Obezite Cerrahisinden Sonra Deri Sarkmaları ve Baş Etme Yolları

Yayın Tarihi: 28/12/2019

Kaçınılmaz değil, kalıcı olmak zorunda da değil!

Diyet ve egzersizle olsun, ameliyatla olsun, büyük miktarda kilo kaybettiğinizde, “sonrası” fotoğraflarında gülümsemeyi engelleyen ve çok sık görülen bir problem deri sarkmalarıdır. Peki neden çok fazla kilo kaybedildiğinde deri sarkması olur? Bunun sebebi, deri altında biriken fazla yağların derinizi germesidir. Derinin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin dlı iki protein türü, yaşla birlikte giderek azalır. Kilo kaybından sonra bedeniniz küçüldüğünde, deri eski küçük beden ölçülerinize dönecek kadar elastik olmayabilir. 

Derinizde kilo alma sürecinde çatlaklar oluşmuşsa, bunlar büyük ihtimalle zayıfladığınızda deri sarkması sorunuyla da karşılaşacağınızın belirtisi olabilir. 

Çok Kilo Veren Herkeste Deri Sarkması Olur mu?

Hayır, bu kaçınılmaz değildir. Ancak aynı zamanda kimin deri sarkması sorunu yaşayacağını tahminlemek kolay da değildir. Bazen çok büyük miktarlarda kilo kaybı sağlayan hastalarda çok hafif deri sarkmaları olabilir. Bazen de düşük miktarlarda bile yoğun sarkmalarla karşılaşılabilir.

Sadece verdiğiniz kilo miktarı değil, genetik, sigara içme (kollajen ve elastini tahrip eder), güneşe maruz kalma, beslenme düzeyi gibi bir çok faktör de deri sarkmalarında rol oynar. Kilo kaybı hızlı olduğunda deri sarkması olacağını beklemek normaldir, ama bu da bir kural değildir. Bazen hastalar obezite cerrahisiyle kilo verme hızlı olduğu için deri sarkması olduğunu düşünüp endişelenirler, ancak kilo verme hızıyla deri sarkmalarının miktarını ilişkilendiren güçlü bir kanıt yoktur.

Obezite Cerrahisinden Sonra Deri Sarkmaları ve Baş Etme Yolları 1

Deri Sarkmaları Kendiliğinden Düzelir mi?

Küçük bir olasılıkla, ancak bu çok uzun süre alacaktır. Kural olarak bir-iki yıldan sonra hala devam ediyorsa deri sarkmaları kendiliğinden toparlanmayacak denebilir.

Deri Sarkmaları Ameliyatsız Düzeltilebilir mi?

Maalesef hayır. Aşırı miktarda kilo kayıplarından sonra oluşan deri sarkmalarını düzeltmekte cerrahi olmayan metodlar kısmen cildin gerilmesine yardım etse de, yeterince etkili olmamaktadır. 

Bu amaçla kullanılan bandajlar, korseler vb estetik kaygılarla kullanılabilir, ancak uzun dönemde kalıcı bir etkileri olmayacaktır. Bodytite, Renuvion gibi bazı cihazlarla yapılan minimal invaziv vücut şekillendirme (body contouring) metodları küçük miktarlardaki sarkmalarda kısmen yararlı olabilir. Ancak en iyi sonuçlar açık ara cerrahi ile alınmaktadır.

Obezite Cerrahisinden Sonra Deri Sarkmaları ve Baş Etme Yolları 2

Deri Sarkması Ameliyatı Nasıldır?

Deri sarkmaları için yapılan ameliyatlar genellikle tummy-tuck, yani karın germe, kol germe, meme dikleştirme ve küçültme, yüz germe, total vücut germe, bacak germe gibi farklı cerrahi yöntemlerden oluşur. Bu ameliyatlara geçmeden önce mutlaka aşağıdaki faktörler gözden geçirilmelidir.

-Obezite cerrahisinden sonra en az 2 yıl geçmiş olmalıdır.

-Kilo en az 6 aydır sabitlenmiş olmalıdır.

-Hasta sigara kullanmıyor olmalıdır.

-BMI değeri ideal olarak 30’un altında olmalıdır.

-Diyabetik hastalarda kan şekeri seviyeleri sabitlenmiş olmalıdır.

Paradoksal olarak obezite cerrahisinden sonra deri sarkmaları için olacağınız ameliyatlar, obezite cerrahisinin kendisinden daha zoelu geçebilir. Obezite cerrahisi minimal invaziv bir ameliyat türüdür. Vücut şekillendirmede ise daha geniş vücut yüzeylerinde iyileşme süreci gerçekleşecektir. Bu ameliyatları sadece kozmetik ameliyatlar gibi düşünmemek gereklidir. 

Deri Sarkması Ameliyatından Sonra İyileşme Nasıldır?

Genellikle ameliyattan sonra 2-4 haftada derlenme sağlanırsa da tam iyileşme ortalama 6 ay kadar sürbilmektedir. Estetik açıdan ameliyattan hemen sonra ideal sonuçları göremeyebileceğinize hazır olmalısınız. 

Deri Sarkması Ameliyatları Çok Ağrılı mıdır?

Ameliyattan sonra ağrı kısmen görecelidir ve çoğunlukla orta düzeydedir. Yine de ilk günler, hatta haftalarda işinize dönmek istemeyebilirsiniz. Ameliyattan sonra skar dokusunun, bazı deri katlantılarının tekrar revize edilmesi ve tekrar gerilmesi gerekebilir. Böylece olası ve tamamen normal olan asimetriler ortadan kaldırılır. 

Uzun vadede postbariatrik estetik cerrahi kilonuzu korumanızı kolaylaştırır. Çalışmalar, estetik olmayanlara göre olan hastaların kilolarını koruma oranının ve yaşam kalitesinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Vücut şekillendirme ameliyatından sonra sağlanan fiziksel ve psikososyal iyileşme, yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirmeyi kolaylaştırmaktadır.

Kaynaklar: 

https://insights.ovid.com/article/00006534-201310000-00017

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/body-contouring

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp