Obezite Cerrahisi Kalbinize İyi Geliyor!

Yayın Tarihi: 09/04/2019

Obezite Cerrahisi Kalp Hastalıkları Riskini Düşürüyor!

SAGES (Amerikan Sindirim Sistemi ve Endoskopik Cerrahi Derneği) toplantısında sunulan ve Virginia Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma, obezite cerrahisinin kalp hastalıkları üzerinde 20 kata varan iyileştirici etkisini kanıtladı. Çalışmada hastalar tek bir merkezde 20 yıllık süreçte izlendiler.

Obezite cerrahisi geçiren hastaların koroner bypass ameliyatı olma riski 4 kata yakın (% 0.6 ya karşılık % 2.3), anjio olma riskleri 20 kata yakın (% 04. e karşılık % 7.8), kalp krizi geçirme riskleri de 5 kata yakın azalıyor. (% 1.8 e karşılık % 10)

obezite cerrahisi kalp hastalıkları

Obezitenin Kendisi Kalbe Zararlı

Obez kişilerin koroner kalp hastalıklarına yakalanma ve bundan dolayı ölüm riskleri normal toplumdan çok daha yüksek. Obezite cerrahisinin uzun süreli kilo kaybı ve obeziteyle ilişkili hipertansiyon, hiperlipidemi ve diyabet gibi kardiyak risk faktörlerinde anlamlı düzelme sağladığı kanıtlanmıştır. Ancak obezite cerrahisinin büyük damarlar üzerindeki etkisi üzerinde bugüne dek çok az bilgi vardı.

Az sayıda çalışmada da diyabeti olan obez hastalarda uzun vadeli myokard infarktüsü ve inme riskinde azalma bildirilmişti. Güncel bir çalışmada ise diyabeti olsun olmasın, gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların kardiyak risk faktörlerinde azalma saptanmış ancak kalp krizi oranında azalma gösterilememişti. Bu çalışma ile, obezite cerrahisinin tüm kardiyak risk faktörlerinde ve kalp krizi riskinde belirgin azalma gösterilmiş oldu.

Kaynak: Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons

Michaels AD, et al “Bariatric surgery reduces long-term rates of coronary events: a propensity-matched analysis” SAGES 2019.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp