenin Egzersiz ile Tedavisi

Kilo vermek ve sağlıklı bir dönüşümü gerçekleştirmek için egzersiz tedavisi de önemli bir bileşendir. Maalesef, obez bireyler için kilo nedeniyle aktivite oldukça zorlayıcı ve hatta bazen imkansız olabilir. Bu nedenle, öncelikle fiziksel kısıtlılıklar kişiye özgü olarak saptanmalı ve özgün bir egzersiz programı yapılmalıdır. Aksi halde egzersiz gerek kardiyovasküler sistem, gerekse eklemler üzerinde yarardan çok zarara neden olabilir.

Ne kadar hareketli olunursa, o kadar fazla kalori harcanacaktır. 1 kilo yağı yakmak için 8000 kalori harcanması gerekir. Obez bireylerde hafifçe artan tempoda yürüyüş başlangıç için iyi bir seçim olabilir. Artmış fiziksel aktivitenin iyi bir diyetle kombine edilmesi başarılı ve kalıcı kilo verme şansınızı arttıracaktır.

obezite egzersizÖnemli Olan Sürdürülebilir Egzersizler

Sporu yaşamınızın bir parçası haline getirebilmek için, hangi aktivitelerin günlük rutininize uyduğunu belirlemelisiniz. Ancak bu şekilde aktivite günlük yaşamınızın bir parçası haline gelebilir ve uzun süreli bir alışkanlığa dönüşebilir.

En basitinden, asansör kullanmak yerine bir-iki katı merdivenle çıkmayı deneyin. Araç kullanımını azaltarak toplu taşımla gideceğiniz yere ulaşmanız ve bir miktar yolu da yürümeniz iyi bir dönüşüm olacaktır. Düzenli alışveriş ettiğiniz yerler yürüme mesafesindeyse arabanızı evde bırakın. Birçok araştırmada özellikle yoğun saatlerde, çoğu şehiriçi araç kullanımının birkaç kilometreden ibaret olduğunu göstermiştir. Oysa bu bizim, en azından her gün yürümemiz gereken mesafedir. Ortalama bir erişkinin günde en az 30 dakika ve haftada 5 gün orta düzeyde fiziksel aktivite yapması kilo vermek ve kiloyu korumak için gereklidir.

Ortalama aktiviteden kastedilen kişinin ısınmasına ve kalp hızının artmasına neden olan aktivitedir. Bu aktivite kardiyo egzersizi olarak adlandırılır, kalp hastalıkları ve diyabet gelişimini önleyici etkisi vardır.

Bununla birlikte, birçok obez hastanın kilo almayı durdurmak için günde ortalama 45-60 dakika egzersiz yapması gerekir. Kilo kaybından sonra günde 60-90 dakika hafif egzersiz tekrar kilo alımını önlemek için gereklidir. Bu aktivite aralıksız olabileceği gibi, onar dakikalık aralarla da yapılabilir.

Çocukluk Obezitesini Önlemede de Egzersiz Önemli

Çocukların da günde 60 dakika orta düzeyde aktivite yapması gerekir. Bu aktiviteler bisiklete binme, merdiven çıkma, bahçe işleri, yüzme veya spor salonunda egzersiz şeklinde olabilir. Aktiviteyi arttırmanın dışında, obez kişilerin oturarak ve inaktif geçirdikleri süreleri de azaltmaları gerekir. Bu genellikle bilgisayar ve TV başında geçirilen zamanların azaltılmasını gerektirir.

Obezite sorununuz çok ileri derecedeyse ve sağlığınız yeterince iyi değilse mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından genel taramadan geçtikten sonra onun önereceği fiziksel aktiviteleri yapmalısınız.

Fiziksel aktivitenin arttırılması ve daha az kalori tüketilmesi hem kilo vermenize, hem de kilonuzu korumanıza yardım edecektir. Bunun dışında, kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi riskiniz de düşecektir. Diyabet ve meme, kolon, rahim kanseri gibi kanserlere yakalanma riskinin de azaldığı kanıtlanmıştır. Kalp ve akciğer sisteminiz güçlenecek ve daha iyi çalışır hale gelecektir. Kaslarınız ve eklemleriniz güçlenecek, kemik kaybı yavaşlayacaktır. Kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz, uykusuzluk probleminiz varsa azalacak, stressten etkilenmeniz de çok daha az olacaktır.

Fiziksel aktivitenin aerobik, kas güçlendirici, kemik güçlendirici ve gerici(stretching)  olmak üzere dört tipi vardır. Önemli olan, daha önce egzersiz yapmadıysanız mutlaka hafif egzersizlerle başlayıp zamanla arttırmanız, herhangi bir kalp veya akciğer hastalığınız varsa, ilgili uzmanların görüşünü aldıktan sonra egzersize başlamanızdır.

Hemen Ara!