Obezite Cerrahisinden Önce ve Sonra Sigara ve Nargile Tüketimi

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Sigara tüketimi obezite ameliyatlarından sonra ciddi risk yaratabilir. Uzun yıllardır yapılan bütün çalışmalar sigara kullanımının sadece bağımlılık yapıcı olmayıp, sağlığınıza ciddi zararlar da verdiğini kanıtlamıştır. Sigara tüketimi ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, akciğer ve kalınbarsak kanseri riskini, ayrıca kalp krizi ve inme sıklığını arttırır. Üstelik obezitenin kendisi de bu riskleri arttırmaktadır.

Komplikasyon riskini azaltmak için tüm bariatrik cerrahi ameliyatlarından önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmanızı öneriyoruz. Sigara yüzünden yoğun bakımda kalma riskiniz artabilir ve ameliyat sonrası konforsuz bir derlenme süreci geçirebilirsiniz. Dahası, sigara dokuların iyileşmesi üzerinde negatif etkilidir.

sigara obezite ameliyatı

Neden Ameliyattan Önce Sigara Kullanmayı Bırakmak Zorundayım?

Herşeyden önce, tüm tütün ürünleri dokulara giden kan akımını azaltır ve dokuların iyileşmesini geciktirir. Sigara içmeyle bağlantılı rahatsızlıklar:

-Kan pıhtılaşmasında artma ve emboli: Bariatrik cerrahiden sonra ölümlerin en sık nedenidir

-Gastrik bypasstan sonra marjinal ülser (mide-barsak bileşkesi ülseri)

-Kalp hastalıkları

-İnme

-Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı

-Artmış kırık riski

-Katarakt

-Ağız, boğaz, yemek borusu, larinks, mide, pankreas, idrar kesesi, rahim boynu ve böbrek kanseri

Soru: Ameliyattan Ne Kadar Önce Sigara İçmeyi Bırakmalıyım?

Yanıt: Ölümcül emboli ve pnömoni riskini azaltmak istiyorsanız 4-6 hafta önce sigara içmeyi bırakmanız gereklidir.

Soru: Sigara kilo almayı engeller mi?

Yanıt: Bir çok kişi sigarayı bıraktığında kilo alacağı korkusuyla bırakmaktan kaçınmaktadır. Gerçekten de çalışmalar sigara bırakıldıktan sonra bir miktar kilo alımı bildirmiştir. Ancak bunun sebebi sigaranın kilo almayı önlemesi değil, sigara bağımlılığı ile mücadele eden kişilerin, bu kez atıştırma veya çerez gibi alışkanlıklara kaymasıdır.

Aslında, ameliyat süreci ve sonrasındaki kötü kokulara duyarlılık dönemi sigarayı bırakmak için çok iyi bir fırsat sunacaktır. Bunun dışında nikotin bandları veya sakızları da bir yöntem olarak denenebilir. Zyban ya da Wellbutrin gibi nikotin içermeyen ilaçlar da sigarayı bırakmada yardımcı olabilir. Ancak bu ürünlerin ameliyattan hemen önce kullanılamayacağını ve bırakılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca biorezonansla başarılı sonuçlar alındığını bildiren yayınlar da mevcuttur.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp