Kızarmış gıdalar yemek beyninizin diyetinizi kontrol etmesini engelliyor!

Yayın Tarihi: 19/08/2016

Eğer giderek artan bel çevrenizi azaltmak istiyorsanız, kesinlikle doymuş yağlar içeren tereyağı, peynir ve kızarmış gıdalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdalar beyninizin ne yemeniz gerektiğini belirleyen kontrol mekanizmalarını bozuyor olabilir.

Bir araştırmaya göre, yağlı gıdalar tüketmek beynin açlığı kontrol eden hipotalamus bölgesini etkiliyor. Doymuş yağlardan zengin bir diyet beyinde inflamasyona yol açtığı gibi, yeme alışkanlıklarının kontrolüü zorlaştıracak şekilde bireyin bilişsel fonksiyonlarını da bozuyor.

Diğer bir deyişle, obezite semptomlarına benzer şekilde, ne zaman yemeyi kesmek gerektiği ve ne yemek gerektiği konusundaki kontrol ortadan kalkıyor. Şimdiye kadar yağlı diyetin metabolizmaya etkileri pek çok çalışmada araştırıldı. Ancak beyindeki etkileri hakkında hala çok az şey biliyoruz.

Balık, avokado ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar tüketmek ise anlamlı bir farklılık yaratıyor. Frontiers in Cellular Neusoscience dergisinde yayınlanan makaleye göre, sonuçlar, diyette tüketilen yağ türüne dikkat etmenin obezite riski ve çeşitli metabolik hastalıklardan korunma konusunda önemli olduğunu gösteriyor.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp