Obezite Kronik İshali % 60 Arttırıyor!

Yayın Tarihi: 12/10/2019

Yeni bir çalışmanın sonuçları, doktorların kronik ishal sorunu olan obez hastalara yaklaşım ve tedavi şeklini değiştirebilir. Vücut kitle indeksi ile barsak alışkanlıkları arasındaki ilişkinin en geniş analizi Beth Israel Medical Center tarafından yapılan bir çalışmada yapıldı. Alimentary Pharmacology and Therapeutics dergisinde yayınlanan çalışma, kişilerin diyeti, yaşam tarzı, psikolojik ve tıbbi durumları ile bağlantısız olarak obezite ile kronik ishal arasında güçlü bir bağlantı buldu. 

Daha önceki çalışmalarda da obeziteyle barsak alışkanlıkları arasındaki ilişkiye dikkat çekilse de, diyet ve diğer faktörlerin bu ilişkideki rolü hesaba katılmamıştı. Çalışmada 20 yaş üstünde 5126 hastanın barsak sağlığı ile ilgili cevapladığı bir anket üzerinden çalışıldı. Bu kişiler irritabl barsak hastalığı, çölyak hastalığı veya kolon kanseri gibi bir öykü içermiyordu. Hastaların bildirdiği barsak alışkanlıkları ile vücut kitle indeksleri arasındaki bağlantı sorgulandı. 

Obezite Kronik İnflamasyona Yol Açıyor

Diyet, fiziksel aktivite, diyabet, laksatif kullanımı ve demografik faktörler kontrol edildikten sonra, obez veya morbid obez bireylerde kronik ishal sıklığının % 60 artmış olduğu bulundu. Diyet başta diğer faktörler devre dışı bırakılsa da, neden obezlerin daha fazla diare yaşadığıyla ilgili altta yatan faktörler halen aydınlatılmış değil. Olası bir açıklama obeziteyle kronik düşük dozlu inflamasyon arasındaki ilişki olabilir.

Gelecekteki araştırmalar obezitenin inflamasyonu nasıl tetiklediğini belirlemede ve hasta popülasyonundaki anormal barsak hastalıklarına tedavi yaklaşımını şekillendirmede faydalı olabilir. Özellikle barsak alışkanlıklarındaki değişikliklerin yaşam konforunu nasıl etkilediği düşünülürse, doktorların obeziteyi tedavi ederken obeziteyle ilişkili tıbbi durumları da gözönüne almalarının önemi ortaya çıkacaktır.

Kaynak: https://www.healio.com/gastroenterology/motility/news/online/%7Bfc451bbd-13d6-46a2-820d-cb0611d84ac9%7D/obesity-linked-with-chronic-diarrhea

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp