Obezite Çığ Gibi Artıyor!

Yayın Tarihi: 05/10/2019

2030’da 250 Milyondan Fazla Çocuk ve Genç Obez Olacak!

WOF (Dünya Obezite Derneği) 191 ülkenin verilerini inceleyerek önümüzdeki on yıllardaki en büyük sorunumuz olacak çocukluk çağı obezitesi risklerini hesapladı. Buna göre Çin en kötü etkilenecek ülke! Çin’de 10 yıl içinde 61.9 milyon obez çocuk olacak. Bu oran ikinci sıradaki Hindistan’ın neredeyse iki katı. ABD 16.9 milyon çocukla üçüncü sırada. Birleşik Krallık ise 1.3 milyon obez gençle 36. sırada. Türkiye listede 13. ülke ve ülkemizde 10 yıl içinde 3.5 milyona yakın obez çocuk olacak.  

Dünyada obezite oranları
@mailonline

Fast food gibi kalitesiz gıdalara kolay erişim, ekran karşısında geçirilen sürenin artması, giderek daha motorize ulaşım dünya çapında çığ gibi artan obezitenin en önemli nedenleri. Bu salgın yakın gelecekte sağlık sistemlerini çökertecek ve birçok ülke şeker ilaçları ve obezite cerrahisi talebini karşılamakta yetersiz kalacak. 

Bu korkunç artış hükümetlerin artık soruna ciddi şekilde eğilmesini ve çocukların sağlıklı olma haklarına saygı duyup korumak için harekete geçmesini gerektiriyor. Obeziteyi önleme konusunda daha iyisini yapabiliriz ve yapmalıyız. Birleşik Krallık’ta ilkokula başlayam çocukların beşte birinden fazlası fazla kilolu veya obez. NHS verilerine göre okulu bitirirken bu oran üçte bire yükseliyor. ABD’de ise 2-19 yaş arasındaki çocukların beşte biri tehlikeli düzeyde fazla kilolu!

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-7532553/amp/Obesity-set-affect-254MILLION-children-teenagers-2030.html

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp