Obezite Cerrahisi Yüksek Tansiyonu Altediyor!

Obezite cerrahisinden sonra sağlanan anlamlı miktarda kilo kaybı, hipertansiyona bağlı acil problemleri % 40 oranında azaltıyor. Obezite ve Metabolizma Cerrahisi alanındaki çalışmalarına İstanbul ve Londra’da devam eden Op Dr Murat Üstün, British Medical Journal’da yayınlanan makaleyi sizler için yorumladı.

“Obezitenin hipertansiyon için bir risk faktörü olduğu bilinmesine rağmen, cerrahinin tansiyona bağlı gelişen acil problemlere etkisini bilmiyorduk. Osaka Üniversitesi ile Harvard Medical School’un birlikte yürüttüğü çalışmada, hipertansiyonu olan obez erişkinlerde obezite cerrahisinin acil müdahale gereksinimine etkisi araştırıldı. 980 hastanın incelendiği çalışmada, obezite ameliyatından önceki 13-24 ay ile, ameliyat sonrası 12 aydaki tansiyon nedenli acil başvuruları gözden geçirildi.

Sonuç olarak, obezite cerrahisinden sonraki 12-24 aylık dönemde hipertansiyona bağlı acil başvurularının % 40 oranında azaldığı saptandı. Buna karşın, cerrahi dışı kilo verdirici müdahalelerde bu düşüş gösterilemedi. Dolayısıyla, hipertansiyonu olan bireylerde de, hipertansiyona bağlı acil sağlık sorunlarını en aza indirmek için öncelikle halk sağlığı girişimleriyle obezite oranları düşürülmeli ve güvenilir ve etkili bir yöntem olarak obezite cerrahisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!