Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 30 Günlük Yemek Tarifi

Yayın Tarihi: 12/01/2018

Bu yazı tüp mide ameliyatı ile ilgili özel bir durumu açıklığa kavuşturmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hoş geldiniz evinize, sağlığa, umuda hafifliğe …

Obezite ameliyatınızı oldunuz ve yeni midenizle hafifliğe giden yolculuğunuz başladı. Ne yapmalı, ne yapmamalı, neler yemeli ya da yememelisiniz. Burada size hafta hafta basit ama besleyici tariflerle yol göstermeye çalışacağız.

Hastaneden taburcu olduğunuz günü beslenmeye başlayacağınız ilk gün olarak baz alacağız.
Ameliyattan önce alacağınız ölçekli bir bardak içinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır yoksa büyük boy çay bardağı ya da klasik ince pet bardak da kullanabilirsiniz.

Öğünlerinizden 30 dk öncesinde ve 45- 60 dk sonrasına kadar sıvı almayınız.İki yudum arasında 5 dakika zaman bırakmalısınız. İlk iki hafta günlük en az1 lt suyu bitirmelisiniz. Eskiden olduğu gibi bir bardağı kafanıza dikerek içmeyi düşünmeyin. Bunu tamamlamak için ortalama 20 dakikada bir 30 cc olarak almanız hem yeterli olacaktır hem de sizi zorlamadan günü yeterli su miktarı ile tamamlamanızı sağlayacaktır.

1.GÜN

KAHVALTI

1 bardak taze sıkılmış elma suyu tüp mideliler 3 te 1 oranında bypasslılar yarı yarıya sulandırmalı.(1 ölçek protein tozunu elma suyunuza karıştırabilirsiniz)
(İlk günler bir defada 30 cc içeceği geçmemek midenizin zorlandığını hissetmemeniz açısından iyi olacaktır.Doyduğunuzu hissettiğiniz an içmeyi bırakınız. Ortalama 60-90 cc miktardaki içecek doymanız için yeterli olacaktır.)

KUŞLUK

Bir kutu (Glucerna , Abbott, Ensure) ek besinin yarısını bir bardağa koyun,üzerine kendisi kadar su ekleyiniz.İçiniz.( Kalan ek besini buzdolabına koyup ertesi gün içiniz)

ÖĞLE

Tavuk eti yağsız, proteince zengin ve liflerinin kısa oluşu nedeniyle çiğnenmesi ve hazmı kolay olan bir gıdadır. Tavuk incik ve but etinde tavuğun diğer bölümlerine kıyasla demir, çinko ve sodyum içerikleri daha fazladır.Alacağınız tavuğun kısa dönemde büyütülen endüstriyel tavuk değil en az 90 gün de büyütülmüş olması önemlidir.Et ve Balık Kurumunda tavuk hindi et türlerinin bu şartlara uygun olarak yetiştirilenleri satılmaktadır.

200 gr tavuk incik
2 Orta Boy Kabak (Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kan yapar)
1 Havuç
1 tatlı biber
2 diş sarımsak
1 tutam maydanoz
2 adet ceviz
Tuz
3 su bardağı su
20 dakika kaynatın ; süzün
Suyunu ılıkken için.

İKİNDİ

1 bardak light yoğurtla( daha iyisi ev yapımı yoğurt) yapılmış bir gece önceden bir bardağının içine 1 tatlı kaşığı dövülmüş kişniş atılıp içerken süzülmüş cıvık ayran (süt kıvamında )

AKŞAM

Dana biftek (hayvanın diz ekleminin üst kısmından veya böbreğin altından çıkarılan bölümdür) ya da dana incik(diz ekleminin alt kısmı).(Etin en kıymetli yeridir.Sinir ve yağ neredeyse hiç yoktur.)

200 gr dana biftek
250 gr yaprak ıspanak(yaprakları yayvan ve diri olmalı)
2 orta boy kuru soğan (soyup bütün atarsanız acısı çıkmaz çorbanıza)(Antibiyotik , Antioksidandir ve ağrı kesici özelliği vardır.)
1 tatlı kapya biber
1 çay kaşığının ucuyla muskat ( Soğanın vereceği gazı alır.)
3 su bardağı su
40 dakika düdüklü tencerede pişirin. Suyunu süzün . ılıyınca için.

GECE ÖĞÜNÜ
1 çay bardağı laktozsuz süt –bulamıyor ya da sevmiyorsanız
1 çay bardağı light süt gaz yaparsa içine atacağınız 1 çay kaşığı kakao gaz yapmasını engelleyecektir. (içine 1 ölçü protein tozu ekleyin.)

BU LİSTE EKİBİMİZİN KİŞİYE ÖZEL DİYET ÇALIŞMALARINI TEMSİL EDEN BİR ÖRNEKTİR. TAMAMEN SİZE ÖZEL DETAYLI LİSTELER EDİNMEK VE BARİATRİK DİYETİSYENİMİZDEN ONLİNE DESTEK ALMAK İÇİN 02122340001 VEYA 05524131143 NOLU TELEFONLARDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ. 

2. GÜN

KAHVALTI

1 su bardağı (100-120 cc) laktozsuz ya da ligh süt ;gaz yapıyorsa içine bir çay kaşığı kakao(bir ölçü protein tozu ekleyiniz)

KUŞLUK

10 Adet çiğ kavrulmamış, suya ıslatılıp kabukları soyulmuş badem (Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler vardır.)
200 gr kuru erik (Bol miktarda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitamini içerir.
kan şekerinin düşmesini engeller.)
3 Su bardağı su ile haşlayın. Soğuyunca süzüp 1 su bardağı 100-120 cc için(1 ölçü protein tozu ekleyiniz)

ÖĞLE

Hindi proteinden açısından son derece zengindir. Bütün temel aminoasitleri içerdiğinden vücut gereksinimlerini en iyi biçimde sağlar. 100 gram hindi etinde bulunan protein, kadınlar için önerilen günlük miktarın %51’ini ve erkekler için önerilenin %42’sini karşılar

250 gr hindi boyun
3 dal pırasanın yeşil yaprakları (Pırasa hem bir antioksidan hem de mineraller ve vitaminler açısından zengin bir sebzedir.)
Yarım demet semizotu
1 tatlı ve etli bütün yeşil biber
1 tatlı kaşığı kişniş (kişniş Pırasanın gaz yapmasını engeller)
3 su bardağı su
Tuz
35 dakika düdüklü tencerede pişirin. Süzün.ılıyınca 1 bardak için.

İKİNDİ
Yarım kutu ek besin, üzerine kendisi kadar su ekleyip içiniz.

AKŞAM

BALIK:Haftada üç kez düzenli balık ve diğer su ürünlerinden tüketme vücudun tüm gereksinimi karşılar. Bu nedenle , beslenme programınızda yoksa dahi bu günden başlayarak ekleyin. Özellikle ilk 15 günlük berrak sıvı diyeti döneminde yağsız balıkları tercih etsek de zamanla tüm balık türlerini doğru pişirme yöntemiyle beslenme tablomuza eklemeliyiz.

1 adet ortalama 200 – 250 gr gelen balık( Yağsız ve berrak sıvı çorbalarla beslendiğiniz bu dönemde balık olarak Pisi Balığı, Dil Balığı gibi yassı , yağ oranı en düşük olanları seçmelisiniz. Bulamayanlar Alabalık tercih edebilirler.)(Balık Çorbasının kültürümüzde diğer et türleriyle yapılan çorbalara nispeten az yeri olmasının sebebi kokusunun sevilmemesidir. Böyle bir sebebiniz varsa balığı rondolanmış dereotu,maydanoz ve limon suyuna bulayın, bir poşete koyup buzdolabında birkaç saat bekletin,daha sonra yıkamadan çorbaya ekleyin)

1 havuç
2 dal taze soğan
1 kök kereviz
Birkaç dal Fesleğen(gaz giderir, baş dönmesini giderir)
Birkaç defne yaprağı
Tuz
3 su bardağı su
Düdüklü tencerede 25 dakika kaynatın. Süzün, ılıkken bir bardak için.

GECE

1 Bardak laktozsuz ya da light süt(Sütün gazını alması için içmeden birkaç saat önce ısıttığınız sütün içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş rezene atıp bekletebilirsiniz. İçerken rezeneyi süzün. (İçine bir ölçek protein tozu ekleyiniz.)

OBEZİTE CERRAHİSİNİN BAŞARISI AMELİYAT SONRASI PROFESYONEL TAKİP VE DESTEKLE KALICI HALE GELİR. TAMAMEN SİZE ÖZEL DETAYLI LİSTELER EDİNMEK VE BARİATRİK DİYETİSYENİMİZDEN ONLİNE DESTEK ALMAK İÇİN 02122340001 VEYA 05524131143 NOLU TELEFONLARDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ. 

3.GÜN

KAHVALTI

Geceden içine 3 adet kuru kayısı ve 1 çubuk tarçın koyulmuş 1 bardak soya sütü protein tozu ekleyiniz,kayısıları ve tarçını çıkarıp soya sütünü içiniz.

KUŞLUK

Yarım kutu ek besin üzerine kendisi kadar su eklenmiş.

ÖĞLE

200 gr tavuk but(derisiz)
6-7 adet brokoli
1 tavla pulu kadar taze zencefil
1 dal taze rezene
1 çay kaşığı ucuyla kimyon (Kimyon,rezene ve zencefil brokolinin yapacağı gazı engeller)
1 tatlı yeşil biber
1 adet kabak
3 su bardağı su
Tuz
Brokoli dışındaki tüm malzemeyi düdüklü tencereye koyun,10 dakika kaynatın. Sonra düdüklüyü açın, Brokoliyi ekleyin. 10 dakika daha kaynatın.
Pişince süzün, ılıyınca için.

İKİNDİ

1 Bardak papatya ve Rezene çayı ılık ve protein tozu eklenmiş

AKŞAM

200 gr dana incik
10 adet mantar
1 tatlı yeşil biber
100 gr taze ya da kuru bamya(halsizliğe iyi gelir)
Bir çay kaşığı ucuyla muskat
Çeyrek demet dereotu (Muskat ve dereotu sütün çorbaya vereceği tatlımsı tadı değiştirir ve gazını giderir)
1 su bardağı su
2 su bardağı keçi sütü
Tuz atmayın.
Altı kısık olarak düdüklü tencerede 40 dk pişirin.
Ağzını açıp 2 su bardağı keçi sütü ekleyin, ağzı açık karıştırarak 2 – 3 dakika kaynatın.Biraz soğuyunca tuzunu atın.Ilıyınca ince süzgeçten süzüp 1 bardak için.

GECE

Light yoğurt ya da ev yoğurdu ile yapılmış süt kıvamında cıvık 1 bardak ayran.İyileşmenin en hızlı olacağı ilk 45 gün boyunca ayranınızı yapacağınız suyu özel olarak hazırlamanız hem ayranın gaz yapmasını engeller hem de bu suyun içindeki taze kök zencefil midenizin daha çabuk iyileşmesmesini destekler. Ayran suyu için 1 pinpon topu kadar taze kök zencefili iyice yıkayıp kabuğuyla birlikte rendeleyin. Üzerine 1 demet dereotunu iyice yıkayıp elinizle kıvırarak ikiye bölüp koyun. Kaynattığınız 1 litre suyu üzerine dökün. 4 dakika kaynatın. Ağzını kapatıp bir gece bekletin. Ertesi gün suyunu süzün ve ayranda hep bu suyu kullanın.

AMELİYATTAN SONRA NASIL BESLENECEĞİNİZ HAKKINDA KENDİNİZİ BOŞLUKTA HİSSEDİYORSANIZ SİZE BİR TELEFON KADAR YAKINIZ. TAMAMEN SİZE ÖZEL DETAYLI LİSTELER EDİNMEK VE BARİATRİK DİYETİSYENİMİZDEN ONLİNE DESTEK ALMAK İÇİN +447918548789 NOLU WHATSAPP NUMARASINDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

8 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 30 Günlük Yemek Tarifi”

 1. Hocam yemek tarıflerınde rondo yok demi sadece suyu ıcılıyor bır srkadasıma tavsıye ettımde o soruyor kalanı ne yapıcam robatta su halıne getırıp ıcsınmı parcaları

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Ameliyattan sonra hangi dönemde olunduğuna bağlı olarak diyet önerileri değişir. Gıdaların rondolanarak içilmesi edinilmemesi gereken kötü bir alışkanlıktır. Katı beslenmeye geçildiği andan itibaren bırakılmalıdır. Aksi halde gereksiz fazla kalori alımına ve kilo verme başarısının düşmesine yol açacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

  1. Berrin hanım merhaba,
   Bu talebi doktorunuza ve diyetisyen ekibine iletir misiniz lütfen. Postbariatrik diyet kişiye özeldir ve bariatrik cerrahınız tarafından düzenlenmelidir.
   Sağlıklı günler dileriz

 2. Merhabalar ben 60 yasın da 100 kg bır hastayım bana tup mıde amelıyatı önerıldı tabıı kı cok cekıncem var beslenme konusun da ben cok yıyen bırı degılım ama tırot kanserı tedavısı olmuş ve ondan sonra kılo almış bırıyım benım yeme ve içme problemi olucagı duşüncesındryım ben cok su içen bırıyım ama bunun yanında sebze ve dıger sıvıları içmek benım için normal zamanda bile mümkün olmayacak şeyler sırf bu yüzden vaz gecebılırım korkum bu sekıl de beslenmeyı surduremıyecek olmam yazılarınızı okuyunca cok endıselendım bu sıvı beslenmesı kışıye ozel yemek ne kadar surecek? Normalde evın için yaptıgım gunluk yıyeceklerı hıc mı yıyemıyecegim? Bu konular da bılgı verırsenız cok mutlu olurum tesekkürle

  1. Semra hanım merhaba,
   Bütün bu sorularınız ameliyat öncesi yapacağınız doktor görüşmesinde cevaplanacaktır. Cerrahınızla böyle bir görüşme yapamıyorsanız ameliyat olacağınız yeri tekrar düşünmenizi öneririm. Size ameliyat öncesi bilgilendirme için vakit harcamayan cerrah obezite cerrahı değildir.
   Sağlıklı günler dilerim

Yorumlar kapalı.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp