Obezite Cerrahisinden Sonra Gebelik ve Doğum

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Soru: Bariatrik cerrahi geçirdikten sonra gebe kalmak ve doğum yapmak güvenli midir?

Yanıt: Obezite ameliyatından sonra 12-18 ay gebelikten kaçınmanız önerilir. Bu sayede maksimum kilo verimi ve stabil bir kiloya ulaşmanız beklenir. Cerrahiden sonraki eerken dönemde yiyecek açısından çok kısıtlı tüketim ve yaşanan hızlı kilo kaybı ve buna bağlı hızlı metabolik değşimler nedeniyle gebe kalınmaması önerilir.

Soru: Şimdiye kadar korunmadığım halde gebe kalamıyordum, bundan böyle de bu konuda endişelenmeme veya korunmama gerek var mı?

Yanıt: Obezite cerrahisinden sonra üreme kapasitesinde cididi bir artışa hazır olmalısınız. Bu nedenle, öncesinde korunmuyor ve gebe kalmıyor olsanız da, obezite ameliyatından sonra mutlaka korunmalısınız. Doğum kontrol hapları obez hastalarda ve özellikle bypass ameliyatlarından sonra daha az etkili olabilir. Bu nedenle diğer yöntemler tercih edilmelidir. Gebe kalınması durumunda mutlaka bariatrik cerrah ve riskli gebeliklerde uzman bir kadın doğumcu ile temasa geçilmelidir. Özellikle vitamin mineral kayıpları açısından yakın takip zorunludur.

Bunun dışında, kurallara uyulmak kaydıyla obezite cerrahisinden sonra gayet sağlıklı bir şekilde gebe kalınabilir ve doğum yapılabilir. Çalışmalar, obezite ameliyatı olan anne adaylarında gebelik diyabeti ve eklampsi denen gebelik hipertansiyonu risklerinde azalma olduğunu kanıtlamıştır.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.