Kızarmış gıdalar yemek beyninizin diyetinizi kontrol etmesini engelliyor!

Eğer giderek artan bel çevrenizi azaltmak istiyorsanız, kesinlikle doymuş yağlar içeren tereyağı, peynir ve kızarmış gıdalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdalar beyninizin ne yemeniz gerektiğini belirleyen kontrol mekanizmalarını bozuyor olabilir.

Bir araştırmaya göre, yağlı gıdalar tüketmek beynin açlığı kontrol eden hipotalamus bölgesini etkiliyor. Doymuş yağlardan zengin bir diyet beyinde inflamasyona yol açtığı gibi, yeme alışkanlıklarının kontrolüü zorlaştıracak şekilde bireyin bilişsel fonksiyonlarını da bozuyor.

Diğer bir deyişle, obezite semptomlarına benzer şekilde, ne zaman yemeyi kesmek gerektiği ve ne yemek gerektiği konusundaki kontrol ortadan kalkıyor. Şimdiye kadar yağlı diyetin metabolizmaya etkileri pek çok çalışmada araştırıldı. Ancak beyindeki etkileri hakkında hala çok az şey biliyoruz.

Balık, avokado ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar tüketmek ise anlamlı bir farklılık yaratıyor. Frontiers in Cellular Neusoscience dergisinde yayınlanan makaleye göre, sonuçlar, diyette tüketilen yağ türüne dikkat etmenin obezite riski ve çeşitli metabolik hastalıklardan korunma konusunda önemli olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!