Obez Değilim Diye Sevinmeyin!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Bel Çevresi

Bel Çevresi Geniş, BMI Normal Kişiler Yüksek Risk Altında!

Normal vücut kitlesine sahip ancak geniş bel çevresi ölçümüne sahip kişilerde temel iki ölüm nedeninden birinin kalp damar hastalıkları, diğerininse obeziteyle ilişkili kanser olduğu saptandı. Vücut kitle indeksiniz normal aralıklarda olsa da, vücut yağ oranınızın yüksek olması sizi yüksek risk grubuna sokabiliyor.

Iowa Üniversitesinde yapılan çalışmada kilosu normal olarak değerlendirilen kişilerin bile obeziteyle ilişkili sağlık sorunları konusunda yüksek risk taşıyabileceği belirlendi. JAMA Open dergisinde yayınlanan çalışma, güncel klinik kılavuzlara göre halen hastaların obeziteyle ilişkili risk gruplarını belirlemekte kullanılan BMI değerinin yetersiz olabileceğini belirtiyor.

Hekimler sadece vücut ağırlığına değil, vücut şekline, yağ oranlarına ve göbek çevresine de odaklanmalılar. 50-79 yaş arasındaki 156000 kadının 24 yıl izlendiği çalışma bel çevresinde artışla seyreden santral yağ birikiminin ölüm oranlarıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Vücut kitle indeksine göre normal olarak değerlendirilen ancak bel çevresi geniş olan kadınların 20 yıllık izlem süresinde ölüm risklerinin % 31 daha yüksek olduğu belirlendi. Hem obez, hem santral obezitesi olanlarda buna bir % 30 daha ekleniyor.

Çalışma normal kilolu santral obeziteli kişileri yüksek risk grubu olarak tanımlıyor. 2015 yılında Mayo Klinik tarafından daha az sayıda katılımcıyla yapılan çalışma da aynı şekilde kalp damar hastalıklarından ölüm riskinin bu grupta daha yüksek olduğunu bildiriyordu.

Bazı kişilerde yüksek BMI kas kütlesinden kaynaklanır ve BMI yüksek olsa da mükemmel sağlık düzeyinde olabilirler. Aynı zamanda BMI normal olsa da yüksek risk grubunda olmanız doğal. Bütün kısıtlılıklarına karşın hekimlik pratiğinde ve karar alıcılar nezdinde vücut kitle indeksi halen obezite için temel değerlendirme metodu. Artık bu yaklaşımı bırakıp santral obeziteyi ayrı değerlendirmemizin vakti geldi.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.