Obezite Ameliyatlarından Sonra Saç Dökülmesi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Obezite cerrahisinden sonra saç dökülmesi çok sık görülen ve özellikle kadın hastalarda çok can sıkan bir sorundur. Hastaların yaklaşık % 40’ında görülür. Oysa tüm hastalar doğal olarak hem başarılı şekilde kilo vermek, hem de hala güzel saçlara sahip olmak isterler. Bariatrik cerrahiyle ilişkili saç kaybına telogen effuvium adı verilir ve normal saç döngüsünün bir türüdür. Yani, saç kaybıyla sonlanan saç dökülmesinden farklı ve doğal bir süreçtir. Genellikle 6 aydan uzun sürmez. Bebeklerde yaşamın ilk aylarında görülen saç dökülmesine benzer.

Vücut yıprandırıcı dış güçlerle savaşan ve kendini onaran dengeli bir makine gibidir. Ancak yaşlandıkça ve yaşam tarzı değiştikçe bu mükemmel denge de zedelenebilir. Aşırı yeme, stress, ağır egzersiz gibi sağlıklı yaşam için uygun olmayan durumlar bunu hızlandırır. Günlük yaşamda da her gün saçlarımızın bir kısmını kaybederiz. Stress, genetik faktörler, çevresel etkenler ve diyet gibi pek çok dış faktör hem kadın, hem de erkeklerde normalden fazla saç dökülmesine yol açabilir.

Obezite cerrahisinden sonra görülen saç dökülmesi ise, genellikle besin maddeleri ve vitamin alımındaki dramatik düşüşten kaynaklanır. Burada kastedilen vitamin eksikliğinden farklıdır. Kalori ve besinlerin emilimindeki ani değişiklik vücutta şok etkisi yaratır. Obezite cerrahisi tüm metabolizmanızı formatlar.

Obezite cerrahisinin amacı vücudun bozulmuş olan dengesini tekrar oluşturmaktır. Ancak obezite hastalarında vücut genelde ihtiyacından daha fazlasını tüketmeye alışmıştır. Bu da ameliyattan sonra kalorik dengenin daha sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak için değişmek zorunda olduğu anlamına gelir. Bu şok, özellikle iyileşme ve hızlı kilo kaybı döneminde besin ve vitaminler vücudun diğer bölümlerine yönlendirileceğinden geçici saç dökülmesine yol açar.

Cerrahi işlemin kendisi bile saç dökülmesine neden olabilecek bir stresstir. Her hastanın bedeni benzer travmalara farklı yanıt verir. Bu da hangi hastaların daha fazla etkileneceğinin belirlenmesini ve öngörülmesini engeller. Bazı hastalarda hiç veya çok az olan saç dökülmesi, diğerlerinde ciddi boyutlara ulaşabilir. Burada unutulmaması gereken, eğer aşırı dökülme söz konusuysa cerrahi sonrası dönemde diğer saç dökülmesi nedenlerinin de araştırılması gerektiğidir.

Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun, saçlarının döküldüğünü görmek herkes için çok stressli olabilir. Bariatrik cerrahi geçiren hastaların unutmaması gereken, bunun neredeyse tamamen geçici olduğudur.

Obezite Ameliyatlarından Sonra Saç Dökülmesi Hakkında Bilmek İstedikleriniz 1

Saçlarım Neden Dökülüyor?

Saç dökülmesine neden olan pek çok faktör olabilir. Bunlar cerrahi, akut hastalık, travma, karaciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar, hipotiroidi gibi hormonal dengesizlikler, düşük protein tüketimi, anoreksi, kronik demir eksikliği, ağır metal zehirlenmesi, beta bloker ilaçlar, aşırı A vitamini tüketimi veya antikoagulanlar olarak özetlenebilir.

Kilo verme amacıyla yapılan herhangi bir cerrahi işlem, özellikle de beslenme önerilerine yeterince uymadığınızda ve destek vitamin, mineral kullanmadığınızda diyetinizdeki protein ve demirin eksilmesine yol açabilir. Böylece normal saç döngüsündeki saçlar daha kısa, ince ve zayıf olarak büyüyebilir.

Obezite cerrahisi aynı zamanda hormon seviyelerinde de değişikliklere yol açar. (Ki bu değişiklikler, obezite cerrahisinin etkinliğinin bir kısmından da sorumludur ve faydalıdır.) Bu dalgalanmalar da saç büyümesini etkiler. Hasta ideal kilosuna yaklaştıkça bu anlamlı kilo kaybı azalmaya başlar ve hormon seviyeleri de daha normal düzeylerde sabitlenir.

Saçlarım Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

Obezite cerrahisinden sonra görülen saç dökülmesi genellikle 3-6. aylar arasında olur. Bazı hastalarda daha erken veya daha geç de görülebilir. Ortalama olarak cerrahiden 12-18 ay sonra, hastanın kilo kaybı ve yeme alışkanlıkları stabil hale geldiğinde saçlar da önceki güçlerine kavuşurlar. Gastrik bypass, gastrik bipartitisyon, SADI-S gibi emilimi azaltan ameliyatlarda saç dökülmesi olasılığı, mide bandı veya tüp mide gibi kısıtlayıcı ameliyatlara göre daha yüksektir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Obezite cerrahisi geçiren hastaların uygulaması gereken en iyi korunma yöntemi, bariatrik cerrahları ve diyetisyenleri tarafından verilen yönergelere titizlikle uymaktır. Hızlı kilo verme dönemi sırasında bu tavsiyeler çok önemlidir. Zaten kilo verme durduğunda saçlar da tekrar uzamaya başlayacak ve eski güçlerine kavuşacaktır.

Saç Dökülmem İçin Neler Yapmalıyım?

Kronik bir hastalığınız veya saç dökülmesi için genetik nedenler olmadığı sürece bu tip saç dökülmesinin daima geri dönüşlü olduğunu unutmayın. O nedenle, öncelikle rahatlayın ve bu durumu dert etmeyi bırakın. Cerrahi stressi ve kilo kaybına bağlı olarak % 5-15 saç kaybı doğaldır. Nadiren 6 aydan uzun sürer ve kaybedilen saçlar tamamen geri gelir. Cerrahınızla görüşerek kronik hastalık veya beslenmeyle ilişkili olmayan faktörlerin olmadığını kesinleştirin. Cerrahınızın önerdiği beslenme şemasının dışında çok abartılı eklemeler yapmayın. Proteini veya kaloriyi abartmanız bu sefer de kilo kaybınızı sabote edecektir. Unutmayın saç dökülmesi öldürmez, ama obezite öldürür..

Yeterli B vitamini, folat, çinko ve biotin içeren bir multivitamin aldığınıza emin olun. D vitamini ve B12 takviyelerini de unutmayın. Aşırı A vitamini ve yüksek doz çinko kullanımı zararlı olabileceğinden bunlardan kaçının. Demir eksikliğiniz varsa cerrahınız ve bariatrik diyetisyeninizle görüşerek demir takviyesi alın. B vitamini takviyelerinin de herhangi bir zararı olmayacağından kullanabilirsiniz.

Omega 3’den zengin olduğundan, haftada birkaç kez balık yemeyi alışkanlık haline getirin. Tüketemiyorsanız diğer balık yağı takviyeleri konusunda cerrahınız veya bariatrik diyetisyeninize danışın.

Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıldır?

Geçici bir durum olduğundan, rutin ameliyat sonrası ilaç ve diyet tedavinize herhangi bir şey eklenmesine gerek yoktur. Saç dökülmesini engelleyecek veya geri çevirecek mucize bir ilaç yoktur. O yüzden boşuna para harcamayın. Özellikle aşırı dozdan kaçınmak için çinko, demir gibi preparatları kendi başınıza kullanmayın.

Dışarıdan sürülen maddelerin saç dökülmenize bir etkisi olmayacaktır. Minoxidil gibi bazı ilaçların saç gelişimini uyardığı bilinmektedir. Bunların telojen effuviumu durdurma etkisi kanıtlanamasa da, kısmen yararlı olabilirler.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp