Obezite Cerrahisi Hastaları Sigarayı Bırakma Konusunda İsteksiz!

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme , Egzersiz ve Sigara Alışkanlıkları

Bariatrik cerrahi hastaları ameliyattan sonra yeme alışkanlıklarını değiştirme konusunda daha dikkatli, fakat fiziksel aktivitelerini arttırmak ve sigarayı bırakmak konusunda öyle değiller.! Springer Open’da yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar hastaların ameliyattan sonra bariatrik diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı ile birlikte çalışmaya cesaretlendirilmesi gerektiğini, böylece en iyi sonuçların alınabileceğini bildiriyor.

Milan Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, aynı cerrahi operasyonu geçirseler de, yeme alışkanlığı değişiklikleri, gıda tüketme sıklığı ve fiziksel aktivite farklılıklarının kişilerin ameliyat sonrası kilo değişimlerini etkileyebileceği gösteriliyor.

Çalışmada, geçirdiği ameliyat farketmeksizin, hastaların neredeyse hiçbirinin sigara alışkanlıklarından vazgeçmediği saptandı. Kilo kaybı cerrahi yönteme göre farkediyordu, ama yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi tüm ameliyatlar için pozitif bir gösterge olarak etkiliydi. Bu nedenle, bariatrik cerrahiden sonra “uzun süreli” multidisipliner destek hastaların en iyi kilo kaybı sonuçlarına ulaşmasında önemli bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!