Kızarmış gıdalar yemek beyninizin diyetinizi kontrol etmesini engelliyor!

Yayın Tarihi: 19/08/2016

Eğer giderek artan bel çevrenizi azaltmak istiyorsanız, kesinlikle doymuş yağlar içeren tereyağı, peynir ve kızarmış gıdalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdalar beyninizin ne yemeniz gerektiğini belirleyen kontrol mekanizmalarını bozuyor olabilir.

Bir araştırmaya göre, yağlı gıdalar tüketmek beynin açlığı kontrol eden hipotalamus bölgesini etkiliyor. Doymuş yağlardan zengin bir diyet beyinde inflamasyona yol açtığı gibi, yeme alışkanlıklarının kontrolüü zorlaştıracak şekilde bireyin bilişsel fonksiyonlarını da bozuyor.

Diğer bir deyişle, obezite semptomlarına benzer şekilde, ne zaman yemeyi kesmek gerektiği ve ne yemek gerektiği konusundaki kontrol ortadan kalkıyor. Şimdiye kadar yağlı diyetin metabolizmaya etkileri pek çok çalışmada araştırıldı. Ancak beyindeki etkileri hakkında hala çok az şey biliyoruz.

Balık, avokado ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar tüketmek ise anlamlı bir farklılık yaratıyor. Frontiers in Cellular Neusoscience dergisinde yayınlanan makaleye göre, sonuçlar, diyette tüketilen yağ türüne dikkat etmenin obezite riski ve çeşitli metabolik hastalıklardan korunma konusunda önemli olduğunu gösteriyor.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp