Obezite Cerrahisi Neden Başarısız Olur?

Obezite Cerrahisinde Başarısızlık Nedenleri

Zayıflama ameliyatlarının başarılı ve uzun vadeli kilo denetiminde uygun bir seçenek olup olmadığı, bütün diğer yöntemlerdeki gibi nasıl kullanıldığına bağlıdır. Nasıl bir bıçak hem gıdaları hazırlamanıza neden olup, hem de bir insanı yaralayabilirse, kilo verme amaçlı ameliyatlar da ancak uygun hastada ve kurallara uyulduğunda işe yarayacaktır. Yoksa, obezite cerrahisi, aşırı şişmanlıktan kurtulmak için mucizevi ve kolay bir çözüm yöntemi değildir.

Bariatrik cerrahiyi takiben fazla kilolarının tamamını veya tamama yakınını kaybeden hastalar olduğu gibi, sadece bir kısmını verebilen hastalar da vardır. O nedenle, obezite cerrahisine karar verecek bir kişi, uzun vadede başarılı olmak istiyorsa, ömür boyu sürecek yeme ve yaşam tarzı değişikliklerine uyup uyamayacağını kafasında netleştirmelidir. Hem bu karar, hem de hangi yöntemin seçileceğine hasta ve doktoru birlikte karar vermelidir.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Hasta bu seçimden önce tüm yöntemlerin artı ve eksileri hakkında yeterince bilgi edinmiş olmalıdır. Çünkü bariatrik cerrahi halen büyük bir cerrahi girişimdir ve olası komplikasyonları vardır. Bu yüzden çok dikkatli şekilde değerlendirilmesi gereken bir seçenektir. Ve en doğrusu, tüm diğer yöntemler tüketildiğinde son çare olarak başvurulmalıdır.

Zayıflama amaçlı ameliyatlar sadece hastanın dış görünüşünün düzeltilmesi, kendini daha fit hissetmesi ya da istediği giysiyi giyebilmesi için yapılmaz. Kesinlikle kozmetik ameliyatlar değildir. Bu tür ameliyata karar veren kişi, olası aksiliklerden haberdar olmalı ve gerekirse birden çok kez ameliyathaneyi ziyaret edebileceğini kabul etmiş olmalıdır. Kaldı ki, aşırı kilonun kaybından sonra, fazla derinin sarkması nedeniyle büyük ihtimalle estetik amaçlı girişimler de gerekecektir.

Kilo verme ameliyatından sonra hastaların çoğu açlık hissinin azaldığını veya kaybolduğunu bildirirler. Bu geçicidir ve ortalama dokuz-oniki ay sürer. Bu, hastaların yemeyi unutmaları ve öğün atlamalarının bir nedenidir. Bu “balayı” süresince çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak, genellikle açlık hissi geri döner. Bu süreçte yeme alışkanlıklarınızı ve hatalı olduğunu bildiğiniz yaşam tarzınızı bir daha eskiye dönmeyecek şekilde değiştirmeniz çok önemlidir.

Özetle; bariatrik cerrahiden iyi sonuç alınabilmesi ameliyatınızın neye yarayacağını çok iyi anlamış olmanıza ve doktorunuzun ameliyat sonrası önerilerine sıkı sıkıya uymanıza bağlıdır. Bu davranış tipi kilo kaybınızın çok daha hızlı ve sağlıklı olmasını, sağlığınızın hızla düzelmesini ve obezite komplikasyonlarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!