Obezite Cerrahisinden Sonra Fiziksel Aktivite

Uzun süreli kilo kontrolünde fiziksel aktivite çok önemlidir. Farklı hastalar farklı ihtiyaç ve yeteneklerde olabilir. Fitness programınızda ilerledikçe bedeniniz aynı aktiviteyi daha etkili ve kolay bir şekilde tolere edecektir. Bunun anlamı, giderek daha az kalori yakmanızdır. Kilo kaybınız arttıkça, aynı saatte yaptığınız egzersizde yakılan kalorinin azalması da kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle zamanla fitness aktivitenizin süre ve yoğunluğunu arttırmalısınız. Bu konuda bir egzersiz danışmanından tavsiye almanız önerilir.

Soru: Ne kadar egzersiz yapmalıyım?

Yanıt: Güncel kılavuzlar haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz öneriyor. Bunlar tempolu yürüyüş, jogging, Zumba, yüzme veya egzersiz cihazları ile olabilir. Egzersizi güvenli olarak tolere etme eşiğinin kişiden kişiye değişebileceğini lütfen unutmayın. Bu miktar ve sürelerin size özel belirlenmesi çok önemlidir.

Soru: Ameliyattan ne kadar sonra egzersiz yapabilirim?

Yanıt: Bu yapılacak egzersizin türüne bağlıdır. Yürüyüşe ameliyatın akşamında başlayabilirsiniz. İyileştikçe egzersiz süre ve yoğunluğunu arttırabilirsiniz. 20. Günden itibaren yüzmeye, 1. Aydan itibaren hafif salon egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Soru: Ne tür egzersizler yapmalıyım?

Yanıt: Aerobik (kardiyo), rezistans ve fleksibilite egzersizlerini karıştırmanız en iyi sonucu sağlayacaktır. Değişik egzersiz programlarını deneyerek kendiniz için en iyisini bulabilirsiniz. Önemli olan, rutin olarak sürdürebileceğiniz, mümkünse evinize yakın ve zevk aldığınız bir program oluşturmaktır. Eklem problemleri olan hastalar için sıcak su egzersizleri mükemmeldir. Eğer bir merkeze gidemeyecekseniz, egzersiz videoları eşliğinde dikkatlice yapılan ev egzersizleri de işe yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!