Obezite Cerrahisinden Sonra Gebelik ve Doğum

Soru: Bariatrik cerrahi geçirdikten sonra gebe kalmak ve doğum yapmak güvenli midir?

Yanıt: Obezite ameliyatından sonra 12-18 ay gebelikten kaçınmanız önerilir. Bu sayede maksimum kilo verimi ve stabil bir kiloya ulaşmanız beklenir. Cerrahiden sonraki eerken dönemde yiyecek açısından çok kısıtlı tüketim ve yaşanan hızlı kilo kaybı ve buna bağlı hızlı metabolik değşimler nedeniyle gebe kalınmaması önerilir.

Soru: Şimdiye kadar korunmadığım halde gebe kalamıyordum, bundan böyle de bu konuda endişelenmeme veya korunmama gerek var mı?

Yanıt: Obezite cerrahisinden sonra üreme kapasitesinde cididi bir artışa hazır olmalısınız. Bu nedenle, öncesinde korunmuyor ve gebe kalmıyor olsanız da, obezite ameliyatından sonra mutlaka korunmalısınız. Doğum kontrol hapları obez hastalarda ve özellikle bypass ameliyatlarından sonra daha az etkili olabilir. Bu nedenle diğer yöntemler tercih edilmelidir. Gebe kalınması durumunda mutlaka bariatrik cerrah ve riskli gebeliklerde uzman bir kadın doğumcu ile temasa geçilmelidir. Özellikle vitamin mineral kayıpları açısından yakın takip zorunludur.

Bunun dışında, kurallara uyulmak kaydıyla obezite cerrahisinden sonra gayet sağlıklı bir şekilde gebe kalınabilir ve doğum yapılabilir. Çalışmalar, obezite ameliyatı olan anne adaylarında gebelik diyabeti ve eklampsi denen gebelik hipertansiyonu risklerinde azalma olduğunu kanıtlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!