Neden Yaşlandıkça Daha Fazla Kilo Alıyoruz?

Yayın Tarihi: 28/09/2019

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden araştırmacılar neden birçoğumuzun yaşlandıkça kilomuzu korumakta zorlandığını ortaya çıkardı! Çalışmaya göre, yaş ilerledikçe yağ dokusunda lipid dönüşümü yavaşlıyor. Bu da daha fazla yemesek ve daha fazla egzersiz yapsak bile kilo almamızı kolaylaştırıyor.

Nature Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar 54 kişinin yağ hücreleri üzerinde 13 yıl boyunca çalıştılar. Bu süre içerisinde katılımcıların kilo alıp vermelerine bakılmaksızın yağ dokusundaki lipid turnover’ının azaldığı gösterildi. Bu terim, yağ hücrelerine lipid depolanma ve uzaklaştırılma hızı anlamına geliyor. 

Yağ Dönüşüm Hızı Düştüğünde Kilo Alıyoruz

Daha düşük kalori tüketerek bunu kompanse edemeyenlerde ortalama % 20 civarında kilo alımı görülüyor. Bu çalışmaya kadar, lipid dinamikleri ve neyin insanlarda yağ dokusu depolanmasını düzenlediği bu kadar iyi anlaşılamamıştı. 

Obezite Cerrahisi Lipid Turnover Hızını Arttırıyor!

Çalışmacılar aynı zamanda obezite cerrahisi geçiren 41 kadında lipid turnover hızının nasıl etkilendiğini ve bunun cerrahiden 4 ila 7 yıl sonra kilolarını korumalarını nasıl değiştirdiğini de incelediler. Sonuçlar ameliyattan önce dönüşüm hızı düşük olanlarda lipid turnoverinin hızlandığını ve kilolarını korumayı başardıklarını gösterdi. Ameliyattan önce de hızı yüksek olanlarda belirgin fark izlenmedi.

Önceki çalışmalar lipid turnover hızını arttırmanın tek yolunun daha fazla egzersiz yapmak olduğunu göstermişti. Bu çalışma da bu nosyonu destekliyor ve obezite cerrahisinin uzun süreli sonuçlarının artmış fiziksel aktiviteyle kombine edilirse daha iyi olacağını ekliyor.

Sonuçta, yaşlandıkça yağ dokumuzdaki bu işlemlerin diğer faktörlerden bağımsız olarak vücut ağırlığımızın artmasına yol açtığının bulunması, obeziteyi tedavi etmek için yeni yollar yaratılmasına imkan sağlayabilir.

Kaynak: P. Arner, S. Bernard, L. Appelsved, K.-Y. Fu, D. P. Andersson, M. Salehpour, A. Thorell, M. Rydén, K. L. Spalding. Adipose lipid turnover and long-term changes in body weightNature Medicine, 2019; 25 (9): 1385 DOI: 10.1038/s41591-019-0565-5

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp