Obezite Cerrahisinden Sonra Gebelik ve Doğum

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Soru: Bariatrik cerrahi geçirdikten sonra gebe kalmak ve doğum yapmak güvenli midir?

Yanıt: Obezite ameliyatından sonra 12-18 ay gebelikten kaçınmanız önerilir. Bu sayede maksimum kilo verimi ve stabil bir kiloya ulaşmanız beklenir. Cerrahiden sonraki eerken dönemde yiyecek açısından çok kısıtlı tüketim ve yaşanan hızlı kilo kaybı ve buna bağlı hızlı metabolik değşimler nedeniyle gebe kalınmaması önerilir.

Soru: Şimdiye kadar korunmadığım halde gebe kalamıyordum, bundan böyle de bu konuda endişelenmeme veya korunmama gerek var mı?

Yanıt: Obezite cerrahisinden sonra üreme kapasitesinde cididi bir artışa hazır olmalısınız. Bu nedenle, öncesinde korunmuyor ve gebe kalmıyor olsanız da, obezite ameliyatından sonra mutlaka korunmalısınız. Doğum kontrol hapları obez hastalarda ve özellikle bypass ameliyatlarından sonra daha az etkili olabilir. Bu nedenle diğer yöntemler tercih edilmelidir. Gebe kalınması durumunda mutlaka bariatrik cerrah ve riskli gebeliklerde uzman bir kadın doğumcu ile temasa geçilmelidir. Özellikle vitamin mineral kayıpları açısından yakın takip zorunludur.

Bunun dışında, kurallara uyulmak kaydıyla obezite cerrahisinden sonra gayet sağlıklı bir şekilde gebe kalınabilir ve doğum yapılabilir. Çalışmalar, obezite ameliyatı olan anne adaylarında gebelik diyabeti ve eklampsi denen gebelik hipertansiyonu risklerinde azalma olduğunu kanıtlamıştır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp