Metabolizmayı Hızlandıran Vitamin ve Mineraller

Yayın Tarihi: 27/07/2019

D VİTAMİNİ

D Vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Vücudumuz D vitamini ihtiyacını güneş ışığı sayesinde karşılayabilir; ancak günümüzde birçok insan zamanının büyük bir bölümü kapalı alanlarda geçirmekte. Beslenme ile de D vitamini ihtiyacını tamamlamak zor olabilir, bu nedenle D vitamini destekleri sık sık önerilir.

Yapılan araştırmalar obez kişilerde, D vitamini seviyelerinin normalin altında olduğunu gösteriyor. Bu da bize D vitamini ve obezite arasında anlamlı bir ilişki olduğunu belirtiyor.

Karaciğer, yumurta sarısı, somon, uskumru, zenginleştirilmiş süt-yoğurt D vitamini bakımından zengin besinler…

MAGNEZYUM

Vücutta enerji üretimi için gerekli olan magnezyum minerali; kemik sağlığının korunması, kan basıncını düzenleme, kan şekeri kontrolü gibi birçok sistemde görev alıyor. Magnezyumun en iyi kaynakları yağlı tohumlar, kurubaklagiller, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, muz ve kuru meyveler…

Unutmayın ki, takviyelerden veya ilaçlardan çok yüksek dozlarda magnezyum alınması, genellikle ishal ile sonuçlanır.

DEMİR

Besinlerden enerji eldesinde görev alan demir minerali, vücudumuzdaki bütün hücrelere, kaslara oksijen taşıyarak yağ yakımına yardımcı oluyor. Düşük demir seviyeleri demir eksikliği anemisine yol açabiliyor. Et, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin. Demir içeren bir besini; çilek, domates gibi C vitamini içeren bir besinle tüketmeniz demir emilimini arttırıyor.

Ayrıca hayvansal kaynaklı besinlerden aldığımız demir mineralinin, bitkisel kaynaklı besinlere göre biyoyararlılığı çok daha fazla. Eğer doktor kontrolünde demir minerali kullanıyorsanız, kabızlık problemini arttırabileceğinden, lif alımınızı da arttırmanızda fayda var.

B VİTAMİNLERİ

  • Biyotin
  • Folat
  • B6
  • B12
  • Pantotenik asit (B5)
  • Tiamin (B1)
  • Niasin (B3)
  • Riboflavin (B2),

B grubu vitaminleridir. B grubu vitaminleri karbonhidrat, protein ve yağların vücutta metabolize edilmesinde görev alıyor. Et, süt, yumurta, tam tahıllar, patates, muz, baklagiller b grubu vitaminlerinin temel kaynakları.

Hazırlayan: IBC Bariatrik Diyetisyeni, Psk. Diyetisyen Merve Gündüz

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp