Obez Değilim Diye Sevinmeyin!

Bel Çevresi Geniş, BMI Normal Kişiler Yüksek Risk Altında!

Normal vücut kitlesine sahip ancak geniş bel çevresi ölçümüne sahip kişilerde temel iki ölüm nedeninden birinin kalp damar hastalıkları, diğerininse obeziteyle ilişkili kanser olduğu saptandı. Vücut kitle indeksiniz normal aralıklarda olsa da, vücut yağ oranınızın yüksek olması sizi yüksek risk grubuna sokabiliyor.

Iowa Üniversitesinde yapılan çalışmada kilosu normal olarak değerlendirilen kişilerin bile obeziteyle ilişkili sağlık sorunları konusunda yüksek risk taşıyabileceği belirlendi. JAMA Open dergisinde yayınlanan çalışma, güncel klinik kılavuzlara göre halen hastaların obeziteyle ilişkili risk gruplarını belirlemekte kullanılan BMI değerinin yetersiz olabileceğini belirtiyor.

bel çevresi geniş obezite kalp damar risk

Hekimler sadece vücut ağırlığına değil, vücut şekline, yağ oranlarına ve göbek çevresine de odaklanmalılar. 50-79 yaş arasındaki 156000 kadının 24 yıl izlendiği çalışma bel çevresinde artışla seyreden santral yağ birikiminin ölüm oranlarıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Vücut kitle indeksine göre normal olarak değerlendirilen ancak bel çevresi geniş olan kadınların 20 yıllık izlem süresinde ölüm risklerinin % 31 daha yüksek olduğu belirlendi. Hem obez, hem santral obezitesi olanlarda buna bir % 30 daha ekleniyor.

Çalışma normal kilolu santral obeziteli kişileri yüksek risk grubu olarak tanımlıyor. 2015 yılında Mayo Klinik tarafından daha az sayıda katılımcıyla yapılan çalışma da aynı şekilde kalp damar hastalıklarından ölüm riskinin bu grupta daha yüksek olduğunu bildiriyordu.

Bazı kişilerde yüksek BMI kas kütlesinden kaynaklanır ve BMI yüksek olsa da mükemmel sağlık düzeyinde olabilirler. Aynı zamanda BMI normal olsa da yüksek risk grubunda olmanız doğal. Bütün kısıtlılıklarına karşın hekimlik pratiğinde ve karar alıcılar nezdinde vücut kitle indeksi halen obezite için temel değerlendirme metodu. Artık bu yaklaşımı bırakıp santral obeziteyi ayrı değerlendirmemizin vakti geldi.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir