Metabolizmayı Hızlandıran Vitamin ve Mineraller

Yayın Tarihi: 27/07/2019

D VİTAMİNİ

D Vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Vücudumuz D vitamini ihtiyacını güneş ışığı sayesinde karşılayabilir; ancak günümüzde birçok insan zamanının büyük bir bölümü kapalı alanlarda geçirmekte. Beslenme ile de D vitamini ihtiyacını tamamlamak zor olabilir, bu nedenle D vitamini destekleri sık sık önerilir.

Yapılan araştırmalar obez kişilerde, D vitamini seviyelerinin normalin altında olduğunu gösteriyor. Bu da bize D vitamini ve obezite arasında anlamlı bir ilişki olduğunu belirtiyor.

Karaciğer, yumurta sarısı, somon, uskumru, zenginleştirilmiş süt-yoğurt D vitamini bakımından zengin besinler…

MAGNEZYUM

Vücutta enerji üretimi için gerekli olan magnezyum minerali; kemik sağlığının korunması, kan basıncını düzenleme, kan şekeri kontrolü gibi birçok sistemde görev alıyor. Magnezyumun en iyi kaynakları yağlı tohumlar, kurubaklagiller, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, muz ve kuru meyveler…

Unutmayın ki, takviyelerden veya ilaçlardan çok yüksek dozlarda magnezyum alınması, genellikle ishal ile sonuçlanır.

DEMİR

Besinlerden enerji eldesinde görev alan demir minerali, vücudumuzdaki bütün hücrelere, kaslara oksijen taşıyarak yağ yakımına yardımcı oluyor. Düşük demir seviyeleri demir eksikliği anemisine yol açabiliyor. Et, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin. Demir içeren bir besini; çilek, domates gibi C vitamini içeren bir besinle tüketmeniz demir emilimini arttırıyor.

Ayrıca hayvansal kaynaklı besinlerden aldığımız demir mineralinin, bitkisel kaynaklı besinlere göre biyoyararlılığı çok daha fazla. Eğer doktor kontrolünde demir minerali kullanıyorsanız, kabızlık problemini arttırabileceğinden, lif alımınızı da arttırmanızda fayda var.

B VİTAMİNLERİ

  • Biyotin
  • Folat
  • B6
  • B12
  • Pantotenik asit (B5)
  • Tiamin (B1)
  • Niasin (B3)
  • Riboflavin (B2),

B grubu vitaminleridir. B grubu vitaminleri karbonhidrat, protein ve yağların vücutta metabolize edilmesinde görev alıyor. Et, süt, yumurta, tam tahıllar, patates, muz, baklagiller b grubu vitaminlerinin temel kaynakları.

Hazırlayan: IBC Bariatrik Diyetisyeni, Psk. Diyetisyen Merve Gündüz

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp