Obezite Cerrahisinden Önce ve Sonra Sigara ve Nargile Tüketimi

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Sigara tüketimi obezite ameliyatlarından sonra ciddi risk yaratabilir. Uzun yıllardır yapılan bütün çalışmalar sigara kullanımının sadece bağımlılık yapıcı olmayıp, sağlığınıza ciddi zararlar da verdiğini kanıtlamıştır. Sigara tüketimi ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, akciğer ve kalınbarsak kanseri riskini, ayrıca kalp krizi ve inme sıklığını arttırır. Üstelik obezitenin kendisi de bu riskleri arttırmaktadır.

Komplikasyon riskini azaltmak için tüm bariatrik cerrahi ameliyatlarından önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmanızı öneriyoruz. Sigara yüzünden yoğun bakımda kalma riskiniz artabilir ve ameliyat sonrası konforsuz bir derlenme süreci geçirebilirsiniz. Dahası, sigara dokuların iyileşmesi üzerinde negatif etkilidir.

sigara obezite ameliyatı

Neden Ameliyattan Önce Sigara Kullanmayı Bırakmak Zorundayım?

Herşeyden önce, tüm tütün ürünleri dokulara giden kan akımını azaltır ve dokuların iyileşmesini geciktirir. Sigara içmeyle bağlantılı rahatsızlıklar:

-Kan pıhtılaşmasında artma ve emboli: Bariatrik cerrahiden sonra ölümlerin en sık nedenidir

-Gastrik bypasstan sonra marjinal ülser (mide-barsak bileşkesi ülseri)

-Kalp hastalıkları

-İnme

-Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı

-Artmış kırık riski

-Katarakt

-Ağız, boğaz, yemek borusu, larinks, mide, pankreas, idrar kesesi, rahim boynu ve böbrek kanseri

Soru: Ameliyattan Ne Kadar Önce Sigara İçmeyi Bırakmalıyım?

Yanıt: Ölümcül emboli ve pnömoni riskini azaltmak istiyorsanız 4-6 hafta önce sigara içmeyi bırakmanız gereklidir.

Soru: Sigara kilo almayı engeller mi?

Yanıt: Bir çok kişi sigarayı bıraktığında kilo alacağı korkusuyla bırakmaktan kaçınmaktadır. Gerçekten de çalışmalar sigara bırakıldıktan sonra bir miktar kilo alımı bildirmiştir. Ancak bunun sebebi sigaranın kilo almayı önlemesi değil, sigara bağımlılığı ile mücadele eden kişilerin, bu kez atıştırma veya çerez gibi alışkanlıklara kaymasıdır.

Aslında, ameliyat süreci ve sonrasındaki kötü kokulara duyarlılık dönemi sigarayı bırakmak için çok iyi bir fırsat sunacaktır. Bunun dışında nikotin bandları veya sakızları da bir yöntem olarak denenebilir. Zyban ya da Wellbutrin gibi nikotin içermeyen ilaçlar da sigarayı bırakmada yardımcı olabilir. Ancak bu ürünlerin ameliyattan hemen önce kullanılamayacağını ve bırakılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca biorezonansla başarılı sonuçlar alındığını bildiren yayınlar da mevcuttur.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp