İnanışlarınız Metabolizmanızı Etkiliyor!

Beyin Gücü Metabolizmayı Değiştirebilir mi?

Columbia Üniversitesi’nden psikolog Alia Crum’un çok ilginç çalışmasına göre, yanıt evet! Yiyeceklerin etiketlerindeki bilgilerle ne yediğiniz veya içtiğinize ait bilgi, vücudunuzun reaksiyonunu etkiliyor. Crum, daha önce uzun yıllar placebo etkisi üzerine çalışan bir araştırmacı. Bilindiği gibi, etken madde içermeyen ilaçlarla sağlanan etkiye placebo etkisi deniyor.

Araştırmacı şimdi bu alandaki tecrübelerini sağlıklı gıdalarla ilgili bir deneye aktarıyor. Aynı miktarda kalori (300) içeren ama biri düşük kalorili (104) ve sağlıklı, diğeri ise yüksek kalorili (620) olarak etiketlenmiş iki milkshake bardağını içen deneklerin Ghrelin seviyeleri inceleniyor. Mide boş olduğunda ghrelin salgısı artar ve beyne birşeyler yenmesi için sinyaller gönderilir. Bu nedenle Ghrelin açlık hormonu olarak da bilinir.

İlginç bir şekilde yüksek kalorili olduğuna inandıkları içeceği içen deneklerin vücudu, diğerlerinin 3 katı gıda almış gibi reaksiyon verdi. Yani ghrelin seviyeleri 3 kat fazla azaldı. Bu da, bir şekilde zihninizle metabolizmanızı kontrol edebileceğiniz anlamına gelebilir. Öte yandan, yiyecek içeceklerin üzerindeki etiketlerin de sadece etiketler olmadığını, zihnimizde gıdalarla ilgili inanışlar oluşturduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Yani “0 kalori” ya da “light” olduğunu iddia eden etiketlerin, o gıdalarla başetme yollarımızı etkiliyor olması da mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!