Kızarmış gıdalar yemek beyninizin diyetinizi kontrol etmesini engelliyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Eğer giderek artan bel çevrenizi azaltmak istiyorsanız, kesinlikle doymuş yağlar içeren tereyağı, peynir ve kızarmış gıdalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdalar beyninizin ne yemeniz gerektiğini belirleyen kontrol mekanizmalarını bozuyor olabilir.

Bir araştırmaya göre, yağlı gıdalar tüketmek beynin açlığı kontrol eden hipotalamus bölgesini etkiliyor. Doymuş yağlardan zengin bir diyet beyinde inflamasyona yol açtığı gibi, yeme alışkanlıklarının kontrolüü zorlaştıracak şekilde bireyin bilişsel fonksiyonlarını da bozuyor.

Diğer bir deyişle, obezite semptomlarına benzer şekilde, ne zaman yemeyi kesmek gerektiği ve ne yemek gerektiği konusundaki kontrol ortadan kalkıyor. Şimdiye kadar yağlı diyetin metabolizmaya etkileri pek çok çalışmada araştırıldı. Ancak beyindeki etkileri hakkında hala çok az şey biliyoruz.

Balık, avokado ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar tüketmek ise anlamlı bir farklılık yaratıyor. Frontiers in Cellular Neusoscience dergisinde yayınlanan makaleye göre, sonuçlar, diyette tüketilen yağ türüne dikkat etmenin obezite riski ve çeşitli metabolik hastalıklardan korunma konusunda önemli olduğunu gösteriyor.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.