Obezite Cerrahisinde Yöntem Seçimi: Son Eğilimler Nelerdir?

ASMBS (Amerikan Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği)’nin yayınladığı bir makaleye göre, obezite cerrahisinde yöntem seçimi ve ameliyatların sıklığı konusunda son yıllarda belirgin bir değişim gözleniyor.

Buna göre ABD’de, 2011’de 158.000 olan toplam ameliyat sayısı 2015’de 196.000’e yükselmiş durumda. Eskiden altın standart kabul edilen Roux-en-Y gastrik bypass sayıları % 36.7’den % 23.1’e gerilerken, band ameliyatları % 35.4’den % 5.7’ye düşerek neredeyse terkedilmiş durumda. Buna karşın tüp mide ameliyatları % 17.8’den % 53.8’e yükselerek tartışmasız, en çok uygulanan ameliyat haline geldi. Biliopankreatik diversiyon / duodenal switch gibi üst düzey ameliyatlar % 0.9’dan % 0.6’ya geriledi.

Çalışmanın en dikkat çekici yanı, revizyon ameliyatlarının % 6’dan % 13.6’ya yükselmiş olması. Yani özetle, önümüzdeki yıllarda band ameliyatlarının neredeyse tamamen terkedileceğini, tüp mide ameliyatlarının uzun süre daha liderliği koruyacağını, obezite cerrahisi yıl olarak ilerledikçe revizyon ameliyatlarının büyük bir artış göstereceğini öngörebiliriz. Bu revizyonların başında mide bandı takılmış hastaların band çıkarılarak başka bir yönteme geçmesi veya yetersiz kilo kaybı nedeniyle kısıtlayıcı ameliyatlardan emilim azaltıcı ameliyatlara dönüşüm gelmekte.

Unutmayınız ki revizyon ameliyatları primer ameliyatlardan çok daha ciddi teknik zorluklar ve tecrübesiz ellerde artmış riskler içerdiğinden, revizyonların mutlaka obezite ve metabolizma cerrahisine özelleşmiş senior bariatrik cerrahlarca yapılması gerekmektedir. Aynı cümleleri obezite cerrahisi geçmişi bir yılı, vaka sayısı onu aşmayan ya da hem yeni başladığını, hem de 1000’den fazla vaka yaptığını duyuran cerrahların da sarfetmekte olduğunu da unutmayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!