Obezite Çığ Gibi Artıyor!

Yayın Tarihi: 05/10/2019

2030’da 250 Milyondan Fazla Çocuk ve Genç Obez Olacak!

WOF (Dünya Obezite Derneği) 191 ülkenin verilerini inceleyerek önümüzdeki on yıllardaki en büyük sorunumuz olacak çocukluk çağı obezitesi risklerini hesapladı. Buna göre Çin en kötü etkilenecek ülke! Çin’de 10 yıl içinde 61.9 milyon obez çocuk olacak. Bu oran ikinci sıradaki Hindistan’ın neredeyse iki katı. ABD 16.9 milyon çocukla üçüncü sırada. Birleşik Krallık ise 1.3 milyon obez gençle 36. sırada. Türkiye listede 13. ülke ve ülkemizde 10 yıl içinde 3.5 milyona yakın obez çocuk olacak.  

Dünyada obezite oranları
@mailonline

Fast food gibi kalitesiz gıdalara kolay erişim, ekran karşısında geçirilen sürenin artması, giderek daha motorize ulaşım dünya çapında çığ gibi artan obezitenin en önemli nedenleri. Bu salgın yakın gelecekte sağlık sistemlerini çökertecek ve birçok ülke şeker ilaçları ve obezite cerrahisi talebini karşılamakta yetersiz kalacak. 

Bu korkunç artış hükümetlerin artık soruna ciddi şekilde eğilmesini ve çocukların sağlıklı olma haklarına saygı duyup korumak için harekete geçmesini gerektiriyor. Obeziteyi önleme konusunda daha iyisini yapabiliriz ve yapmalıyız. Birleşik Krallık’ta ilkokula başlayam çocukların beşte birinden fazlası fazla kilolu veya obez. NHS verilerine göre okulu bitirirken bu oran üçte bire yükseliyor. ABD’de ise 2-19 yaş arasındaki çocukların beşte biri tehlikeli düzeyde fazla kilolu!

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-7532553/amp/Obesity-set-affect-254MILLION-children-teenagers-2030.html

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp