Neden Yaşlandıkça Daha Fazla Kilo Alıyoruz?

Yayın Tarihi: 28/09/2019

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden araştırmacılar neden birçoğumuzun yaşlandıkça kilomuzu korumakta zorlandığını ortaya çıkardı! Çalışmaya göre, yaş ilerledikçe yağ dokusunda lipid dönüşümü yavaşlıyor. Bu da daha fazla yemesek ve daha fazla egzersiz yapsak bile kilo almamızı kolaylaştırıyor.

Nature Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar 54 kişinin yağ hücreleri üzerinde 13 yıl boyunca çalıştılar. Bu süre içerisinde katılımcıların kilo alıp vermelerine bakılmaksızın yağ dokusundaki lipid turnover’ının azaldığı gösterildi. Bu terim, yağ hücrelerine lipid depolanma ve uzaklaştırılma hızı anlamına geliyor. 

Yağ Dönüşüm Hızı Düştüğünde Kilo Alıyoruz

Daha düşük kalori tüketerek bunu kompanse edemeyenlerde ortalama % 20 civarında kilo alımı görülüyor. Bu çalışmaya kadar, lipid dinamikleri ve neyin insanlarda yağ dokusu depolanmasını düzenlediği bu kadar iyi anlaşılamamıştı. 

Obezite Cerrahisi Lipid Turnover Hızını Arttırıyor!

Çalışmacılar aynı zamanda obezite cerrahisi geçiren 41 kadında lipid turnover hızının nasıl etkilendiğini ve bunun cerrahiden 4 ila 7 yıl sonra kilolarını korumalarını nasıl değiştirdiğini de incelediler. Sonuçlar ameliyattan önce dönüşüm hızı düşük olanlarda lipid turnoverinin hızlandığını ve kilolarını korumayı başardıklarını gösterdi. Ameliyattan önce de hızı yüksek olanlarda belirgin fark izlenmedi.

Önceki çalışmalar lipid turnover hızını arttırmanın tek yolunun daha fazla egzersiz yapmak olduğunu göstermişti. Bu çalışma da bu nosyonu destekliyor ve obezite cerrahisinin uzun süreli sonuçlarının artmış fiziksel aktiviteyle kombine edilirse daha iyi olacağını ekliyor.

Sonuçta, yaşlandıkça yağ dokumuzdaki bu işlemlerin diğer faktörlerden bağımsız olarak vücut ağırlığımızın artmasına yol açtığının bulunması, obeziteyi tedavi etmek için yeni yollar yaratılmasına imkan sağlayabilir.

Kaynak: P. Arner, S. Bernard, L. Appelsved, K.-Y. Fu, D. P. Andersson, M. Salehpour, A. Thorell, M. Rydén, K. L. Spalding. Adipose lipid turnover and long-term changes in body weightNature Medicine, 2019; 25 (9): 1385 DOI: 10.1038/s41591-019-0565-5

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp